Vihreät perustettiin hyvin merkillisissä puitteissa

Me jokainen saamme itse valita suuntamme, sitä ei sallita esim. Iranissa, jos sanot pappisvaltaa vastaan, voi olla vaikka hengenlähtö, vankilaa kuitenkin. Myöskään monen toverin Neuvostoliitto DDR ei ollut niin kaikille ihmis ystävällinen. Putkaa, linnaa ja vankilaa tuli herkästi jos soimasi kommunistijohtoa. Jos halu vapaamaan länteen, oli kommunistijohdolta rajaviranomaisille vaikka ampua selkään vapauden kaipuussa rajan ylittäjille. Meillä Suomessa kuten pohjoismaissa yleensä on nämä asiat hyvällä tolalla, meillä on vakaa ihmisarvo jota tulee kunnioittaa, edes valittu Valtakunnan syyttäjä ei saanut sitä horjutettua Neukku mallisilla syytöksillään, joita kaivoi jopa väärin lausuttuna 15 vuoden takaa ex sisäministeristäkin. Vihreät aikanaan perustettiin mm Natsi johtajaa mukanaan, ja tämäkin syyttäjän syytökset passaa siihen DDR suuntaan hyvin.

Vihreän aatteen idea on kotoisin Moskovasta ja sen syntypaikka on Itä-Saksa 1980-luvun alussa. Vihreys keksittiin hajottamaan Länsi-Saksan yhteiskuntaa.
-Kansallissosialismi on tyypillisesti luokiteltu äärioikeistolaiseksi politiikaksi. Aate käsittää kuitenkin sekä vasemmistolaisiksi että oikeistolaisiksi miellettyjä elementtejä. Vasemmistolaisia elementtejä ovat sääntelevä valtiovalta.
Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. En ole huomannut enää vähään aikaan kovin monen tätäkään paheksuneen, vaikka taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

Vihreät entisiä natseja
Tätä volokuvaa pelkää kaikki Vihreät ja vasemmistolaiset koko maailmassa ja haluavat tuhota sen.
Moni vanhempi väki muistaa että maailman ensimmäinen Vihreä puolue perustettiin juuri Saksassa. Entisten Natsien ja äärivasemmistolaisten toimesta.
http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/259029-valokuva-jonka-maailman-vihreat-haluaisivat-havittaa

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tälläkin hetkellä puolueen eduskuntaryhmässä istuu muuan Satu Hassi, joka on entinen 70-luvun taistolainen. -taistolaiset edustivat pohjimmiltaan lähes samaa kuin uusnatsit. Siinä Hassin joukot tavoittelivat aikanaan jonkin sortin neuvosto-Suomea.

      Vihreät ja äärioikeisto on hyvin liki toisiaan.

      Saksan Die Grune Partei (Vihreät) perustettiin Offenbachissa vuonna 1979. Sen perustivat karkeasti ottaen kaksi poliittista ryhmää: 1) marxismiin pettyneet äärivasemmistolaiset ja 2) vanhat natsit.

      Heillä oli runsaasti yhteisiä tavoitteita: antiamerikkalaisuus, ydinvoiman vastaisuus, antikonsumerismi, auringon palvonta, vaihtoehtoinen lääketiede, vaihtoehtoinen "tiede", kemikaali- ja säteilyhysterian lietsonta ym. ym.

    • Anonyymi

      Tuleeko Hassi Pyhäjoelle laulamaan ?
      ...heh..heh


      Hassi lauloi ydinvoiman puolesta..

      "Yhteisvoimin Loviisassa valmistetaan voimala / yhteisvoimin atomeista saadaan voimaa, valoa / kun on kunnon ystävä, se auttaa jos on hätä / eikä kunnon ystävä toista pulaan jätä."

      Näin lauleli mm. teekkari Satu Hernberg, joka New Delhissä atomienergiakonferenssissa oli SKP:n energia asiantuntijana kehumassa neuvostoliittolaista ydinvoimaa.

      Suomen Kommunistisen Puolueen energia asiantuntija

    • Anonyymi

      Hassi sanoi, että hänet kutsuttiin vihreisiin !

      • Anonyymi

        Itse kutsui


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5828
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      397
      2642
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      136
      2584
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      11
      2107
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      15
      1703
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1266
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      4
      1094
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      84
      890
    Aihe