Ettei tule hylsyä? Vai menettekö riskillä? Asiallisia vastauksia kiitos.
Käytättekö Dacianne verstaalla aina ennen katsastusta?
Anonyymi
8315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi korjata enemmän kuin on tarpeen. Nuo katsastus tilastojen kärjessä oleville on tapana tehdä katsastustarkistus. https://www.toyota.fi/omistajalle/huolto/katsastustarkastus.json Verstaalla se hemmo löytää eri vikoja kuin katsastussetä ja maksaahan tuo ylimääräistä. Sitä varten katsastus on, että sieltä saa vikalapun, sitten vaihdetaan jokin osa ja taas matka jatkuu.
En omista Daciaa, mutta huhujen perusteella ainakin vanhemmissa malleissa ollu heikot "koiranluut" eli ts. etuakseliston hilut, pallonivelet, kallistuksen vakaajat ja raidetangon päät jne.. Kulutusosia. Voi itekkin tarkistaa väljyyjdet jos löytyy tunkki..ja heiluttelemalla rengasta esim. sorkkaraudalla.
Halpoja osia, mutta passkamaiset vaihtaa ite, jos ei löydy autotallia ja kunnon työkaluja.
Trollitehtaan avaus olisko 50 vai 100 tänään. . Älä ruoki trollia ei kommenttia EI TROLLIA.
Ööösiis millaisesta riskistä tässä on kyse?
Siis riskillä meneekö läpi heikkojen etupään osien takia. Vaikka suunilleen saman se maksaa käykö korjaamolla ennen katsastusta näyttämässä (maksaa) tai käykö katsastuksen jälkeen korjaamolla korjauttamassa (maksaa)
Jos ostat uuden dacian katsastus vasta 4 vuoden päästä. Jos pidät daciaa niin kauan käytä auto ennen katsastusta kuntotarkastuksessa. Siellä ne tarkastaa samat kohdat kuin katsastuksessa.
Jos ostat uuden Dacian ja pidät sitä vaikkapa 5 vuotta, montako katsastusta siihen mahtuu? Ei ole jokapäiväinen asia. Hyvää matkaa halvalla!
Olen aina käynyt autoni läpi ennen katsastusta ja korjannut sen tarpeet,oli mulla sitten mikä merkki hyvänsä !!