Parantumislupaukset

Anonyymi

On se vaan kumma juttu, kun TV7 saa laillisesti lähettää joka ikinen päivä tuntikaupalla ohjelmia, joissa lupaillaan sairauksien parantuvan täydellisellä huuhaalla.

Heikkoja ihmisiä yritetään pääsääntöisesti suojella valehtelulta, mutta näitä itse itsensä pastoreiksi julistaneita koijareita ei näytetä saavan kuriin millään.

9

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa jargoniaa ja paskan puhumista suoltaa Nelonen kahdella eri kanavalla aamuisin kolme tuntia. Saavat puhua mitä halauvat ja neuvoa miten haluavat kenenkään sitä valvomatta. Ihmeparannuksia ja lupauksia ja sairauksista parannetaan energian lähettämisen voimalla ja tarkoitus on vain saada ihmiset uskomaan älyttömyyskiin ja tarkoitus saada rahat pois heikoilta, sairailta ja onnettomilta. Tällaista ryöstöä ja harhaoppisuutta ei kukaan valvo. Heti kun jokin tuo yhtiölle rahaa, kaikki on sallittua. Seuraavaksi varmaan studioon raahataan ilmielävä enkeli tai saunatonttu jonka kanssa voi sitten puhua "järkeviä". Riittää kun väitetään kovasti niiden olevan oikeita. Puhelun hinta vain 10€/min.

      • Anonyymi

        Älkää ihmeesså sijoittako, ei saa tuottoa, raha menee aivan muuhun..Huuhaa hommaa!!


    • Anonyymi

      Valittamisesi perustuu kuvitelmaan, että mediassa puhutaan aina totta.
      Herää pahvi.
      Valehteleminen ei ole laitonta paitsi oikeudessa todistajana. Syytetynkään ei tarvitse puhua itseään vastaan.

      • Anonyymi

        Jos valehtelu olisi laitonta, meistä jokainen olisi vankilassa. Ihan jokainen. Mutta kun uskovaiseksi itseään väittävä valehtelee tietoisesti, on se vähintäänkin törkeä teko. Paitsi että laitontahan sekään ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos valehtelu olisi laitonta, meistä jokainen olisi vankilassa. Ihan jokainen. Mutta kun uskovaiseksi itseään väittävä valehtelee tietoisesti, on se vähintäänkin törkeä teko. Paitsi että laitontahan sekään ei ole.

        Seuraa poliittinen vastuu äänestettäessä.

        ***
        Mediakriittisyyttä pitää olla


    • Anonyymi

      Ei se ole tyhmä joka pyytää, se on tyhmä joka maksaa. Tämä sanonta pätee erityisen hyvin näihin suorana lähetettäviin rukousohjelmiin.

    • Anonyymi

      Hölmöimmän eväät syödään ensin.
      Jumala osaa parantaa pitkät varpaankynnet ja hikan. Se on paljon se.
      Näiden ammattirukoilijoiden palkka tulee näiltä humpuukiin uskovilta.
      Rahastusopas pyörii ruudun alareunassa.
      Näkyy jäävän iso pinkka rukousanomuksia lähettämättä taivaaseen. Urakkarukouksen saattamana pyynnöt polkaistaan taipaleelle.
      Mutta minne kaatopaikalle päätyvät nämä pyhiksi leimatut papyrukset?
      Siinä mietittävää.

    • Anonyymi

      Tv 7 tarjoaa ihmeparantumisia.
      Irronneet jalat palaavat paikoilleen rahan voimalla. Jos taika ei toimi, et ole riittävän syvällä uskonpaskassa.

      • Anonyymi

        No, terve ihminen ymmärtää että nämä seurakuntien parantajat ovat valehtelijoita. Kuten ovat heidän pyhättönsä seurakuntalaisetkin. He ovat harhaanjohdettuja, mediasirkuksen aivopesemiä, totuudesta vieroitettuja.
        Kaikki paska, kuten agape-rakkaudet, kolmiyhteisyydet sun muut, mitä ei ole Raamatussa mainittu, on ihmisten mielikuvituksen rakentamia omia mieltymyksiä ja epäjumalia.
        Terve järki pitää valehtelijoiden mielipiteet omalla tasollaan. Niihin ei tule lähteä mukaan eikä tukea millään lailla.
        Raamatussa on kaikki, kaikki muu selittely on selittelyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      333
      5697
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      76
      5189
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4256
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3901
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      44
      3560
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      152
      3318
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      93
      3120
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      24
      2614
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2249
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2175
    Aihe