Mihin soittaa

Anonyymi

Mihin soittaa jos on aikuinen eikä ole itsetuhoisia ajatuksia?
Nuo kaikki puhelimet on nuorille ja itsemurhaa aikoville.

8

577

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      googlesta löytyi kriisipuhelin.Oletko googlettanut sen?

    • Anonyymi

      Onko paikkakunnalla vaikka hoitokoordinaattoria?

    • Anonyymi

      Valtakunnallinen kriisipuhelin,valtakunnallinen mielenterveysneuvonta puhelin..Terveyskeskuksesta voi pyytää mielenterveyshoitajan aikaa yms..
      Miten ihmeessä nuo voisi olla vain nuorille varattuja linjoja ??(siis en voi uskoa että olisi niin ainakaan?)..Siis niin on olemassa terapia palveluja mutta kyllä niihin täytyy olla varmaan lääkärin tai psykiatrin lähete??.Tai no itse maksaen voi toisaalta mennä varmaan ehkä myös suoraan psykiatrin yksityiselle vastaanotolle tai yksityisen psykologin yms..En ole ihan varma mitä kautta yksityiselle psykoterapeutille sittenkään voi.mennä voi olla ettå suoraankin pääsee jos joku suostuu niin ottamaan ..hinnat kannattaa silloin tietenkin kysyä etukäteen jo että pystyy ne maksamaan itse..Sitä en tiedä että.paljonko maksaa jos saa terveyskeskuslääkärin tai julkisen puolen psykiatrin lähetteen esim terapiaan esim,mutta kela korvaa sitten osan yms yms vaihtoehtoa..??(kysy noista asioista vaikka mt mielialatyöhryhmän osaatosihteerilta ..tai mikä alueesi kevyimmän mielenterveysavohoito paikan nimitys sattuu olemaankaan??)voihan olla että pääset vaikka mielialatyöryhmän hoitoon?yksi kun mahdollisuus on että siellä esim pääsee mielenterveyshoitajan puhetapaamiselle ..Tai en osaa sanoa nyt asiasta kun en tiedä mikä asia sinulla onkin ongelmana mutta ongelman mukaan sitten löytyy asiantuntijakin..

    • Anonyymi

      Jossain lehtijutussa oli kertomus eläkkeelle jääneestä leskinaisesta, joka soitti SPR:n puhelimeen ja sai sen ystäväpalvelun kautta ystävän.

      Tuossa linkki punaisen ristin auttavaan puhelimeen.

      https://rednet.punainenristi.fi/node/61081

    • Anonyymi

      Kirkon keskustelu apu klo 18-23 puhelin löytyy nimellä palveleva puhelin tai kirkon keskustelu apu.

    • Anonyymi

      www.keskustellen.fi

    • Anonyymi
    • Anonyymi00009

      rwewea

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      366
      2948
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      181
      2372
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1627
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1159
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      767
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      654
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe