Rajoitukset ovat turhia

Anonyymi

Covid leviää maailmalla kutakuinkin samalla tavalla maissa, joissa on tiukat rajoitukset ja maissa, joissa niitä ei ole. Samassa maassa rajoitusten tiukentamisella ei ole ollut juuri mitään vaikutusta.

Suomessa korona leviää väestötiheyden funktiona tehdään mitä tahansa.

Koska koronalla on jo lukuisia muunnoksia ja koska EU ei ole osannut neuvotella itselleen järkevää sopimusta, laumasuojan tulee sairastamalla eikä rokottamalla,

Kun vihdoin rokotteet saadaan, ne on yhtä hyödyllisiä kuin joulukuusi vappuna. Ne tehoavat vain muunnoksiin, joita ei enää ole olemassa.

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Astran kansanrokote näyttäisi olevan täysin tehoton. Ei kiitos.

    • Anonyymi

      Vuosi sitten nähtiin, että leviämistä voidaan jarruttaa ja hallita kun tyhmät omaan napaan tuijottajat pakotetaan huolehtimaan yhteisestä edusta. Nyt oleva leviäminen on seurausta siitä, että näitä tolloja pyydetään miettimään menemisiään. Puolustusvoimat voisivat antaa nyt virka-apua poliisille valvomalla kaduilla ja täräyttämällä kumiluodeilla persauksille niitä jotka eivät usko. Mutta kun ei.... Päättäjien lomamatkat ja ryyppy illallaset jäävät väliin jos aletaan oikeasti taistelemaan kotimaa vastaan.

    • Anonyymi

      https://www.aamulehti.fi/ulkomaat/art-2000006708719.html

      Monissa EU-maissa on tiukat rajoitukset, jotka ovat estäneet koronan leviämisen. Suomessa korona ei ole levinnyt niilla alueilla, jotka ovat suosituksia noudattaneet.
      ILMAANTUVUUSLUKU kertoo tartuntojen määrän 14 vrk:n aikana / 100.000 asukasta. Joten se on vertailukelpoinen eri maiden tauti tilannetta verrattaessa. Ilmaantuvuus myös kertoo, onko määräyksiä noudatettu.

      HUS:in alueella ilmaantuvuus on 223,7.
      Satakunnassa ja Ahvenanmaalla ilmaantuvuus on 194,2 ja 192,3.

      Belgia 253, Britannia 240,1, Espanja 333,5, Irlanti 230,1, Italia 292,5, Kreikka 160,4, Norja 70,3, Portugali 280,5, Puola 243,8, Saksa 123,2, Ruotsi 454,7...
      Kun Ruotsiin saatiin uusi pandemia-laki, leviäminen väheni, mutta pelkona siellä on yhä edelleen mahdollinen kolmas korona-aalto.

      RAJOITUKSET ovat purreet ja toimineet hyvin niissä maissa, joissa ne on otettu käyttöön.

      Suomen tilanne on huonontunut. Uudellamaalla on tartunnoista jo 70 % nopeasti tarttuvaa uutta muunnosta.

      Aamu-TV:sa HUS:in ylilääkäri totesi, että Suomessa iäkkäät ovat ainoa ryhmä, joka on noudattanut suosituksia, joten korona on levinnyt vain n. 10 % iäkkäiden ryhmässä.

      Rokotteet tepsivät, vasta kun 80 % väestöstä on rokotettu, siten että rajoituksia ja suosituksia ei tarvita.

      Laumasuojaa sen sijaan ei synny. Laumasuojaa odotettiin Ruotsissa, mutta petyttiin pahasti. Erityisesti vanhuksia kuoli runsaasti.
      Laumasuojaa ei synny, koska korona voi tarttua useamman kerran samaan henkilöön. Myös oireettomat voivat tartuttaa. Oireettomatkin voivat saada viruksen useaan kertaan.

      Nykyisiä rokotteita voidaan kehittää nopeasti uusia virus-muunnoksia vastaaviksi. Tärkeää on noudattaa määräyksiä ja ottaa rokote, vain siten selvitään koronasta eivätkä riskiryhmiin kuuluvat kuole.

    • Partisaani-lehdessä on uutinen, kuinka Marinin koronapolitiikka näkyy ja kuuluu muuallakin maailmassa, vaikka näistä ei pahemmin uutisoida. Partisaanin linkki:

      https://www.partisaani.com/news/enemies/2021/02/26/jopa-martin-scheinin-hammastyi-marinin-koronamielivallasta-ei-ihan-tervetta/

      Jos on keskittynyt pelkästään keltaisen lehdistön tarjoamiin uutissynopsiksiin tai YLE:n TV-uutisiin, mikä on keskittynyt pitämään hallitusta kritisoivat keskustelut pois ihmisten yleisestä keskustelukulttuurista, voi ihan hyvin lopettaa uutistarjonnan seuraamisen. MTV3-Uutiset voi laskea sähkeuutisiksi. Heidän uutiset vain raapaisevat uutisen pintaa kevyesti.

      Koska koko kansan uutiset ovat väritettyjä, kannattaa lukea muitakin uutismedioita. Harmittaa kuulla jonkun "yhden median" seuraajan yksiniittistä kommentointia aiheista kuin aiheista. Heille pitää aina kertoa että väärin meni, että julistamaasi uutiskokonaisuuteen kuuluisi ainakin viisi kertaa enemmän tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      225
      6713
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      140
      5608
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      305
      3686
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3520
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2270
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1574
    Aihe