Lehtitiedon mukaan Volvo lopettaa polttomoottoriautojen valmistamisen tietyllä aikajaksolla. Tämä tarkoittaa minun ja monen muunkin osalta siirtymisen muuhun merkkiin. Kyllä noita bensa-ja dieselautoja valmistetaan jatkossakin muiden merkkien osalta. Tarkoittaako tuo Volvon päätös ko merkin hiipumisesta automarkkinoita kuten kävi Saabille aikoinaan tosin muusta syystä.
Volvolta kova päätös
8
97
Vastaukset
- Anonyymi
Volvo kulkee Saabin viitoittamaa tietä, rip.
- Anonyymi
Sähkössä se tulevaisuus on ja mitä sanoo Toyotan omapoika kun hybrid hylätään yllättävän nopeasti.
- Anonyymi
Niin, polttomoottoriauto = Volvon tapauksessa auto, missä ei ole sähkömoottoria taka-akselilla.
Keulalla saa ihan hyvin nököttää 2 l moottori, kunhan takana on sähkömoottori. Tällöin kyseessä on sähköautoa ja patteripettereillä pöksyt kastuu, kun kyseessä on sähköauto. - Anonyymi
Ei hätää. Onhan vanhat volvot edelleen olemassa.
- Anonyymi
Voi olla että ei uusia polttomoottorisia autoja saa enää myydä 10-20 vuoden päästä. Käytettyjä toki saa myydä. Lisäksi polttoaineen hintoihin tulossa korotuksia. Varmaan pistää miettimään millä ajaa jos litrahinta on esim 5,00 EUR/litra. Polttoaineen korotuksetkin tulee hiljalleen eikä kertakorotuksena vuosikynnenen aikana.
- Anonyymi
Tuskinpa se sähkökään on jatkossa edullista kun se ei ole sitä nytkään.
- Anonyymi
Nou hätä. Volvo lopettaa polttisautot 2030. Sitten maailmassa muutenkin kielletään polttomoottoriautot.
- Anonyymi
XC40 Recharge on polttiksesta väännetty sähköauto. Onko tuo Volvon nyt julkistama C40 ihan oikea sähköauto, vai onko siinäkin kardaanitunneli?
Missään uutisessa ei näy yhtään kuva ko. auton takapenkiltä. Voiko tästä tulkita, että C40:kin on vain XC40 polttis-sähkiksen coupe versio?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891859Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em83985- 51977
- 56957
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56916- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901