Iho-ongelmia Yasmineista!

Minulla ei ole koskaan ollut aknea. Söin noin neljä vuotta toista pillerimerkkiä, mutta aloin sitten kokea, että niistä tuli sivuoireita, kuten mielialavaihteluita ja limakalvojenkuivuutta. En tiedä vieläkään, olivatko oireet kuviteltuja vai todellisia. Vaihdoin Yasminiin puolitoista vuotta sitten ja mitäs tapahtui.. mun iho meni huonoon kuntoon! Ei ihoni ole koskaan mikään täydellinen ollut, vaan tavallinen sekaiho, muttei koskaan niin huono, miksi se meni näillä pillereillä pahimmillaan tai edes tämmöinen, mikä se on nyt. Ekat puoli vuotta Yasminien kanssa olivat kauheimmat, tuli märkäpäitä pitkin naamaa ja iho meni siis tosi huonoon kuntoon, kosmetologin mukaan se oli tulehtunut. Sen jälkeen se alkoi parantua ja enää ei tule tulehtuneita finnejä, mutta iho ja hiukset rasvoittuvat paljon nopeammin kuin minulle on ennen ollut normaalia ja iholla on edelleen paljon epäpuhtauksia. Tulehtunut se ei enää ole.

Yasminienhan pitäisi vaikuttaa ihoon parantavasti, mutta mulle kävi juuri päin vastoin. Nyt aion vaihtaa merkkiä joko entiseen tai sitten johonkin muuhun.

Huomasin, että Yasmineissa on sama estrogeeni kuin entisissä pillereissäni, mutta keltarauhashormoni on eri. Eikös keltarauhashormoni juuri ole se, joka saattaa aiheuttaa aknea? Nyt mietin, että uskallanko vaihtaa Diane Novaan (pelkään mahdollisia sivuoireita ja sitä, että jos joskus lopetan ne, tulee akne) vai pitäiskö mun ottaa ne vanhat pillerit takaisin ja kokeilla uudestaan niiden kanssa?

Iältäni olin jo pillerit vaihtaessani reilusti yli kaksikymppinen, joten mikään teini-ikä ei enää ole kyseessä.

Onko muille käynyt näin?
4531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta sun kannattaisi ehkä vaihtaa pillereistä kokonaan pois ja siirtyä ehkäisyrenkaaseen. Se toimii samalla periaatteella kuin pillerit mutta se on muovinen rengas, joka laitetaan emättimeen (itse) ja otetaan taas pois (itse). Suosittelen.

Äänestä
  • Mä en ole koskaan syönyt e-pillereitä, enkä koskaan aio syödäkään, juuri tuon mahdollisen aknen takia. Muitakin hyviä ehkäisymenetelmiä nimittäin on.

    Äänestä

  • tuuva kirjoitti:

    Mä en ole koskaan syönyt e-pillereitä, enkä koskaan aio syödäkään, juuri tuon mahdollisen aknen takia. Muitakin hyviä ehkäisymenetelmiä nimittäin on.

    on ihan samanlainen ehkäisykeino kuin pilleritkin etuineen ja ongelmineen. Näin olen lukenut jostain hormonaalista ehkäisyä käsittelevältä nettisivulta.

    Äänestä

  • eka kirjoitti:

    on ihan samanlainen ehkäisykeino kuin pilleritkin etuineen ja ongelmineen. Näin olen lukenut jostain hormonaalista ehkäisyä käsittelevältä nettisivulta.

    Ikävä kyllä ehkäisyrengas on etuineen ja ongelmineen todella ihan samanlaista yhdistelmäehkäisyä joka kanssa imeytyy verenkiertoon yms. Siinä on vähän vähemmän hormonia kuin yasminelleissa mutta esmes ite kun aloitin niin samantien tuli näppylät ja turvotus ja mielialanheittelyt ja sänkypuuhissa yhtä hankala kuin kumi eli jos ei halunnut ennen hommia kipaista vessaan vetämään rengasta pois ja jälkeen mennä taas laittamaan takaisin niin voi kyllä jättää päälle, mutta välillä tuntui poikaystävällä ja välillä itsekin. Tietysti sitä ei tarvitse muistaa kuin vain 2 kertaa kuussa: pois ja uusi tilalle, mutta fyysiset vaikutukset on samat kuin pillereilläkin. Itse siirryin ysaminelle-pillereihin yhden renkaan jälkeen kun en tykännyt tunteesta, mutta pillerit nyt on laittanut naaman ja mielialan vielä kovempaan myllerrykseen.. pitää kai jaksaa se 3 kk ennen kuin tietää sopiiko vai ei.. kunhan ei uutta aikuisiän aknea räjäytä taas naamaan. on tämä ehkäisy kyllä piinaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko muille tullut? kirjoitti:

Minulla ei ole koskaan ollut aknea. Söin noin neljä vuotta toista pillerimerkkiä, mutta aloin sitten kokea, että niistä tuli sivuoireita, kuten mielialavaihteluita ja limakalvojenkuivuutta. En tiedä vieläkään, olivatko oireet kuviteltuja vai todellisia. Vaihdoin Yasminiin puolitoista vuotta sitten ja mitäs tapahtui.. mun iho meni huonoon kuntoon! Ei ihoni ole koskaan mikään täydellinen ollut, vaan tavallinen sekaiho, muttei koskaan niin huono, miksi se meni näillä pillereillä pahimmillaan tai edes tämmöinen, mikä se on nyt. Ekat puoli vuotta Yasminien kanssa olivat kauheimmat, tuli märkäpäitä pitkin naamaa ja iho meni siis tosi huonoon kuntoon, kosmetologin mukaan se oli tulehtunut. Sen jälkeen se alkoi parantua ja enää ei tule tulehtuneita finnejä, mutta iho ja hiukset rasvoittuvat paljon nopeammin kuin minulle on ennen ollut normaalia ja iholla on edelleen paljon epäpuhtauksia. Tulehtunut se ei enää ole.

Yasminienhan pitäisi vaikuttaa ihoon parantavasti, mutta mulle kävi juuri päin vastoin. Nyt aion vaihtaa merkkiä joko entiseen tai sitten johonkin muuhun.

Huomasin, että Yasmineissa on sama estrogeeni kuin entisissä pillereissäni, mutta keltarauhashormoni on eri. Eikös keltarauhashormoni juuri ole se, joka saattaa aiheuttaa aknea? Nyt mietin, että uskallanko vaihtaa Diane Novaan (pelkään mahdollisia sivuoireita ja sitä, että jos joskus lopetan ne, tulee akne) vai pitäiskö mun ottaa ne vanhat pillerit takaisin ja kokeilla uudestaan niiden kanssa?

Iältäni olin jo pillerit vaihtaessani reilusti yli kaksikymppinen, joten mikään teini-ikä ei enää ole kyseessä.

Onko muille käynyt näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu