Riski aivoverenkierto häiriöön....?

Anonyymi

Tänään töistä tultua olin hiukan väsynyt, ja ajattelin että lepään ensin, ja syön vasta sitten työpaikan ruokalasta tuomani ruuan. Siinä kävi niin, että torkahdettuani nousin ylös ja ajattelin, että nyt syön, mutta kuinka ollakaan, olin syönyt ruuan, juonut maitoa puolenlitran purkista hiukan, vienyt melkein täyden maidon takanviereen poltettavaksi, johon en vie tietenkään kuin tyhjät purkit poltettaviksi.

Eli en muistanut syömisestä mitään, että olisin sitä edes tehnyt. Tosin muisti palasi nyt illemmalla sen verran, että muistin juoneeni maitoa purkista, ja röplyyttänyt sitä rinnuksille, nukahdin syödessä.
Viime yö meni niin, että luulen nukkuneeni hyvin, ja kai katkottakin, joka on todella harvinaista, mutta tässä onkin se mutta, että en muista olinko käyttänyt maskia ollenkaan, vai osan yötä, aamulla olin erittäin väsynyt, ja töissä nukahdin rattiin, onneksi pihamaalla ajaessa ihan minimi vauhdilla.

Nyt vähän mietityttää, onko mahdollista saada joku aivoverenkiertohäiriö, jos viime yönä hengityskatkoksia paljon.

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En varsinaisesti lähde arvailemaan, mutta sanotaan niin, että jos vaikka kirjoittaminen tuottaa vaikeuksia, niin sitten heti lääkäriin.

      • Anonyymi

        Ok.....vielä toimii....


    • Anonyymi

      lopeta maskin käyttö kokonaan, varsinkin jos on ´´aivosumu´´tunne päällä.

      Onko sinulla kova stressi?

      • Anonyymi

        Jonkin asteinen stressi varmaan aina, jota ei varmaan aina edes tiedosta. Jos joskus stressitön tila, niin sen kyllä huomaa heti.


    • Anonyymi

      Eiköhän tässä ole happinaamarista puhe ei kasvomaskista?
      Vai onko provo!

      • Anonyymi

        Niin cpap kasvomaski, pienellä paineella happea, että pysyy hengitystiet auki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin cpap kasvomaski, pienellä paineella happea, että pysyy hengitystiet auki.

        Tai siis ihan ympärillä olevaa ilmaa, jos tarkkoja ollaan, ei erillishappea.


    • Anonyymi

      Sinun pitäisi olla työkuntoinen ja selvitä myös työmatkoista turvallisesti. Työaikana rattiin torkahtaminen ei kuulosta hyvältä. Minusta kuulostaa, että oireesi johtuvat uupumuksesta tai väsymystä, mutta mikä on sen tausta syy, onkin asia erikseen. Ihminen on todella väsynyt tai stressaantunut, kun muisti alkaa pätkimään tuossa määrin.

      Eli ota yhteyttä työterveyshuoltoon, jos oireesi eivät kunnollisella nukkumisella poistu. Jos jatkat tuohon menoon, niin on riski oikeaan tapaturmaan.

      • Anonyymi

        Joo.....kiitos vastauksesta.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      129
      4323
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3268
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      209
      1494
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      22
      1238
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      211
      1109
    7. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1069
    8. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1044
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      22
      958
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      812
    Aihe