Kia XCeedissä (bensa) on mielenkiintoinen ”ominaisuus” sillä hiukkassuodattimesta varoittava DPF valo syttyy aika ajoin. Valon saa huoltokirjan mukaan pois, kun ajat moottoritienopeutta noin 30 min. ja tällöin auto saisi ehkä tehtyä hiukkaspolton.
Käytännössä joudut ajamaan turhaa ajoa ja tuottamaan hiukkaspäästöjä ilmastoon jotta auton hiukkasuodatin toimisi jatkossa oikein. Muussa tapauksessa kallis suodatin tukkeutuu ja menee käyttökelvottomaksi.
Kia merkkihuolto nosti kädet pystyyn, eivät voi tehdä mitään.
Jos ajosi on pääasiassa kaupunkiajoa, kyseinen auto ei ehkä ole valintasi. Kyseistä kirkkaan keltaista varoitusvaloa ei jaksa kauaa katsella.
Kia XCeed bensa, DPF varotusvalo, hiukkassuodatin
Anonyymi
0
389
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741