Olisi uskonut että persut alkaa tippumisen enne kokoomusta, mutta kokoomus ehätti edelle.
Orpon mukaan kokoomuksen väreissä oli Pihaa kohtaan ”laajamittaista toimintaa”. Hän kertoo, ettei hyväksy ”öyhötystä”.
Kokoomuksen kuntavaalisuunnitelmat Helsingissä menivät kerralla uusiksi, kun puolueen pormestariehdokkaaksi kaksi viikkoa sitten valittu Kirsi Piha ilmoitti yllättäen luopuvansa ehdokkuudestaan.
Pihan päätös oli Helsingin suurimmalle puolueelle kova isku, sillä vihreät ovat nousseet tuoreen gallupin mukaan jo kokoomuksen ohi.
Kokoomus on nyt tienhaarassa, joka Haloslaista Piha linjaa, tai peri kokoomuslaista linjaa.
Keskusta vaan porskuttaa kokoomus tekee persuille seuraa
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kovin persut ottavat henkilökohtaisesti tämän asian.
Koittaisivat vain hyväksyä tosiasiat.
Halla-ahosta ei tule pormestaria.
Korkeintaan koiraverontarkastaja.
Miksi Petteri Orpon arvot eivät sovi Kirsi Pihalle?
No siksi -
Ihmisarvolla politikoivat eniten ultraliberaaleja vihreitä arvoja kannattavat. Yrittävät tehdä joka asiasta ihmisoikeuskysymyksen.
Aivan loistavaa että jättäytyi pois. Piha ei arvosta Kokoomuslaisia arvoja. Miksi olla Kokoomuksen kirjoilla, jos ajatusmaailma edustaa vihreitä? Kaiken kaikkiaan: ei ollut meidän Perussuomalaisten viikko tämä viikko 8: ensin Jämsänkoskella tapahtuneen jäsenten keskeisten välienselvittelyn oikeudenkäynti, sitten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ilmoittaa ettei haluakaan EU-eroa, sen jälkeen ollaan siirtämässä kuntavaalit jonnekin hamaan tulevaisuuteen ja kaiken kukkuraksi vielä Ano Turtiaisen jupakka. Ei todellakaan näytä hyvältä.
- Anonyymi
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
Miten sinä lasket ? kai kansakoulun sait suoritettua tuollaisella ulostulolla !
Kai osaat numerot -niiden koot ?
Nyt olevissa valtuustoissa on kepulla n 32 % paikkoja, ja eihän muita valtuustoja olekkaan kuin mielikuvtuksissa vain. Monilla jo selvää vaalitulos ennen vaaleja. Ihan maalaisjärjellä pitää vaalit käydä ennen tuloksia. Samoin kuin urheilussakin, pitää hiihdossa tulla maaliin ennen tulosta. Maassa 8999 valtuutettua kunnissa, josta kepulla n kolmasosa. Vasureilla ja persuilla kummallakin n 600-700 valtuutettua, että he kisailee tasapäisin lähdöin.
Edustaja määrissä mitaten v2017.
Suomen Keskusta 2 824
Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue 1 697
Kansallinen Kokoomus 1 490
Perussuomalaiset 770
Vihreä liitto 534
jne... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiä persujen enkä kokkareitten hommista, mutta sen tiedän että, kepulit on munannut kannatuksensa sirpalepuolieen asemaan ja taistelee seuraavaksi vasuliiton kanssa paremmuussijasta.
Kai lestaa huutava tietää 9 ja 6 eron, vaikka samallaisia ovat.
Tiedätkö kumpi on painavampi, kilo karvoja vai kilo rautaa ?
Osmium rauta ja karva kanslerina tätä tiennyt !
- Anonyymi
Gallupeissa -joilla nyt ei mitään tarkoitusta, kuitenkin kokoomus tippunee alle 15 % yhdessä persujen kanssa. keskusta tullenee vahvistamaan kannatustaan.
- Anonyymi
Ei kepulin kannattas alle 10prosetin kannatuksella paljo huudella
- Anonyymi
Persut; tulossa Soinin äänet alas, kelleppä muulle kuin keskustalle palailee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1173823Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463311Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest262610- 2022504
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem242472Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu381711- 1141481
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1571366Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja331357Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt721152