Nyt kun Etelässä ei ole voinut kolmeen kuukauteen pelata pelejä koronan vuoksi, on joku A- ja B-junnuporukka ottanut ohjat omiin käsiinsä ja alkanut järjestää viikonloppuisin pelitällejä Vierumäellä.
Paikalle kootaan eri joukkueista innokkaita pelureita, jotka perjantaisin ovat vielä mukana oman joukkueen treeneissä, viikonloppuna sitten minglaavat sekatiimissä ja heti maanantaina taas ovat mukana omassa jengissä. Tämä itsekäs porukka vähät välittää korona-ohjeista tai omasta terveydestään, mutta törkeintä on mielestäni välinpitämättömyys omista pelikavereista: kun itse pääsee viikonloppuna pelaamaan, niin ei ole näköjään mitään väliä sillä, jos sattuu tarttumaan pelikaverit seuraavalla viikolla; moni pelikavereista on abeja, jotka eivät varmaankaan kaipaa koronasairautta itsekkäältä pelikaveriltaan, jolle koronaohjeet ovat vain kärpäsen surinaa.
Tällaisia pelitällejä voi olla monia eri puolilla ja on käsittämätöntä, etteivät seurat ja jääkiekkoliitto yksinkertaisesti sanktioi tällaista toimintaa. Niillä on täydellinen mahdollisuus saada tällainen välinpitämätön ja koronaa vain pitkittävä toiminta aisoihin.
Nyt on jääkiekkopäättäjien aika viestiä seuroille selkeä kanta tällaiseen sekajoukkue pelitällimeininkiin, koska liian monen oma harkintakyky on pettänyt.
Etelän poikien sekajoukkueiden pelitällit Vierumäellä törkeää vastuuttomuutta
11
633
Vastaukset
- Anonyymi
Missä on Vierumäen moraali?
Raha kelpaa!
Tavikset ulkonaliikkumiskieltoon; rahamiehet lapsineen hallille!
Tämä ei ole Suomen arvojen mukaista toimintaa, vaan hajoittaa pienen kanssamme. - Anonyymi
Missä Vierumäen moraali?
Kaikenlainen valtion tuki seis ja heti!!!!! - Anonyymi
Ymmärrän paheksunnan, mutta me aikuiset on voitu minglata rafloissa koko ajan, joten jo lähtökohtaisesti järki ollut hukassa. Joten ymmärrän tällä tavalla tätä toimintaa.
Nyt kun sulun myötä suljetaan taas treenaaminenkin, niin nuoret minglaa keskenään, vaihtelevin kokoonpanoin.
Säädelty harrastaminen pitäisi nähdä keinona ehkäistä epidemiaa eikä toisin päin.- Anonyymi
Nimenomaan, säädelty harrastaminen omassa tiiviissä joukkueessa on pienempi riski kuin tällaiset sekaryhmät, jonne ostat paikan 70 eurolla tunti. Aivan kreisiä toimintaa, kuten koko koronakriisin hoito ja ennen kaikkea viestintä,
Tämäkö on tulos, kun maata johtavat nuoret huonosti koulutetut naiset, joilla on enemmän kunnianhimoa kuin älyä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimenomaan, säädelty harrastaminen omassa tiiviissä joukkueessa on pienempi riski kuin tällaiset sekaryhmät, jonne ostat paikan 70 eurolla tunti. Aivan kreisiä toimintaa, kuten koko koronakriisin hoito ja ennen kaikkea viestintä,
Tämäkö on tulos, kun maata johtavat nuoret huonosti koulutetut naiset, joilla on enemmän kunnianhimoa kuin älyä?Hallit kiinni kuukaudeksi KAIKILTA! Rokotuksiin vauhtia. Rajat ylityäville kahden viikon pakkokaranteeni yms
Niin huhtikuussa voidaan alkaa avata yhteiskuntaa.
Jos korona jatkuu sittenkin niin, sitten se jatkuu ja ihmisiä sairastuu ja kuolee, mutta emme voi loputtomiin jatkaa sulkutoimia. Yksi vuosi riittäköön ja sitten eletään niin kauan kuin luoja suo.
Tähän asti tehdyt rajoitustoimet ovat ankarimmin kohdistuneet nuoriin ja erityisesti harrastaviin nuoriin, jotka ovat olleet jopa kaikkein kuuliaisempia ohjeiden noudattajia. Huhtikuussa on harrastukset avattava täysin ja jokainen yksilö sitten päättäköön, josko toimintaan osallistuu.
Sanna Marinin diktatuurin aika on ohi ja arvosana on 6- eli olisi asiat joku muu hoitanut paljon paremmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallit kiinni kuukaudeksi KAIKILTA! Rokotuksiin vauhtia. Rajat ylityäville kahden viikon pakkokaranteeni yms
Niin huhtikuussa voidaan alkaa avata yhteiskuntaa.
Jos korona jatkuu sittenkin niin, sitten se jatkuu ja ihmisiä sairastuu ja kuolee, mutta emme voi loputtomiin jatkaa sulkutoimia. Yksi vuosi riittäköön ja sitten eletään niin kauan kuin luoja suo.
Tähän asti tehdyt rajoitustoimet ovat ankarimmin kohdistuneet nuoriin ja erityisesti harrastaviin nuoriin, jotka ovat olleet jopa kaikkein kuuliaisempia ohjeiden noudattajia. Huhtikuussa on harrastukset avattava täysin ja jokainen yksilö sitten päättäköön, josko toimintaan osallistuu.
Sanna Marinin diktatuurin aika on ohi ja arvosana on 6- eli olisi asiat joku muu hoitanut paljon paremmin.Hyvin pitkälle samaa mieltä. Mutta tämä nuorten kiusaaminen tulee jatkumaan vielä kuukausia. Sululla saadaan tartunnat noin puolittumaan jos hyvin menee. Sitten alkaa taas exponentiaalisen nousun pelkääminen ja harjoittelun ja pelien kielto jatkuu.
Tässä on jo paljon kertynyt todistusaineistoa siitä, että kiekossakin tartuntoja on aika vähän, ja jos on niin ketjut on helppo selvittää, kiitos säädellyn joukkuetoiminnan. Siihen kannattaisi nyt satsata eikä kieltää sitä.
- Anonyymi
Jotenkin huvittavaa tämä,että mikä on paheksuttavaa. Etelässä noissa sarjoissa pelaajat ainoat maassa jotka eivät ole päässet pelaamaan,kuten vastustajat. Jo pelaajien turvallisuuden vuoksi hyvä,että saavat jotain pelejä alle.
Sen sijaan Turussa Tauski vetää "keikan" täydelle baarille ja tämä on sääntöjen mukaista sillä ei pääsylippuja... - Anonyymi
hyvä että poijaat pääsee pellaaamaaan
- Anonyymi
Se on kun maalaispojat tarvitsevat tasoitusta, että etelän pojat ei sais pelata!
Sehän on paljon parempi, että muualla treenataan ja pelataan ja sitten viikonloppuna nollataan baarissa, mutta auta armias,kun etelässä halutaan tasapuolisuutta ja joudutaan itse järjestämään pelejä,jotta peli pysyy jatkossakin kasassa,niin kyllä Pohjosen pojat tulee itkemään... - Anonyymi
Nyt ei taida taas herra tietää yhtään, että mistä oli kyse.
- Anonyymi
Eiks Vierumäki ole vielä kiekkoliiton paikka? Vois ottaavaltion tuet pois kun ei kansanterveys kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!2363372Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa172931Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi4571611Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1231441- 1171389
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2161381Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa5511354- 1131275
- 461014
- 66984