Sinisen ex kanisterin paha olo

Anonyymi

13

125

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitähän Soinin päässä mahtoi liikkua kun Jarpasta tehtiin kaksoisministeri joita ei kumpaakaan pystynyt hoitamaan? Oliko vain omat hillotolpat mielessä?

      • Anonyymi

        Soinihan valitsi Perussuomalaisten joukosta kaikkein pätevimmät henkilöt ministereiksi, persupopulaatiossa ei yksinkertaisesti vaan ollut parempia.
        Jos Halla-aho vielä joskus joutuisi vastaavaan tilanteeseen jossa persuministereitä olisi valittava, ( joka ei onneksi ole mahdollista ) niin tulos olisi vieläkin katastrofaalisempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soinihan valitsi Perussuomalaisten joukosta kaikkein pätevimmät henkilöt ministereiksi, persupopulaatiossa ei yksinkertaisesti vaan ollut parempia.
        Jos Halla-aho vielä joskus joutuisi vastaavaan tilanteeseen jossa persuministereitä olisi valittava, ( joka ei onneksi ole mahdollista ) niin tulos olisi vieläkin katastrofaalisempi.

        Eikö kukaan kertonut Soinille että ministerin ei tarvitse olla edes omasta puolueesta saati kansanedustaja? Riittää kun on "taitavaksi ja rehelliseksi tunnustettu...."


    • Anonyymi

      Miksi aloituksen linkkissä lukee "Pahoittelut. Etsimäänne sivua ei ole olemassa.". Jonkun sananvaputta siis estetään.

      Mikähän tarina tämä taas on?

      • Anonyymi

        Ilmeisesti aloittajan ajatukset on oikeita kun tuo linkki enää avaudu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmeisesti aloittajan ajatukset on oikeita kun tuo linkki enää avaudu.

        Ehdin pääosan siitä lukea ja heti tuli mieleen kuinka tärkeää on luetuttaa tekstit ensin ulkopuolisella tämän soisi muistavan paremmin tänä twitteri-aikana....


    • Anonyymi

      Lindström on työssä jossa voi hyödyntää kaikkea ministeriaikanaan saamaansa kokemusta.
      Siitä on etua hänen nykyisessä pestissään.
      Kuntaliitto ja työ- ja elinkeinoministeriö on nimennyt hänet työllisyyden kuntakokeiluihin yhteiseksi projektikoordinaattoriksi .

      • Anonyymi

        Olihan tuo vitsi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olihan tuo vitsi?

        Ei ollut. Äläkkä naura.


    • Anonyymi

      "Sitoutumattomuutta, siis politiikassa, tunnutaan perustelevan mm.sillä, että ”ollaan vastuussa vain omille äänestäjille”

      Herää pari kysymystä johon olisi kiva nähdä asiallisia vastauksia:
      1. Miten tämä ”vastuu vain omille äänestäjille” eroaa minkä tahansa ryhmän vastuusta äänestäjilleen?
      2. Keille näistä ”omista” äänestäjistä ollaan vastuussa? Miten mikään asia voisi koskaan olla äänestäjienkään taholta yksimielinen? Jos esim. 45% on jonkin asian puolesta ja loput vastaan, niin miten sitoutumaton tai LiikeNyt- puolueen(koska käsitykseni mukaan kysyvät ihmisiltä kantaa) ihminen äänestää?
      Oman kantansa mukaan vai enemmistön haluaman kannan mukaan?

      Eikö näissäkin tapauksissa joku pety ja suutu, myös niistä ”omista äänestäjistä”?

      En siis kritisoi tässä sitoutumattomuutta tai LiikeNytin toimintatapaa ja filosofiaa, vaan koitan yrittää ymmärtää mikä on se näiden toimijoiden etu puolueisiin verrattuna.
      Onko se se että voi itselleen ja äänestäjille väittää olevansa rohkea oman tiensä kulkija ja ei ”käskytettävissä”. Eli se että voi äänestää kuten ITSE haluaa, ei kuten voisi olla kokonaisuuden kannalta parempi vaihtoehto.

      Ryhmäkuria on paljon arvosteltu ja onpa joskus väitetty ettei sitä ole. No käytäntö on kuitenkin yleisesti sellainen, että joko olet porukan kanssa samaa mieltä tai.. ole poissa äänestyksestä, hommaa tilallesi joku joka äänestää kuten on päätetty.

      Eihän ryhmäkuri ole mikään ”kiva” juttu. Mutta jos nyt vaikka oletetaan että istut maan hallituksessa ja eduskuntaan tulee jokin sinulle kiusallinen ja vaikea asia päätettäväksi ja hallitus on sen yhdessä linjannut, niin siitä on käytännössä mahdotonta olla eri mieltä. Taktinen poissaolo on yksi tapa välttää ikävä äänestys. Mutta kyllähän se huomataan.

      Jos jokainen päättäjä äänestäisi kuten häntä itseään ”huvittaa”, niin se johtaisi aika nopeasti kaaokseen enemmistön turvin toimivan hallituksen työssä. Koska niitä eri vapauksia pyytäisi tai käyttäisi itse kukin aina kun on vähän vaikeata painaa nappia.
      Enemmistö vaarantuisi ja hallituksen esitys voisi jopa kaatua. Eihän se maailmanloppu ole, mutta miten voisi luottaa kumppaniin jos äänestyksessä horjutaan yhdessä päätetystä linjasta? Hallitus nimenomaan nojaa enemmistönsä voimaan.

      Silloin tällöin joku ottaa omia irtiottojaan ja kertoo kuinka ”minuahan ei määräillä”. Ja hänestä tulee demokratian sankari. Ryhdikäs oman tien kulkija. Mutta kenen kustannuksella? Niiden joiden ”perse kestää merivettä”. Jotka uskaltavat tehdä myös itselleen vaikeita päätöksiä.

      Siksi koen näiden oman tien kulkijoiden roolin osin helvetin epäreiluksi niitä kohtaan jotka kantavat vastuuta kaikista päätöksistä, eikä vain ns.helpoista.
      Pääasiassa nämä ”ritarit” laitetaan kuitenkin ruotuun kun tulee se päätöksenteon paikka.

      Mutta voihan olla niin, että tulevaisuudessa meillä on yhä enemmän niitä, jotka ovat politiikassa omina itsenään ja eivätkä ottamassa ”käskyjä” keneltäkään. Tämä tulee haastamaan kaikenlaisen yhteistyön tai ainakin muuttamaan sen dynamiikkaa.
      Onko se hyvä vai huono asia, en osaa arvioida."

      https://web.archive.org/web/20210314091425/https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jarilindstrom/minuahan-ei-kukaan-maaraile/

      • Anonyymi

        No eiko tuo itse ole pettänyt kaikki elämänsä aikana?


      • Anonyymi

        Melkoista selittelyä oman ministeriuran päälle, kun itse totteli Sipilää ja Orpoa aivan kaikessa. Jo Aatu tiesi sanoa, että Lindström on "Kokoomuksen munaton juoksupoika": https://www.youtube.com/watch?v=EF_J0jTP3no


    • Anonyymi

      Jossain luki siis ennen aprillipäivää että tuo Lindström päässyt jotenkin päättämään kuntien työasioista. Onko noin, niin tiedä en kun yleisesti puhutaan että Sipilän sinisten tulevaisuus työelämässä on mahdoton ajatus, kun kukaan ei palkkaa noin "luotettavia".

      Onnea vaan niille jotka kaupunkien ja kuntien palveluksessa, jos uutinen ja huhu pitäisi paikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1383
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      83
      931
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      293
      763
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      82
      631
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      46
      623
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. 39
      569
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      564
    Aihe