Hei kaikille!
Olen tässä nyt ihmetellyt, että noin kahden vuoden sisään uniini on tosiaan ilmestynyt täysin uutena elementtinä tuo tuli. Muistan, että ihan jo ensimmäisen tuliunen kohdalla mietin jälkeenpäin, että olipas outo uni ja että vastaavaa en ole koskaan nähnyt. Yleensä itselleni tutumpi elementti on aina ollut vesi (asun järven rannalla).
Ensimmäinen tuliuni oli sellainen, että olin yläkerrassa kotitaloni "vintillä" ja se oli täynnä tavaraa. Huomasin lattialautojen välistä, että näkyy liekkejä. Tätä tietysti vähän pelästyin, mutta se tuli pysyi jokseenkin hallinassa. En muista enää tarkalleen miten tämä uni päättyi, mutta mielestäni pystyin joko itse soittamaan apua lopulta tai isäni tuli apuun. Läsnä oli kuitenkin pelko tulen leviämisestä. Ei niinkään omasta kuolemasta, vaan oman kotitalon menettämisestä ja tulen täydestä hallitsemattomuudesta elementtinä.
Olen myös nähnyt hiillosunta. Siinä päädyin johonkin pimeään "kellariin" tms. jossa oli loiva nousu ja portaiden ympärillä oli semmosta palanutta hiiltä, joista osa kuitenkin kyti. Tässä unessa en muista tunteita erityisemmin.
Tässä yksi viesti, jonka olin kirjoittanut työkaverille: "Just muistin että näin unta tulesta 😄 oli takka jonkun toisen ihmisen luona tms. Ehkä joku potilas, jota olin menossa lääkitsemään. Siellä olikin iso takka, jonka joko se potilas tai sen omainen oli sytyttänyt. Liekit isoni ja ne oli tosi pitkiä ja kurottelevia. Tuli yli ja sivuille sieltä avotakasta. Soitin 112 mut spontaanisti ne liekit pieneni ja muuttui hiillokseksi."
Tuossa unessa oli myös se pelko tilanteen hallitsemattomuudesta ja toisaalta viha noita muita ihmisiä kohtaan, että miten ovat voineet käyttäytyä noin typerästi, että ovat jättäneet tulen valvomatta. Olin unessa yllättynyt, että se soitto hätäkeskukseen onnistui.
Nyt viime yönä näin unta, jossa oli ollut monenlaista tapahtumaa ennen (ystävä oli loukkaantunut, soitin 112 ja hän jäi miehensä kanssa odottamaan apua), mutta tulin omaan pihaan ja näin isossa männyssä keskellä runkoa liekkejä. Mietin siinä vaan, että no voi helvetti miten tää on mahdollista. Mun mielestä pelon tunne ruokki liekkejä (niin kuin aiemmissakin unissa). Mietin siinä, että tilanne on outo ja toivoin, että pystyisin toimimaan nopeasti, niin tuli ei leviäisi. Liekkien ja rakennuksen välissä oli tilaa, mutta toisaalta kyllä se tuli siinä välillä näytti leviävän ja kurkottelevan rakennusta kohti. Siinä ei tullut semmoista paniikkilamaannusta. Oli tietty toivo, mutta myös selvä pelko.
Menin hakemaan varastosta vettä, mutta kun avasin oven niin kirosin taas, kun näin että varastotilassa oli ollut jo tulipalo aiemmin (nämä 2 paloa mukamas täysin eri tulenlähteestä), mutta se oli jo täysin sammunut ja oli ollut hyvin tarkkarajainen. Kaikki oli kylmää hiillosta ja mustaa. Tässä kohti unta tavallaan unohdin sen ulkona olevan tulen. Täytin kuitenkin sankoa ja soitin vielä siitä ystävän tapaturmasta 112 ja huusin puhelimeen, että mikä helvetti kestää ja kun soitan 112, niin oletan että ymmärretään tunnin sisään mennä sinne. Mies pahoitteli tätä asiaa, että oli tullut väärinkäsitys ja menivät auttamaan. Siihen uni sitten loppui. Jäin kai sanko kädessä odottamaan varaston sisälle tai ulkopuolelle, mutta se pelon tunne siitä tulesta jäi toissijaiseksi tohon ystävän hätään nähden.
Näissä unissa on kuitenkin ollut sellainen ilmiö, että koskaan en ole itse tai kukaan muu ei ole joutunut sinne tuleen eikä oikeastaan ole käynyt mitään valtavan hallitsematonta. Rakennuksia ei ole tuhoutunut kokonaan. Ehkä rauhoittumalla olen pystynyt hallitsemaan tilannetta, silloin liekitkin pienenee, mutta kyllähän se tuli käyttäytyy hyvin arvaamattomasti noissa unissa. Olen kokenut, että tulella on oma elämä, joka ei välttämättä kuitenkaan keskustele minun tunteideni kanssa. Ehkä vähän juuri tuolla rauhoittuminen vs. paniikki on ollut pientä vaikutusta asiaan.
Ymmärrän, että voi liittyä ainakin johonkin hallitsemattomiin vihan tunteisiin, mutta en koe tässä tapahtuneen muutosta kuitenkaan viimeisen 2 vuoden aikana. Henkilönä olen temperamenttinen, puhelias ja voimakastahtoinen.
Kiitos uusista näkökulmista, jos niitä pystytte antamaan. Kysykää lisätietoja tarvittaessa!
Tuli uutena elementtinä unissa
Anonyymi
1
1291
Vastaukset 1
- Anonyymi
Lisäyksenä tähän, että valve-elämässä pidän tulta kiehtovana, kauniina, lämmittävänä, ja leikkisänä. Siihen liittyy toki vaara, mutta en pidä tulta sinänsä pelottavana. Toki ymmärrän vaaran, mikä piilee. Enemmän positiivisia mielikuvia liittyy.
Lapsuudessa tuleen on liittynyt leikkimistä. Olen leikkinyt kynttilöillä, talilla ja tulitikuilla. Ulkona tehnyt ulkonuotioita ja tehnyt leikkiruokia siinä. Tietty kiehtovuus on aina asiaan liittynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa791877Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341202Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200879- 85723
- 65710
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210674- 67637
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 64574
- 35571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32548- 55517
- 36514
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12408- 82408