https://www.is.fi/politiikka/art-2000007844812.html
Kuntavaalit 13. kesäkuuta. Onko oikein, että nyt kun hallituspuolueiden kannatus on pohjamudissa, kuntavaaleja siirretään?
Kuntavaalit 13. kesäkuuta. Onko oikein, että nyt kun hallituspuolueiden kannatus on pohjamudissa, kuntavaaleja siirretään?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Laittakaa pitkäkestoiseen muistiin tämä artikkeli:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ce037a7b-6243-454d-b7f3-e640f957fa60
"THL:n kova arvio: Huhtikuussa jopa yli 10 000 koronatartuntaa päivässä"
Tuolla arviolla perusteltiin kuntavaalien siirtäminen. Entäpäs jos huhtikuussa onkin maksimissaan vaikkapa 1000 tartuntaa päivässä? Silloin tuntuu varmasti pahalta itsekullakin kuinka heppoisilla perusteilla vaaleja siirrettiin.
Tässä syy.
Vaalihuone ei ole sen 'vaarallisempi' paikka kuin S-market.
Syynä on tietenkin persu-kannatuksen pelko - kansa saattaisi äänestää 'väärin'. Nyt on pari kuukautta enemmän aikaa rakentaa median kanssa jokin persunkaatoskandaalin yritys.
Pysyvät ne. Maski ja synti samassa naamassa. https://www.is.fi/politiikka/art-2000007844429.html
Vaalien+siirto+on+tarkoitettu+vain+ja+ainoastaan+estämään+Perussuomalaisten+vaalivoitto+monissa+suomalaisissa+kunnissa,+joissa+nykyään+on+Kepu,+SDP,+Vihr-vas+valtuutettuja.+Kepu+on+häviämässä+kaikkein+eniten.+Kyseessä+on+Marinin+junailema+suhmurointi,+joka+toteutetaan+RKP:n+Henrikssonin+naamalla.+THL:ä+on+tilattu+vasemmistohallituksen+vallankaappauspropagandaan+sopivat+kauhuskenaariot.+
Suomen+kuntavaalikoplaus+noudattaa+lähestulkoon+Lukashenka+linjaa:+Vaalit+pidetään+silloin,+kun+nykyhallituspuolueet+saavat+vähintään+65-70%+äänistä.+Korona+on+vain+tekosyy,+sillä+käyväthän+lähes+kaikki+suomalaiset+päivittäin+mm+ruokamarketeissa.+Lisäksi+on+olemassa+ennakkoäänestys.+Nyt+Suomi+on+lähtenyt+todella+asteittain+diktatuurin+tielle.+Parempi+olisi,+että+suomalaiset+poliitikot+eivät+enää+jatkossa+vit*uilisi+mm+Puolalle+ja+Unkarille+demokratian+puutteesta+noissa+maissa.+Kyllä+taas+hävettää...
"Parempi olisi, että suomalaiset poliitikot eivät enää jatkossa vit*uilisi mm Puolalle ja Unkarille demokratian puutteesta noissa maissa. Kyllä taas hävettää..."
Hyvä havainto. Kahdet standardit. Jos Suomi siirtää vaaleja se on hyvä, koska Suomi on hyvä. Jos Valko-Venäjä siirtää vaaleja, se on paha, koska Valko-Venäjä on paha.
Tuo oli vain esimerkki, Valko-Venäjä ei ole tainnut siirtää vaaleja. Mutta idea siitä käynee ilmi. Jos ei käy, niin kysy.
USA ja Trump
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b2f9f8e1-e516-4f9b-a55c-2227197a2ae3
Demokratia on Suomen kohdalla jo ohi. Eu määrittää yksityisten maakuntien (suomenkin) poliittisen ohjelman, Suomen osuus n. 700 mepistä n. 10 joilla ei ole mitään merkitystä päätösten teossa. Suomen poliittinen itsenäisyys menetettiin 1995 liittymällä eu:hän. Kaiken kattavat direktiivit joka asiaan, ovat määrääviä lakeja. Näennäiskeskustelu on politiikan ydin Suomessa. Sitä tukevat Yle ja media, keskustelu eu:n tarpeellisuudesta on kielletty
Oikeusministeri kertoi selvällä suomen kielellä miksi vaalit siirretään. Osoittautui että Suomessa on kahdeksan puoluetta joille kansalaisten henki ja terveys ovat tärkeitä asioita ja sitten oli yksi joka ilmoitti ettei voisi vähempää kiinnostaa.
Ai niin, sitten kun ne vaalit on niin mennään kaikki ja äänestää rätkäytetään SDP selvään vaalivoittoon.
"äänestää rätkäytetään" siehän hassuja höpötät. Ainoa puolue joka puolusti demokratiaa. Ei vaan tehdään juuri päinvastoin. Kaikki äänestää persuja tuota ainoaa Suomen demokratian puolustajaa.
