Valkeakoski ja Facebook

Laitoin seuraavan kirjoituksen Valkeakoski Facebook keskusteluun ja seuraus oli, että minut suljettiin koko Facebookista pois ja poistetaan KD ehdokas listalta.

  Ravintola alalla  on varaa pitää ravintolat  suljettuina  





Ravintola yritykset ovat vuosikymmeniä käärineet rahaa isoilla myyntikatteilla. Olut maksaa ravintolassa ainakin kolminkertaisen hinnan mitä sama olut määrä maksaa elintarvikeliikkeissä. Ja ravintolat ostavat vielä tukusta oluen eivät maksa samaa hintaa, kun asiakkaat maksaa kaupoissa oluesta. Ja olut myydään suurimmaksi osaksi ponnepulloista, mistä saa olutta paljon ja edullisesti. Tämä olut ei ole laadullisesti eikä maultaan läheskään samaa luokkaa mitä on elintarvikeliikkeissä tölkissä myyty olut. Minuutissa voi tarjoilija myydä useita kolpakoita näistä ponnepulloista. Tarjoilija kyllä nopeasti ansaitsee palkkansa. Miksi ravintolat ja hotellit eivät käytä nyt tilaisuutta hyväkseen ja saneeraa tilojaan? Nyt saisi urakoitsijat tosi halvalla. Kun ravintoloiden myynti on jälkeen koronan palannut suureksi silloin on ravintoloilla kyllä varaa pitää ravintoloita suljettuna ja saneerata tilojaan.


Ravintoloissa on koronan leviäminen tosi vaarallista, kun asiakkaat ei voi maski päässä syödä eikä juoda. Ja juopuneilla kontrolli häviää päihtymisen ansioista. Eikä turvaväleistä ole sisätiloissa mitään hyötyä, koska virus jää sisätilaan pitkäksi aikaa. Lähes kaikissa Euroopan maissa on ravintolat suljettu. Hollanti mikä on tässä ravintola asiassa liberaalein maa. Sielläkin on ravintolat suljettu. Miksi Suomessa asiasta nostetaan suuri haloo? Itse en vakaumukseni vuoksi käy ravintoloissa, mutta pelkään, että siellä käynyt tartuttaa minuun koronan.  


Kirjoitus tulkittiin väärin, että on vihamielinen ravintola yrittäjiä kohtaan. Päätelkää itse, että onko?

4

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, tää kylä on ,mikä on.Ei mielipiteitä tai tosiasioita kestä kertoa.

    • Anonyymi

      Demarit tekee mitä haluaa nyt kävi näin.

    • Anonyymi

      Voi jeesus mikä riemuidioottikirjoitus

    • Anonyymi

      Arto hei.
      Eikö se syy sun poistamiselle ehdokaslistoilta ollu se että sä uhkasit vetää siinä keskustelussa ihmisiä turpaan ja muutenkin lähti vähän mopo keulimaan?
      KD ei tykkää siitä jos niiden ehdokas uhkaa nettikeskustelussa vetää kaikkia turpaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      258
      5894
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3539
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3491
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3093
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3023
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      104
      2847
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2470
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      113
      2412
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2042
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1575
    Aihe