Olisi uskonut että persut alkaa tippumisen enne kokoomusta, mutta kokoomus ehätti edelle.
Orpon mukaan kokoomuksen väreissä oli Pihaa kohtaan ”laajamittaista toimintaa”. Hän kertoo, ettei hyväksy ”öyhötystä”.
Kokoomuksen kuntavaalisuunnitelmat Helsingissä menivät kerralla uusiksi, kun puolueen pormestariehdokkaaksi kaksi viikkoa sitten valittu Kirsi Piha ilmoitti yllättäen luopuvansa ehdokkuudestaan.
Pihan päätös oli Helsingin suurimmalle puolueelle kova isku, sillä vihreät ovat nousseet tuoreen gallupin mukaan jo kokoomuksen ohi.
Kokoomus on nyt tienhaarassa, joka Haloslaista Piha linjaa, tai peri kokoomuslaista linjaa.
Keskusta vaan porskuttaa kokoomus tekee persuille seuraa
8
79
Vastaukset 8
- Anonyymi
Kovin persut ottavat henkilökohtaisesti tämän asian.
Koittaisivat vain hyväksyä tosiasiat.
Halla-ahosta ei tule pormestaria.
Korkeintaan koiraverontarkastaja.
Miksi Petteri Orpon arvot eivät sovi Kirsi Pihalle?
No siksi -
Ihmisarvolla politikoivat eniten ultraliberaaleja vihreitä arvoja kannattavat. Yrittävät tehdä joka asiasta ihmisoikeuskysymyksen.
Aivan loistavaa että jättäytyi pois. Piha ei arvosta Kokoomuslaisia arvoja. Miksi olla Kokoomuksen kirjoilla, jos ajatusmaailma edustaa vihreitä? Kaiken kaikkiaan: ei ollut meidän Perussuomalaisten viikko tämä viikko 8: ensin Jämsänkoskella tapahtuneen jäsenten keskeisten välienselvittelyn oikeudenkäynti, sitten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ilmoittaa ettei haluakaan EU-eroa, sen jälkeen ollaan siirtämässä kuntavaalit jonnekin hamaan tulevaisuuteen ja kaiken kukkuraksi vielä Ano Turtiaisen jupakka. Ei todellakaan näytä hyvältä.
- Anonyymi
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
Miten sinä lasket ? kai kansakoulun sait suoritettua tuollaisella ulostulolla !
Kai osaat numerot -niiden koot ?
Nyt olevissa valtuustoissa on kepulla n 32 % paikkoja, ja eihän muita valtuustoja olekkaan kuin mielikuvtuksissa vain. Monilla jo selvää vaalitulos ennen vaaleja. Ihan maalaisjärjellä pitää vaalit käydä ennen tuloksia. Samoin kuin urheilussakin, pitää hiihdossa tulla maaliin ennen tulosta. Maassa 8999 valtuutettua kunnissa, josta kepulla n kolmasosa. Vasureilla ja persuilla kummallakin n 600-700 valtuutettua, että he kisailee tasapäisin lähdöin.
Edustaja määrissä mitaten v2017.
Suomen Keskusta 2 824
Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue 1 697
Kansallinen Kokoomus 1 490
Perussuomalaiset 770
Vihreä liitto 534
jne... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
Kai lestaa huutava tietää 9 ja 6 eron, vaikka samallaisia ovat.
Tiedätkö kumpi on painavampi, kilo karvoja vai kilo rautaa ?
Osmium rauta ja karva kanslerina tätä tiennyt !
- Anonyymi
Gallupeissa -joilla nyt ei mitään tarkoitusta, kuitenkin kokoomus tippunee alle 15 % yhdessä persujen kanssa. keskusta tullenee vahvistamaan kannatustaan.
- Anonyymi
Ei kepulin kannattas alle 10prosetin kannatuksella paljo huudella
- Anonyymi
Persut; tulossa Soinin äänet alas, kelleppä muulle kuin keskustalle palailee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1451401Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971115Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551013On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75817- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35760- 66707
- 47685
- 43651
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164630Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä34628Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah197613Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus102548- 201534
- 106498
- 35491
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18482Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59476Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468