Norjalainen mäkihyppääjä jäi kiinni keplottelusta – noheva virkailija haistoi palaneen käryä kulisseissa: ”Epäilyni heräsivät”
Norjalaishyppääjän hylkääminen Oberstdorfin MM-kisoja edeltäneessä maailmancupin osakilpailussa puhuttaa mäkihyppyväkeä.
Itävaltalainen Sepp Gratzer kertoo, miksi Granerud hylättiin.
– Hänen pukunsa oli useita senttejä liian suuri lantion molemmilta puolilta, Gratzer sanoi.
Panin merkille, että Granerud vaihtoi hyppypukua ensimmäisen kierroksen jälkeen. Kun näin uuden puvun, epäilyni heräsivät.
Gratzerin mittalaite osoitti, ettei norjalaisen puku täytä sääntövaatimuksia.
Mäkihyppääjät yrittävät saada pukuihin mahdollisimman paljon kangaspinta-alaa. Mitä isompi puku, sitä paremmin se kantaa hyppääjää ilmalennon aikana.
https://www.is.fi/makihyppy/art-2000007827125.html
Hyppyhaalareilla huijaaminen
5
279
Vastaukset
- Anonyymi
Norjalaiset on taitavia keplottelijoita. Dopingiksi selvästi merkittyä huulirasvaakin käytetään "vahingossa" ja se menee läpi.
Ei mene läpi jos suomalaisurheilija sanoo että talonmies piikitti häntä salaa . - Anonyymi
Norskeilla näyttää haarus olevan polvissa. Hehkuttavat samalla ettei Suomalaiset tiedä mäkihyppypuvuista kaikkea, eli norskeilla menestys perustuu sääntöjen venyttämiseen ja vilppiin.
- Anonyymi
Ddr romahti, ehkä norjakin, kun syvimmät huijaukset tulevat selville
- Anonyymi
Noheva Timo toi sanan NOHEVA ensikertaa kansan tietoisuuteen.
Kapteeni oli huutanut r.ss. hyökkää, koki tuon huudon ulkopolitiikkamme vastaiseksi, erotettiin armeijasta, kuten Kekkosenkin aikaan.
Tosin, Kekkosen aikaan olisi kapteeni saanut potkut, nyt varusmies sai vapautuksen aseellisesta palveluksesta. - Anonyymi
Riiber ei pärjännyt mäessä kun ei ollut Norjalaista hyppypukua.Kukaan Norjalaisista ei 10 parhaan listalla........voi voi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1177364Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26564845Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243164Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381327- 501315
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e921173Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1291084Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi54971Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854