Läheinen totesi aamulla että nyt tekisi mieli motata. Sen sijaan olisi voinut sanoa huomenta tai jotain muuta parempaa. Ahdistus iski ja muistin ne kerrat kun haukkunut ja käynyt käsiksi. Nyt en vaan enää jättäisi asiaa tuohon. Niin monia haavoja revitään auki, ja eihän ne koskaan parantuneet kokonaan.
Vastaukset 4
Hei Anonyymiksi jäänyt kyselijä,
Todella ikävää käytöstä omalta läheiseltä! Jos läheisesi on sinua kohtaan väkivaltainen on käytös saatava loppumaan. Ei kannata antaa väkivallan kierteen jatkua eikä jäädä pahan olon kanssa yksin.
Täältä Suomi24-palvelusta löytyy linkkejä auttaviin puhelimiin. Esimerkiksi ketjusta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15727527/auttavat-puhelimet-(masennus-ja-itsetuhoisuus)
Väkivallan suhteen hyviä linkkejä löytyy mieli.fin sivuilta (https://mieli.fi/fi/mielenterveys/vaikeat-el ämäntilanteet/väkivalta/heti-apua-väkivaltaan)
Ota yhteyttä vaikka nollalinjaan (080 005 005) ennen kuin päätät mitä tehdä asian suhteen. Apua saa aina vaikka sitä ei itse uskoisi! Keskustelu auttaa ja sen kautta pääset eteenpäin vaikean tilanteen kanssa.
Välittävin terveisin,
Samu Joensuun nettisaappaasta- Anonyymi
Väkivaltaan ei pidä tottua, siihen ei pidä sopeutua, sitä ei pidä koskaan hyväksyä.
Väkivallantekijää ei voi uhri kontrolloida eikä vaikuttaa hänen valintoihinsa, vaikka monet uhrit luulevatkin niin.
Soita ja keskustele, ainakin jonnekin, edes anonyymistI. - Anonyymi
Oliko se sitä yleistä vihreiden tekemää ja ylläpitämää ilmastoahdistusta. Kauheeta.
Kaikkea ne vihreät levittävätkin.
Se onkin perseaukiiselle suuri painajainen.
Minne ne vihreät lupailevatkin, jonnekin 2050 vuoteen saakka, jatkavathan ne sitä vielä. - Anonyymi
Vihreät sanovat, että villarilla ajo, tai sähömobo olisivat CO2 0-päästöisi, mikä nyt ei pidä ollenkaan paikkaansa, seistessä, mutta lähdettäessä ahoon, ahdistaa niin helvetisti, piovoimaa niin pajon että takapää sauhuaa ja hengitys tuottaa suuret määrät hiilidioksidia.Jo on kumma, jos ei ilmasto ala lämpiämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.571798Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241412- 991052
- 45800
- 87783
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20589- 28581
- 31523
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56508Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443