Miten korona karsii jehovantodistajia, vai suojeleeko Jehova?

Anonyymi

Kuolevatko Jehovantodistajat koronaan? Paljonko kuollut tähän asti?

87

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskonnollinen huuhaa helposti ruokkii myös muuta huuhaata, kuten vaihtoehtoishoitoja, mikä altistaa sairauksille ja pahentaa niitä. Homeopatia ja iirisdiagnoosit olivat takavuosina suosittua todistajien keskuudessa.

      • Anonyymi

        Jos uskoo yhden huuhaa-opin, uskoo helposti myös toisen.


      • Anonyymi

        Korona on vienyt hyvin paljon pohjaa pois Jehovan todistajien toiminnalta. Heidän yksi keskeisimmistä toimintamuodoistaan, ovelta ovelle saarnaaminen on ollut keskeytyksissä samoin julkiset kokoukset saleilla. Nämä ovat olleet järjestön työkaluja, joilla he ovat tarkkailleet jäsentensä toimeliaisuutta. Nyt kun saarnaamis- ja käännytystoiminta on loppunut, jäsenten toimeliaisuutta on vaikea arvioida. Myöskään mitkään raamatulliset perusteet eivät velvoita korona-aikana käännytystyöhön ja tämä onkin aiheuttanut päänvaivaa järjestön hallintoelimissä USA:ssa. Miten perustella orjaluokalle, että vuosisatainen, raamattuun perustuva käännytystraditio on pitänyt lopettaa. Mistä toiminnasta Jehovan todistajien orjaluokka kirjoittaa nyt kenttäpalvelusraporttinsa? Orjaluokka luonnollisesti tyytyy kaikkiin vastauksiin, mitä järjestön pääkonttorista USA:sta sanotaan. Uskovaisten standardivastauksia tällaisissa tilanteissa ovat mm., että kaikki on paholaisen syytä ja emme tiedä jumalan tarkoitusta. Kuitenkin moniin muihin asioihin löytyy aina oikea vastaus raamatusta lainaamalla sanan sieltä ja toisen täältä eri jakeista ja yhdistelemällä niitä sopiviksi lauseiksi omaan kulttiin sopivaksi mantraksi. Monille jehovalaisten lapsiperheille korona-aika on saattanut tuoda helpotusta, kun ei tarvitse rahtautua kokouksiin saleille ja järjestää lastenhoitoa käännytysreissujen ajaksi. Toki järjestö on varmaan pitänyt huolen, etteivät lapsiperheet vain olisi mitenkään toimettomia. Lukuisat ovat olleet ne lapsiperheet, jonka jäsenet ovat lopulta joutuneet psykiatriseen hoitoon tämän sairaan kultin aiheuttaman henkisen kärsimyksen vuoksi.


    • Haaratoimiston helmikuun 2021 ilmoituksissa puhuttiin mm. pandemiasta. Yli 8600 veljeä ja sisarta on kuollut tähän mennessä koronan takia. Järjestö toimii sen takia erittäin varovasti. Haaratoimistojen eristäminen jatkuu ainakin huhtikuun loppuun saakka.

      • Anonyymi

        Lahkohan ohjeistaa ja painostaa tekemään testamentin lahkolle, sanoen sukulaisten olevan maailmallisia ja vain ahneita.
        Vartiotorniseuralla on nyt siten testamenttituloryöppy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lahkohan ohjeistaa ja painostaa tekemään testamentin lahkolle, sanoen sukulaisten olevan maailmallisia ja vain ahneita.
        Vartiotorniseuralla on nyt siten testamenttituloryöppy.

        Ei yhtään!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lahkohan ohjeistaa ja painostaa tekemään testamentin lahkolle, sanoen sukulaisten olevan maailmallisia ja vain ahneita.
        Vartiotorniseuralla on nyt siten testamenttituloryöppy.

        testamentti pää juipeille.


    • Anonyymi

      Paljonko jehovan todistajia on kuollut koronaan Suomessa?

      • Anonyymi

        Ei yhtään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei yhtään

        Jo viime keväänä ilmoitettiin, että muutamia. Nyt on tiedossa pitkälti toistakymmentä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei yhtään

        on männy kuin kärpäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jo viime keväänä ilmoitettiin, että muutamia. Nyt on tiedossa pitkälti toistakymmentä.

        toista kummentä .tuhatta.jehovaa männy koronaa.mänee kuin kärpäsiä.pää juipit on rokotettu.


      • Anonyymi

        jehovi menee kuin kärpäsiä.pää juipit on jo rokotettu.


    • Anonyymi

      Ihan mukavasti on harventunut humpuukilahkolaiset. Ja edelleen väki harvenee coronan vuoksi.
      Jäämme mielenkiinnolla odottamaan tuonen satoa.

    • Anonyymi

      Tämä suomi24 keskustelu ainoana avoimena palstana on mennyt pahemmaksi vuosikausia. Liekö liberaalidemokratia antanut kaikkeen laittomuuteen mahdollisuudet sitten. Kansakunnan älykkyyttä ei pidä kirjoituksien perusteella tuomita luokattomuuden vuoksi.

      • Anonyymi

        Mitä enemmän totuuksia kerrotaan suomi24 palstalla- Jehovan todistajat, sitä enemmän vartiotornimainosvaltuutetulla ottaa päähän.
        JW org juttusivut ovat valehtelun ( teokraattisen sodankäynnin ) peruskulmakivi. Satusivut.


    • Anonyymi

      Tähän asti:
      Yli 20.000.
      Jehovan todistajia on noin 8.3 miljoonaa.
      Suomessa asukkaita on noin 5.5 miljoonaa ja koronaan kuolleita noin 2.000.
      Joten noin 8x enemmän on Jehovan todistajien koronaan kuolleiden määrä.
      Millaiseen johtopäätökseen tästä tullaan?
      Jehova on vihastunut tähän nimeään häpäisevään lahkoon, valehtelulahkoon, eikö totta?
      Olet varmaankin samaa mieltä?

    Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2294
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1349
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe