Tämä sai aikaan aamun ahdistuksen

Anonyymi

Läheinen totesi aamulla että nyt tekisi mieli motata. Sen sijaan olisi voinut sanoa huomenta tai jotain muuta parempaa. Ahdistus iski ja muistin ne kerrat kun haukkunut ja käynyt käsiksi. Nyt en vaan enää jättäisi asiaa tuohon. Niin monia haavoja revitään auki, ja eihän ne koskaan parantuneet kokonaan.

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Anonyymiksi jäänyt kyselijä,

      Todella ikävää käytöstä omalta läheiseltä! Jos läheisesi on sinua kohtaan väkivaltainen on käytös saatava loppumaan. Ei kannata antaa väkivallan kierteen jatkua eikä jäädä pahan olon kanssa yksin.

      Täältä Suomi24-palvelusta löytyy linkkejä auttaviin puhelimiin. Esimerkiksi ketjusta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15727527/auttavat-puhelimet-(masennus-ja-itsetuhoisuus)
      Väkivallan suhteen hyviä linkkejä löytyy mieli.fin sivuilta (https://mieli.fi/fi/mielenterveys/vaikeat-el ämäntilanteet/väkivalta/heti-apua-väkivaltaan)

      Ota yhteyttä vaikka nollalinjaan (080 005 005) ennen kuin päätät mitä tehdä asian suhteen. Apua saa aina vaikka sitä ei itse uskoisi! Keskustelu auttaa ja sen kautta pääset eteenpäin vaikean tilanteen kanssa.

      Välittävin terveisin,

      Samu Joensuun nettisaappaasta

    • Anonyymi

      Väkivaltaan ei pidä tottua, siihen ei pidä sopeutua, sitä ei pidä koskaan hyväksyä.

      Väkivallantekijää ei voi uhri kontrolloida eikä vaikuttaa hänen valintoihinsa, vaikka monet uhrit luulevatkin niin.

      Soita ja keskustele, ainakin jonnekin, edes anonyymistI.

    • Anonyymi

      Oliko se sitä yleistä vihreiden tekemää ja ylläpitämää ilmastoahdistusta. Kauheeta.
      Kaikkea ne vihreät levittävätkin.
      Se onkin perseaukiiselle suuri painajainen.
      Minne ne vihreät lupailevatkin, jonnekin 2050 vuoteen saakka, jatkavathan ne sitä vielä.

    • Anonyymi

      Vihreät sanovat, että villarilla ajo, tai sähömobo olisivat CO2 0-päästöisi, mikä nyt ei pidä ollenkaan paikkaansa, seistessä, mutta lähdettäessä ahoon, ahdistaa niin helvetisti, piovoimaa niin pajon että takapää sauhuaa ja hengitys tuottaa suuret määrät hiilidioksidia.Jo on kumma, jos ei ilmasto ala lämpiämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2634
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      821
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      720
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      708
    Aihe