Paljonko korona maksaa? Saisiko yhden kaupungin?

Anonyymi

Jos lasketaan vaikka koronan hinnaksi valtion lupaamia summia, ja unohdetaan tappiot, joita tulee yrittäjille, niin joudumme puhumaan kymmenistä miljardeista euroista.

Jos talon tai osakkeen hinta olisi vaikka 200 000 euroa, niin silloin satatuhatta taloa maksaisi 20 000 000 000 euroa. Ei taida tämä 20 miljardia vielä riittää koronakuluihin.

Olisimme siis saaneet satatuhatta asuntoa lisää. Jokaiseen asuntoon voisi sulloa vaikka neljä henkilöä, jolloin olisi saatu 400 000 henkilön yhteisö, kunhan olisi lisätty hiukan julkisia rakennuksia. Siis aika suuri kaupunki!

Toisaalta olemme kenties antaneet muutamalle sadalle vanhukselle vuoden lisää vanhainkodissa. Jokainen kuukausi lisää elinikää vastaa noin kymmentä omakotitaloa.
Emme kuitenkaan voi millään rahalla estää yhden tai toisen kuolemaa, joka vuosi kuolee 50 000 henkilöä.
Olisimme tietysti voineet tehdä noilla rahoilla ainakin miljoona lonkkaleikkausta, tai monta miljoonaa pienempää leikkausta. Mutta mistä me olisimme löytäneet niin monta apua tarvitsevaa?

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tuo anteliaisuus on huipussaan kun pelätään oman nahan puolesta!
      Muutoin kyllä säästetään sairaanhoidossakin!

    • Anonyymi

      Aikoinaan maksettiin sotakorvauksia pakon alla. Nyt maksetaan aivan vapaaehtoisesti!

    • Anonyymi

      Todella valtavia summia!

    • Anonyymi

      Liikaahan sitä rahaa on ollutkin. Nyt se saadaan kerätyksi kansalaisilta pois parempaan talteen.

    • Anonyymi

      Noilla rahoilla olisi voitu kaikki leikkausjonot saada loppumaan sairaaloista ja palkatkin kaksinkertaistettua hoitohenkilökunnalle.

    • Anonyymi

      Sanna Marinilta kysykää paljonko on mennyt rahaa kassasta ja tullut velkaa. Kyllähän kassatyttö tietää.

    • Anonyymi

      Seurauksena on inflaatio, kun rahaa painetaan paperista, ilman että sillä on mitään vastinetta.

    • Anonyymi

      taitaa jokaisen ihmisen valtionvelka lähennellä sataa tuhatta koronasääntöjen järjettömyyden vuoksi.

      • Anonyymi

        Ei nyt sentään! Ei taida vielä olla edes kymmenessä tuhannessa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5710
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4264
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      97
      1886
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1435
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    6. 47
      1122
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      979
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      753
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      715
    Aihe