En odottanutkaan että olisit ymmärtänyt oikeusministerin puheesta jotain.
THL jo peruu puheitaan https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007845518.html
Ja Hallitus tietysti syyttää thlaa jos lukemat eivät olekaan suuret huhtikuussa.
Aikamoista menoa.
Henrik sonnin puhe onkin tulkittavissa hyvin monilla lailla..
Vesilahteen tämä aihe ei paljonkasn liity. Väärä osasto.
Perussuomalaiset voivat lisätä "demokratian puolustajat" vaalisloganeihinsa.
Tutkijakin on sitä mieltä että pieleen meni https://www.is.fi/politiikka/art-2000007845426.html
Mitä siitä demokratiasta. Sehän saattaa päästää väärän puolueen valtaan.
Kylläpä persut pelkäävät, että kahdessa kuukaudessa kannatus romahtaa. Enemmän olisin tuosta huolissani, että persujen politikointi noin heppoisella perustuksella. Mitäs sitten kun kunnanvaltuutettu joutuu tekeen vaikean valinnan. Alkaako pelkkä kiukuttelu ja kauhee mekkala. Eikä valtuusto pysty minkäänlaiseen päätöksentekoon? Miettikääpä sitä!
"Kylläpä persut pelkäävät"
Pelkoa demokratian ja sen säilymisen puolesta. Aiheellista pelkoa. Pelon ja vaaran vuodet.
Me täällä vähän arvuutellaaan ei pidä ottaa niin vakavasti https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007845985.html mitä nyt vähän vaaleja siirretään....
Kun oikeuskansleri ilmoittaa, että siirretään vaaleja, jotta demokratia täyttyy. Sitä olettaa myös persujen ymmärryksen yltävän siihen. Mutta ei. Alkoi uikutus ja vaikerrus! Persut pelkäävät, että äänestäjät näkevät, heidän valheensa taakse. Sillä sen valheen takana, vallitsee kaaos!
Näin sanoo vain Vesilahden ainoa kommaridemari jonka poliittinen ura kokee loppuluisun kunnallisvaaleissa, vai oliko niitä 2.
Mutta kuka sanoo totuuden? Miettikääpä sitä!
Vaalilaki ja sen oikea-aikaisuus syrjäytettiin täysin perusteettomasti. Nyt kun asiat ovat pielessä, oltaisiin tarvittu oikea-aikaisuus niiden hoitamiseen.
On se surullista, että vaaleja siirretään laskuharjoitusten pohjalta ja perusteella.
Parempi kuitenkin näin, että kaikenikäisiä uskaltautuu äänestään. Pieni häiriö, että demokratia toteutuu. Olisi saattanut muutoin tulla turhaa spekulointia vaalien tuloksesta.
No eipä olisi tarvinnut lykätä .Katsokaa sitä "ruuhkaa" joka vallitsee aina Vesilahden ennakkoäänestys paikoilla. Hallituksen sössiminen sen kuin jatkuu. Mitähän seuraavaksi siirretään varmaankin kelloja .
Kelloja siirretään, että persutkin pääsee nykyaikaan. Siitä vasta melkoinen möly olisi kiirinyt maanääriin, jos vaalit ajallaan, ja olisikin siksi tartunnat lisääntynyt. Kun olisi haettu vastuunkantajia, niin ainakin Persut olis piiloutunut perunakellariin. Pariksi viikoksi ja huudelleet sieltä syytöksiä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0b581311-aac7-4ef7-9386-54c629012cfe
"– Vaalien siirtäminen näin lähellä vaaleja ja ilman yhteisymmärrystä on monessakin mielessä ongelmallista. Se madaltaa kynnystä seuraaviin siirtoihin ja jo nyt spekuloidaan sillä, tullaanko vaaleja järjestämään kesäkuussakaan, jos koronatilanne on sellainen tai tällainen. Vaalien siirto luo rajattoman spekulaation siirron todellisista syistä ja siitä kuka asiasta hyötyy, kuka häviää, ja ketkä tiesivät etukäteen? Tällainen spekulaatio on aivan ymmärrettävä, sillä jos vaaleja lähdetään siirtämään heppoisin perustein vaalien alla, niin tämä ajaa rajattomat mahdollisuudet väärinkäytöksille; Grönroos sanoi maanantaina."
Hallituspuolueet tietysti yrittävät lykätä vaaleja niin pitkälle, että gallupit näyttävät heidän kannaltaan parempaa lopputulosta. Mutta miksi Kokoomus on ketkuporoukassa mukana? Johtuuko siitä, että Kokoomuksen maine meni kerralla Helsingin pormestarisotkussa ja yrittävät pelätä aikaa ja toivovat, että kansa unohtaisi kesäkuuhun mennessä.
Aikaahan tässä vaan pelataan.
Ironiaa on siinä että alkup vaalipäivänä sattui olemaan koronatartuntojen minimi