Kyllä luotsin kädenjälki näkyy!

Anonyymi

Selailin Laivamatkat ja risteilyt -foorumin vanhoja tekstejä aina vuodesta 2008 uudempiin. Selvästi näkyy, että luotsi astui remmiin kesällä 2008, sillä tuolloin ei enää esiintynyt niitä vakihäiriköintejä, kuten koska satamaan, koska pääsee laivaan, koska laiva lähtee, mitä ruokaa, paljonko maksaa jne. jne eli "kysymyksiä", joihin saa vastauksen lukemalla varustamon tai sataman sivuja. Oli vain lähinnä asiajuttuja.

Kyllä luotseja kaivataan!

4

345

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luotsis osas ja teki, ylläpito vaan sotkee.

    • Anonyymi

      Noin todella näyttää tapahtuneen. Ei turhia jaarituksia nykytapaan.

    • Anonyymi

      Silloin se loisti hyvänä.

      Nykyisin foorumeilla se synkentää keskusteluja pahana.

    • Anonyymi

      Ovat tehneet todella hyvää työtä. Nyt olen selaillut jo neljä vuotta tuota foorumia ja hömppäaloituksia tyyliin "mistä saa lipun, koska laivaan pääsee, koska laivasta voi poistua, mitä ruokaa, millaiset hytit, näkeekö sisähytistä ulos, ..." ei ole ollut.

      Niin, noihin esimerkkeihinhän löytyvät vastauksen varustamojen sivuilta, joten turhan kysymistä. Nyt kun luotseja ei ole, nuo tuollaiset häiriköinnit loistavat enemmistönä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1248
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      985
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      957
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      75
      653
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      417
    9. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      409
    Aihe