Ihan huijari firma maksoin laskuni 3 erän etukäteen ja nyt vittu tuli maksumuistutus ja 4 erä nousi summa ei tiiä minkä mukaan niitä nyt maksaa .. pitääkö maksaa kiltisti kaikki ylimääräiset laskut
Blue finance
15
1103
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla sama ongelma kyseisen lafkan kanssa. Ok-perintä laittoi perintälaskun jo 2 vuotta sitten maksetusta 2000 euron limiitistä mikä oli maksettu kaikkineen kuluineen jo kerran KTI Laki ja Perintä Oylle. Yrittänyt tiedustella Ok-perinnältä mikä sielä ongelma. Lupasivaat hoitaa sillä lasku vaikuttaa tekastulta. Hullua ? Miksi poliisi ei voi käydä vetämässä Blue finanselta johtoa jo seinästä, tehtiinhän niin Wincapitallekin.
- Anonyymi
Erittelyyn lisätty saakuli suorituspäiviä kun en edes ole saanut sieltä yhtä puupenniä ja mikä hulluinta laskuun kirjattu puhelinnumeron käyttö joka ei ole ollut toiminnassa kahteen vuoteen ?
- Anonyymi
O o oo onk onk onko Marinin hulluheluna hallitus jakanut tuolle Blue financelle yritystukeakin korona ajalta ?
- Anonyymi
Eikö Suomessa ole lakia sen enempää kuin laki ja perintä.
- Anonyymi
Tämä blue financen liiketoiminta perustuu tekaistuihin laskuihin, laskuihin joita ei tule, tai lasku tulee vuoden kuluttua suoraan perintä toimistolta ties mitä keksittyjä lisiä tai maksat laskut ja velasta jää jokin pieni summa "roikkuumaan" ja tätä sitten peritään erikseen viivästys korkoineen/lisineen takaisin . Lisäksi bf järjestelmä on tosi hidas kirjaamaan maksutapahtumia ja tästä johtuen asiakas joutuu maksamaan ylimääräisiä kuluja mistä tahansa heidän virheestä jne... Näiden kanssa ei kannata olla missään tekemisissä!
- Anonyymi
Joo ne ei vastaa nyt sähköpostiviesteihinkään nyt kun laitoin sinne kuitit että olen maksanut erät ajallaan. Kiitos tuon paska firman nyt saivat sit ylimääräistä rahaa:(
- Anonyymi
Lainojen eriä et voi maksaa etukäteen. "Etukäteen" maksettu suoritus luetaan aina mukaan edelliseen erään. Seuraavan erän voi maksaa vasta siinä vaiheessa kun siitä tulee lasku. Näin toimii kaikki luoton-/lainanantajat.
- Anonyymi
Vaikka luotto on jo maksettu pois tuli koko 4 erästä ihan uusi lasku johon tietenkin lisää kuluja ja 20% korkoa tietenkin... Innovoice vastaa nyt heidän asiakaspalvelusta kai ja laskun maksun seurannasta itse he ei vastaile
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka luotto on jo maksettu pois tuli koko 4 erästä ihan uusi lasku johon tietenkin lisää kuluja ja 20% korkoa tietenkin... Innovoice vastaa nyt heidän asiakaspalvelusta kai ja laskun maksun seurannasta itse he ei vastaile
Nyt porukalla kaikki ilmiantaa tän firman että joutuvat lopettamaan tän
- Anonyymi
Joo ymmärrän pointtisi,( klo 19:31) mutta jos laskun viitenumero pysyy/on sama koko ajan, eli maksat sitä yhtä ja samaa velkaa pois, niin joka tapauksessa velka lyhenee sen mitä maksat. Elikkä mitä nopeammin maksat, sen nopeammin laina on maksettu. Testattu on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo ymmärrän pointtisi,( klo 19:31) mutta jos laskun viitenumero pysyy/on sama koko ajan, eli maksat sitä yhtä ja samaa velkaa pois, niin joka tapauksessa velka lyhenee sen mitä maksat. Elikkä mitä nopeammin maksat, sen nopeammin laina on maksettu. Testattu on.
Juuri niiin mulla sama viitenumero joka laskussa.. ja samaa velkaa maksoin. Pois
- Anonyymi
Toivottavasti et maksanut! Laitat heille viestin asiastasi ja kuitit maksuista, myös laskuista. Itselleni meinasi myös käydä kusisesti tuon firman kanssa, eivät lähettäneet laskuja vaikka joka kuukausi pyysin. ”Laskut muodostuvat vasta keväällä”, lopulta sain laskun ja eräpäivä oli merkitty yli 6kk taaksepäin. Laitoin kyselyn mitä hittoa, ei vastausta, ennenkun Sitten tein eteläsuomen aluehallintovirastolle kantelun, sillä he valvovat näitä luottoyhtiöitä. Asia hoitui kun bf lopulta myönsi virheensä ja sain maksaa erissä. Mutta, viimeiseen erään oli lisätty ylimääräisiä kuluja. Onneksi oli kaikki viestit ja laskut tallessa, peruivat ylimääräiset kulut, mutta en koskaan saanut vastausta mitä ne oli..
Nyt tuli Avilta kirje mun valituksesta ja sen selvityksestä, mukana oli myös muiden valituksia, eli en tosiaan ollut ainoa joka oli valittanut. Selvityksen mukaan bf toiminnassa puutteita yms. Ja jos toimintaa ei korjata niin jatkotoimet harkinnassa. Eli ehdottomasti valitusta menemään, rikosilmoitusta petoksen yrityksestä suosittelen myös harkitsemaan. Kusetettuja on niin paljon, että ihan varmasti jos kaikki veisivät asiat eteenpäin, koko firman toiminta tulee loppumaan.
Ja tosiaan, älä koskaan soita, kaikki kirjallisena!- Anonyymi
Klo. 17:14. Juurikin näin. Lisäksi voi laittaa viestiä kilpailu ja kuluttajavirastoon, finanssi valvontaan, poliisin talousrikos yksikköön. Ja se AVI tietysti.
- Anonyymi
Kuitit sinne pistin menemään..
- Anonyymi
Vippien aika on menneen talven lumia ja sitten on näitä jotka paskovat alan nuhruisen maineen lauseeseen sen pisteen .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534557Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041093- 471085