Neuvokaa onnetonta

Anonyymi

Olen ihan pihalla kaikista uusista maksutavoista ja monista puhelimella käytettävistä sovelluksista. Pankkikorttia käytän lähinnä rahan nostamiseen ja harvoin maksamiseen. Laskut maksan verkkopankissa.

Tyttärelle pitäisi nyt saada vr:n ja erään paikallisen bussifirman puhelinsovellukseen kuukausi- ja kausiliput. Nuo sovellukset tarjoavat maksutavoiksi pankki- ja luottokorttia, mobilepayta, pivoa ym. Näistä mieluiten käyttäisin pankkikorttia. Mutta, puhelin on tyttären niin en haluaisi että maksukorttini tiedot jäävät sinne sovellukseen. Ja muutenkin, miten tuollaisia turvallisesti käytetään. Kysytäänkö siinä myös verkkopankkitunnukset ennen kuin maksu onnistuu?

Jospa joku osaisi neuvoa avutonta.

4

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      vähän ajattelen että , sinne tyttäreen puhelimeen jää vain ne matkaliput joita käyttää.
      luulen että tyttäreen puhelimeen ei jää tietoja joilla voisi ostaa lisää , eiköhän sellaine tarvi ainakin "salasanan" pinkoodin , jos uutta ostaa.

    • Anonyymi

      Suosittelisin että siirrät tyttärelle tarvittavat rahat tilille ja tytär maksaa sitten ne siellä sovelluksessa omalla maksukortillaan (jonka saa useimmista pankeista 7-vuotiaana). Nämä mainitut sovellukset eivät ole itselle tuttuja, mutta uskoisin että molemmissa on mahdollisuus tallentaa maksuväline, mutta ei sitä kuitenkaan mitenkään pakoteta. Sitten toki siinä on se vaiva että seuraavaa lippua ostaessa ne maksuvälineen tiedot pitää aina syöttää uudelleen.

    • Anonyymi

      "yttärelle pitäisi nyt saada vr:n ja erään paikallisen bussifirman puhelinsovellukseen kuukausi- ja kausiliput. Nuo sovellukset tarjoavat maksutavoiksi pankki- ja luottokorttia, mobilepayta, pivoa ym. Näistä mieluiten käyttäisin pankkikorttia. Mutta, puhelin on tyttären niin en haluaisi että maksukorttini tiedot jäävät sinne sovellukseen. Ja muutenkin, miten tuollaisia turvallisesti käytetään. Kysytäänkö siinä myös verkkopankkitunnukset ennen kuin maksu onnistuu?"

      Kannattaa ymmärtää korttisopimus, ulkopuolisille ei oman maksukortin tietoja pidä lainailla. Tyttärellä pitää olla omissa nimissä kortti jonka tiedot tallentaa matkalippusovelluksiin, näihin tiedot pitää syöttää profiiliin, varmentaa pankin kautta & satunnaisesti tulee kortin varmennuspyyntöjä. Nopeaan rahasiirtoon MobilePay on kätevä kunhan vastaanottajan pankki tukee Target2 TIPS pikamaksuja, kaikki pankit ei tue. Toki voi myös Siirto (Nordea / OP pingpong tällähetkellä) tai PIVO palvelua.

    • Anonyymi

      Käteinen on kingi. Löin mustalle yöbussikuskille 50€ setelin käteen, eikä kysellyt enää mitään korttia tai mobiilia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe