Elämänsä loppuun asti :) Iltasadun myötä Hyvää yötä rakkaani <3
Ja he elivät onnellisena
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se on hyvä. Hyvää yötä
Mahtaakohan näin olla, jos vain täällä on? Ihanaa toki, jos näin on!
Pusu niskaan. Nuku hyvin murunen;)
Pussaa kuule vaimoasi niskaan!!!
Ja vaikka panisit myös, niin saat hyvän olon.
En ole sun rakas
Jos satu loppuisi noin kyyneleet valuisi valtoimenaan, häpeäisin herkkyyttäni enkä kuitenkaan voisi yhtään mitään tunteiden purkautumiselle. Tässä asiassa olen heikko ja tarvitseva, vaikka muuten olen vahva ja jalat tukevasti maassa. Rakkaus on heikko pisteeni. Ja saakin olla!
Valitettavasti elämässä sadut ei aina lopu siihen, että päähenkilö (toinen niistä) saa prinssinsä. Sanan prinsessa käyttämien olisi tässä sadussa kornia, joten täytyy kiertää ilmaisu. 😂 Tässä sadussa prinssi vahingossa herätti päähenkilön tuhatvuotisesta unesta. Hän teki sen silmillään, edes suudelmia ei tarvittu. Suudelma toki olisi saanut sadunomaisen ilotulituksen aikaan, mutta vähempikin riitti mantereen värähtälemiseen. Ties vaikka päähenkilö olisi muuttunut tasa-arvon nimissä sammakosta prinsessaksi suudelman myötä, tai no ainakin viisaasti hellyydellä hallitsevaksi vapaaksi kuningattareksi ja puoleksi valtakuntaa. 😂 Joskus viisaat prinssit näkee sammakon kuoren alle, ja tietävät suudelman vapauttavan sisäisen kuninkaallisen.
En omassa sadussani onnellista loppua uskalla odottaa, mutta viimeinen kappale on vielä lukematta. Tässä on kaksi spekulatiivista versiota lopusta: 1) Prinssi sai kuningattaren ja puoli valtakuntaa. Niin he elivät onnellisena elämänsä loppuun asti.♥️ 2) Prinssi tavoitteli unelmaansa ja eli elämäänsä toivottavasti onnellisena loppuun asti. Sammakko esitti haltijalle toiveen suoda onnea ja rakkautta prinssin elämään. Prinssi sen saikin aikanaan. Toiveen toteutumisen ehtona oli, että Sammakko uinui tuhat vuotisen uneen ja eli horroksessa elämänsä loppuun asti onnellisena, mutta samalla hyväksyen ettei prinssejä tai edes vanhoja kuninkaita käy herättelemässä kuin kerran tai kaksi elämässä. Sen pituinen se.
En ole pahoillani, jos odotukseni (2) tarinan lopusta olisi väärä. Suuri yllätys se olisi silti.