Maa pitäis nimetä maakiekoksi, koska maapallo on harhaan johtava nimitys. Maa kun ei ole pallo lainkaan, vaan tasainen kiekko, jossa mikään kohta ei ole killellään, niin ku pallomaassa olisi. Maa on tutkitusti kiekon mallinen laajahko alue, jota reunustaa jäävallit. On aika absurdia nimittää jäävallia etelänavaksi, kun maalla ei voi olla kuin yksi napa. Ja se tunnetaan pallomaakäsitteessä pohjoinnapana. Muitaki napoja toki on, kuten esimerkiksi Aiya Napa, mutta se ei oo kuitenkaan maailman napa, vaan yksi varanavoista. Maa on laakea laajahko tasapintainen laaka. Siis kiekko. Ei pallo missään nimessä!
Maa pitäis nimetä maakiekoksi
Anonyymi
19294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Joo ja näin jääkaudella nimen vois muuttaa jääkiekoksi.
Miten niitä "jäävalleja" käytännössä on tutkittu?
Antarktiset retkikunnat kävivät kartoittamassa ja tutkimassa. Roald Amundsen saavutti sen huippukohdan (Etelänapa) ensiksi ja Reinhold Messner ylitti sen ensimmäisenä (Antarktiksen ylitys). Jostain kumman syystä suora linja mereltä johti toiselle merelle.
Ei ole olemassa mitään etelänapaa. Jotkut vain kutsuvat virheellisesti pohjoisnavan alapuolta etelänavaksi.
"yksi varanavoista" ? montako niitä mielestäsi on ja missä päin planeettaa ?
Varanavat eivät ole virallisia napoja. Niitä on niin paljon, mitä ihmiset haluaa tehä. Kuitenkin yks napa on oikea maailman napa ja se on ns. pohjoisnapa.
Miksi esim. Mount Everest ei voi olla maailman napa? Tai Challengerin syvänne? Itse asiassa Havaiji on vielä parempi vaihtoehto. Äläkä inkuta Polariksesta. Se ei ole Pohjoisnavan yläpuolella.
Näitä lukiessa tuntuu, että noilla littu-uskovaisilla on vain se oma napa, joka on koko maailman napa, kaikki pitäisi pyöriä sen ympäri.
Itse käytän maakiekko sanaa jo, vaikkei se ole virallinen nimitys. Outoa on, että jotku sanoo, että maapallo on litteä, koska eihän tämä silloin mikään pallo ole!
En usko enää mihinkään valtatotuuteen, koska meitä on sumutettu niin mielettömän monessa asiassa. Maanmuoto on yksi niistä. Maa ei ole pallo ja onneksi yhä useampi sen jo ymmärtää. Nimitetään maata siis maakiekoksi, koska sitähän se on!
Navoilta litistynyt pallomainen kappale on täsmällisempi termi. Itse asiassa täydellisin pallo taitaa olla mustan aukon tapahtumahorisontti.
Mistä teitä pököjä sikiää?
Ja saippuakuplat pitäisi nimetä saippualätkiksi, puhalletaankos poika vähän saippualätkiä.
oletko lukenut Terry Pratchettin kirjoja. Niissä on hyvä kuvauksia kiekkomaailmasta joka seinoo neljön elefantin selaässä ja elefantit on jättiläiskilpikannan kilven päällä ja kilpikonna ui avaruuden loputtomuudessa. Siit' vaan lättämaalaiset opiskelemaan
Lukekaa Terry Pratchellin kirjoja, niin saatte selkeän käsityksen kiekkomaailmasta
Kiekkomaailma on huomattavasti johdonmukaisempi kuin lätipäiden valehtelu. Sitä paitsi Kiekkomaailman alapuolella on huomattavasti massiivisempi kappale joka varmistaa painovoiman yksisuuntaisuuden.
mikä on tämä massiivinen kappale ja minkä päällä se on? missä on maailmankaikkeuden pohja ?
Miksi päiväntasajalta näkee kaksi napaa samaan aikaan?
Ei ole kiekko! Se on kantikas. Jos väität muuta niin olet pilkannut jumalaa!
Hehe kukahan tutki maan olevan litteä?, pöpi setä youtuubista ei riitä vaan pitää olla maailman laajuinen virallisilla dokumenteilla tehty tutkimus