Kukahan presidenteistämme on ollut suosituin? Kansalta on gallupein kyselty sellaista vasta Koiviston ajasta alkaen. Oli Manukin suosittu, seuraajansa Ahtisaari ei päässyt samanlaiseen suosioon. Hyviä suosiolukemia on saanut myös nykyinen presidenttimme Niinistö.
Kaikkein suosituin kansan mielestä on kuitenkin ollut Halonen. Lähes 90 % kansalaisista näki hänen onnistuneen presidenttinä erittäin hyvin. Niin näki hyvin suuri enemmistö keskustalaisistakin:
https://yle.fi/uutiset/3-5143984
https://yle.fi/uutiset/3-5125126
Kekkosen aikana ei tuollaisia mielipidekyselyjä voitu tehdä. Jos olisi tehty, tuskin Kekkonen olisi saanut samanlaista tunnustusta puoleltakaan suomalaisista, neuvostoliittolaisilta kyllä.
Kaikkein suosituin kansan mielestä on kuitenkin ollut Halonen. Lähes 90 % kansalaisista näki hänen onnistuneen presidenttinä erittäin hyvin. Niin näki hyvin suuri enemmistö keskustalaisistakin:
https://yle.fi/uutiset/3-5143984
https://yle.fi/uutiset/3-5125126
Kekkosen aikana ei tuollaisia mielipidekyselyjä voitu tehdä. Jos olisi tehty, tuskin Kekkonen olisi saanut samanlaista tunnustusta puoleltakaan suomalaisista, neuvostoliittolaisilta kyllä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Arskan täytyy itse vastata tyhmään aloitukseensa.
Urho Kekkonen taisi pariinkin kertaan voittaa Viikko-lehden vuosittain järjestämän "Suosituin suomalainen" -äänestyksen. Siinä ei kysytty, onko tyytyväinen siihen, miten presidentti on onnistunut tehtävässään, vaan kuka on monin eri tavoin suosituin misseistä urhelijoihin, iskelmätähtiin, tv-persooniin ja poliitikkoihin.
En tiedä, järjestettiinkö vastaavia äänestyksiä ennen Kekkosen presidenttiaikaa, mutta voisin kuvitella, että vanhemmista presidenteistä ainakin Svinhufvud olisi voinut menestyä. Jo Lapuan Liikkeen pistäminen aisoihin nosti Ukko-Pekan kansansuosiota ja hänen virkakautensa lopulla Suomen talous nousi.
Sotavuosina tuollaista hupailua tuskin olisi järjestetty ja jos olisikin, voitto olisi todennäköisesti mennyt "tuntemattomalle sotilaalle".
Sale on ensimmäinen kunnon pressa Kekkosen jälkeen.
Nyt oli niin yksipuolinen aloitus, että vain jompi kumpi, Kapi tai Arska, voi tuollaisen tehdä. Muiden fiksuus riittää tekemään kysymyksen paremmin.
Niinistö on nyt jollain tapaa jäänyt pääministerin hylkäämäksi, ja siksi paitsioon. Kun politiikan teko pyörii koronan ympärillä, ei presidentille jää roolia. Asetelma heikentää Niinistönkin suosiota. Silti Niinistö on suositumpi kuin Halonen toisella kaudellaan.
Halosen kansansuosio suorastaan romahti jo ennen hänen ensimmäisen kauden loppua, toiselle kaudelle vienyt tiukka vaalitulos oli Haloselle itselleen shokki, josta hän ei toipunut koskaan. Todellinen luonne alkoi paljastua muillekin kuin sisäpiiriläisille. Jos jälkikäteen tehtäisiin vastaavia kansansuosiogalluppeja, Halonen ei pärjäisi. Ahtisaarikin saa jälkikäteisarvioissa paremman arvion - Nobelin palkinnon toki sitä edesauttaessa.
Kekkosen arvostuksesta kertoo sekin, kuinka paljon hänestä tehdään erilaisia tutkimuksia. Osassa tarkoitus on kyseenalaistaa hänen toimintansa, osassa kohottaa sen arvoa. Neutraali lähestyminen on vaikeaa, se jos mikä kertoo erinomaisuudesta. 40 vuotta vallastaluopumisen jälkeenkin UKK herättää intohimoja. Puoleen ja toiseen.
Aaro-poika täytti juuri kolme vuotta. Milloin hän mahtaa mennä tarhaan? Niinistön suosio pompsahtaa kerralla ylös, kun ensimmäinen tarhapäivä koittaa.
Kyllä Halonen on suosittu kuten Arska aloituksessa toteaa, mutta vai joukoissan joka tallainen, jopa häpeäksi presidentille.
https://www.google.com/search?channel=fs&source=univ&tbm=isch&q=halonen seta 40&client=ubuntu&sa=X&ved=2ahUKEwjIq76fyqbvAhUIHHcKHb28CdQQjJkEegQIAhAB&biw=1232&bih=613&dpr=1.5
https://www.google.com/search?channel=fs&source=univ&tbm=isch&q=halonen pride kuva&client=ubuntu&sa=X&ved=2ahUKEwjnnojDyqbvAhXmsosKHcfkBSMQjJkEegQICxAB&biw=1232&bih=613&dpr=1.5
Ettei ainakaan Arskankaan tarvi isommin liioitella, kun Halonen häpeä tuollaisessa joukossa pyöriä. Sentään ollut tasavallan presidentti, ja noin alas vajonnut.
Kysynkin Arskalta, lienet homo ? kun tuollaisia kehtaat julkisesti kertoa.
Kekkonen oli kai aikamoinen yksivaltias mutta varmaan just oikea ukko hommaan kylmän sodan aikaan. Eikä haalinut omaisuuksia itselleen vaan toimi Suomen edun mukaisesti niinkuin parhaaksi näki.
UKK oli viimeinen koko Suomen etujen puolustaja.
Hänen pitäisi nousta haudasta ja sanoa Marinin hallitukselle: "Saatanan tunarit!"
Pidän Kekkosta sen verran fiksuna miehenä, ettei hän viitsi nousta haudastaan vertaillakseen nykytilannetta aasialaisen ja hongkongilaisen aikoihin.