Ruotsinkielisten ja suomenkielisten säätiöiden eroja

"Suomalainen koronarokotetutkimus sai miljoonarahoituksen"

"Nenäsumuterokotteen tutkimus jatkuu Sakari Alhopuron säätiön rahoituksella."

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/558db9fa-724b-4a94-87a5-733acb1b1b09

Tässä ehkä huomaa mitä eroa on ruotsinkielisellä ja suomenkielisellä väestöllä. Yhdellekkään rikkaalle ruotsinkieliselle säätiölle ei tullut mieleen tukea tutkimusta jolla voisi pelastaa miljoonia ihmisiä. Ehkä tämä kertoo ruotsinkielisten arvoista jossa oma napa on tärkein ja kaikki pyörii oman piirin ympärillä.

Suomenkielinen säätiö taas ajattelee muitakin kuin omiaan ja kokeilee pelastaa mahdollisimman monta ihmistä.

Ihmisten erot tulevat hyvin ilmi tälläisissä pienissä yksityiskohdissa 😂

"Jouluna 2004 Alhopuro oli perheineen lomalla Thaimaan Phuketissa ja avusti lääkärivaimonsa Liisa Alhopuron kanssa tapaninpäivän tsunamin uhreja."

"Sakari Alhopuro on tehnyt yrityskauppansa jälkeen monia lahjoituksia erityisesti Turun yliopistolle. Vuonna 2013 Alhopuro lahjoitti 300 000 euroa terveystaloustieteen professuurin perustamiseen ja seuraavana vuonna 75 000 euroa puutiaistutkimukseen. Vuoteen 2017 mennessä hän oli lahjoittanut yliopistolle yli miljoona euroa etenkin lääketieteen mutta myös kauppatieteen edistämiseen. Hän on tehnyt lahjoituksia myös nuorten yrittäjyyskasvatuksen edistämiseen. Alhopuro promovoitiin keväällä 2016 Turun kauppakorkeakoulun kunniatohtoriksi. Kesällä 2018 hän lahjoitti yliopistolle 1,5 miljoonaa euroa professuurien perustamiseen subarktisen ekologian, Saaristomeren tutkimuksen ja luonnon monimuotoisuuden tutkimuksen aloille."

Tätä on suomenkielinen suomalaisuus, se on kaikkien edun ajamista, eikä oman edun ajamista muiden kustannuksella kuten joillakin 😂

8

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tosiaankaan tule mieleen yhtäkään vastaavan laatuista lahjoitusta suomenruotsalaisilta säätiöiltä. Ruotsinkielisille kyllä riittää rahaa ja etuja.
      Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland on antanut vaalirahaa RKP:n ehdokkaiden lisäksi useimpien muiden puolueiden valikoiduille edustajille, mutta tuskin pyyteettömässä mielessä.

      • Anonyymi

        Ruotsinkielisillä säätiöillä on rahat, RKP keskittää voimansa pakkoruotsitukseen ja ruotsinkielisten eduille.


    • Anonyymi

      Eroja tosiaan näkyy löytyvän , eipä löydy vissiin lahjoituksia suomenkielisten ja suomenkielen etuoikeuksien puolustamiseen .
      Ruotsinkieliset ökyrikkaat säätiöt lahjoittavat tosiaan ainoastaan ruotsinkielisten kannalta hyviin tarkoituksiin , jättävät nämä yleishyödylliset suomalaisten huoleksi .

    • Anonyymi

      Ensinnäkin, miten määritellään "suomenkielinen" säätiö / "ruotsinkielinen" säätiö. Mihin kategoriaan kuuluu esim. WSOY:n kirjallisuussäätiö?

      Ja toisekseen, eikö säätiö voi itse määritellä, mitä se haluaa tukea? Eiväthän ne mitään valtionkonttoreita ole. Useimmat säätiöt sitä paitsi tukevat hyviä kohteita riippumatta siitä, puhutaanko säätiössä suomea vai ruotsia.

    • Anonyymi

      Hitlerin natsitkin ajoivat asioita joista hyötyi koko kansa esim. valtateiden rakentaminen. Rkp taas ajaa puhtaasti etuoikeutettujen asiaa koko kansan edusta välittämättä kuten esim. pakkoruotsi ja Vaasan sairaalan tapaus hyvin osoittavat.

      • RKP:llä ja Hitlerillä on yhteistä kumminkin se että molemmat ajavat valitun kansan asiaa 😂


    • Anonyymi

      Ruotsinkieliset ajavat ainoastaan ruotsinkielisten etuoikeuksia ja ovatkin siinä menestyneet vallan mainiosti .

      • Anonyymi

        Luulenpa, että suurin osa suomenkielisistä ei edes tiedä ruotsinkielisten etuoikeuksista, koska niitä ei käsitellä juurikaan valtamediassa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe