Kohta on ulkonaliikkumiskielto,miten sitten äänestetään? Mitä väliä on muutamalla kuukaudella?
Mikä persuilla pelottaa vaalien siirrossa?
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Persut pelkäävät että suomalaisille syötetty vaalivalhe toisensa jälkeen paljastuu.
Perussuomalaiset yrittävät jälleen väkinäisesti ratsastaa kuntavaaleissa maahanmuuttajateemalla, vaikka varsinaisia turvapaikanhakijoita on tullut Suomeen vähemmän kuin kertaakaan 2000-luvulla.
Puolue on keksinyt vaaleja varten uuden poliittisen termin, jota he kutsuvat "kuntien rahoitusvajeeksi". Vaje syntyy heidän mukaansa siitä, että maahanmuuttajat saavat enemmän sosiaalitukia kuin maksavat veroja.
Väite ei tietenkään pidä paikkaansa. Puolue ottaa laskelmissaan huomioon ainoastaan palkka- ja yrittäjätulot, mutta jättää tarkoituksella täysin huomioimatta sosiaalimaksut ja kulutusverot.
Suomi keräsi veroja vuonna 2019 seuraavasti: tuloveroja 35,47 miljardia, kulutusveroja 34,07 miljardia (ALV, energia, alkoholi, tupakka yms.) ja sosiaaliturvamaksuja 28,29 miljardia eli yhteensä lähes 102 miljardia euroa.
Koska Kela eli valtio maksaa perussuomalaisten mainitsemat sosiaalituet, silloin myös maahanmuuttajien maksamat kulutusverot on otettava huomioon. Näin ollen väite kuntien rahoitusvajeesta ei pidä paikkaansa.
Paheksun syvästi Halla-ahon tarkoitushakuista vääristelyä, jolla pyritään vaalimenestyksen saamiseksi mustamaalaamaan heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä.
sepä on sinun paheksumillesi yksi ja sama mutta jatka toki persujen maalittamista vaikka turhaa on työsi. Anna kun arvaan nekin muutamat harvat tunnit mitä maltoit työmaaltasi eli persupalstalta pois olla yön aikana nekin meni taas painajaisten näkemisen parissa persuista?
"maahanmuuttajat saavat enemmän sosiaalitukia kuin maksavat veroja. Väite ei tietenkään pidä paikkaansa."
Kerrotko oi suuri ajattelija (kepu varmaan sen verran tyhmää tekstiä?) mistä ne mamut maksaa veroja? Olisikohan peräti niin, että Suomen valtiolta saamistaan varoista joiden takia esim. Sipilän mukaan valtaosa Kempeleen ovien avaamisen jälkeen tänne saapui (loisimaan)?
Jopa tuli taas kommentti palstapersulta:
Tosiasioiden kertominen ei luonnollisestikaan ole maalittamista.
Persujen jatkuva valehtelu puolestaan on maalittamista, väärän todistuksen antamista.
sinä se ihme vinkuja olet laskien aina allesi kun saat vastauksen provoihisi?
Miksei meillä oteta käyttöön postiäänestystä kuten Usassa tehtiin. Se ainakin Usan vasemmiston mielestä rehellinen ja onhan siellä nyt vaalit pidetty ja nähty postiäänestyksen olevan pomminvarma, vaalivilpistä vapaa äänestystapa ja vielä tälläisenä tautiaikana. Usassa oikeisto esitti vaalien siirtoa pahan korona tilanteen takia, siellä vasemmisto ei siihen suostunut. Siis jos postiäänestys ei meille ja muulle maailmalle kelpaa. Kuinka se kelpas niinkin vilpittömän rehellisille Usan kansalaisille?
Persut toivoo että valheet paljastuvat ja kun vaaleja siirretään niin persuilla on enemmän aikaa paljastaa demareiden valheita. Persut on uusin puolue jota äänestää kaikki ne jotka ovat kyllästyneet perinteisten valtapuolueiden valheisiin. Olet varmaan lapsi?
Pro meininkiä. Ihan kirjaimellisesti..
Maahanmuuttajat saavat enemmän sosiaalitukia kuin maksavat veroja.
Näin se menee.
Hoh hoijjaa...Oliskohan jopa niin, että ne mamut "maksaa veroja" juurikin niistä sosiaalituista eri nimikkeiden muodossa?
Mikä ihmeen aivot narikkaan päivä täällä on taas menossa?
Asiallinen aloitus, kiitos🤔
Persut pelkäävät että täyteen puhallettu populismikupla puhkeaa.
Muista äänestää Lailaa?
ps. Kohiseeko koski?
Kansallismielisyys ei ole kupla. Suomi on kansallisvaltio eikä se tosiasia muutu. Vihervasemmistolaisuus sen sijaan on kupla joka puhkeaa uudella tiedolla
kyllä on kupla "kansan" julistaessa sen kansallisuusmielisyyden nimissä rotuoppia huolimatta siitä, että se samainen "kansa" sattuu olemaan itsekkin geeniperimältään pelkkää "mamua". Samaa idiotismia kuin Suomen rotuoppia julistavat natsit jotka ihailee edellisiä ymmärtämättä tai haluamatta ymmärtää kuinka ne samaiset natsit ei laskeneet Suomalaisia kuuluviksi säilytettäviin, puhtaisiin rotuihin.
Kansallismielisyys ilman kallonmittauilua yms. sairasta p..skaaa sen sijaan on ihan ok jopa suotavaa.
Ja susiana-lyytikäinen on kuplalla ehdokaisena.
Kansa on jo osittain unohtanut mitä Halla-aho sanaili talven radiomainoksissaan ja nytkö vielä pitäisi kesäkuuhun odottaa.
Mitä sinä pelkäät? Sitäkö että persut tekee taas jytkyn vai sitä, että sinun psyykesi ei kestä jos joudut vielä odottamaan sitä arveltua kauemmin vaalien siirtyessä?
Kyllä, psyykeni on räjähtänyt jo vappuna jos pitää sitä (?) helluntaihin asti odottaa.☠️
eiköhän se ole sitä jo nyt?
Muut puolueet pelkäävät perussuomalaisten vaalivoittoa siirtämällä vaalit kauas tulevaisuuteen keksimällä syitä viikosta toiseen.
Pitäisikö jonkun pelottaa , ei haittaa jos vaalit siirtyykin muutamilla kuukausilla , Marinin vihervasurihallitus kerkiää siinä ajassa tumpeloida lisää asioita päin persettä , persujen laariin äänet sataa , heippa .
NKVD:lle terveiset, että oikeisto voimistuu entisestään ja hyvä vaan, että vaalit siirtyy, niin kokoomuksen, kepun, ja sdp: kin oikeisto kerkiää jättää puolueensa ja siirtyä perussuomalaisiin, jotta superjytky voimistuu maata pelastavaksi suurliikkeeksi.
Jaa miltä se pelastuu? Trumppilaisten valeet denkun sakenee. Miten sakki jolla ei ole yhteistä agendaa voisi jotain hyvää saada aikaan.
Tietämättömyys aiheuttaa populismia,siksi persut vihaa vapaata mediaa.
Persuja pelottaa sekä totuus että kuntohuipun menetys. Aloittivat kampanjoinnin melkein vuosi sitten - jossain vaiheessa loppuu rahat.