Sanojen korvaaminen toisilla ja ilkeä käytös

Anonyymi

Mistä lie kyse, kun läheiseni puhuu pyörätuolista tarkoittaessaan kuntopyörää ja ajureista tarkoittaessaan lumiauroja? Hänen käytöksensä on muuttunut erittäin ilkeäksi. Yrittäessäni edelleen toipua omasta sairastelustani, on minua nimitelty koiraksi ja skitsoksi. Lopuksi on vielä sanottu, kuinka hyvinvointivaltion kakaroilla on helppoa. Ei pyytele anteeksi käytöksiään. Mitä tällaiselle tapaukselle pitäisi tehdä? Katkaista välit, kun häntä ei tutkimuksiin saa? Olen itsekin sairas, eikä minulla ole voimia kenenkään omaishoitajaksi.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollainen käytös ja sanojen unohtelu kuuluu dementian määrättyyn etenemisvaiheeseen. Kun siitä mennään yli, seuraa totaalinen unohtelu ja käytöksen passivoituminen.

      Valitettavasti tuo pitää vaan sietää jos asuu samassa taloudessa. Ainoa lohdutus on että kyseessä on väliaikainen tila ja toivoa ettei oma psyyke petä sinä aikana.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Henkilö vaikuttaisi itse alitajuisesti jotenkin tiedostavan, ettei kaikki ole kuin pitäisi. Ei sitä kuitenkaan myönnä tai ääneen sano. Koronaan suhtautuu äärimmäisen fanaattisesti ja tiuskii kaupungilla ihmisille.
        Hänen käytöksensä ja persoonansa muuttuivat oleellisesti lyhyessä ajassa. Suvussa on Alzheimerin tautia. Ikää henkilöllä 70 vuotta. Kauanko tämä nykyinen vaihe arviolta kestää? Emme onneksi asu samassa taloudessa.


    • Anonyymi

      Törmäsin jossain uutisessa käsitteeseen huoli-ilmoitus. Joissain kunnissa voi laittaa vastaavan ilmoituksen vanhuksesta huoli-ilmoituksen nimellä kuin lapsesta lastensuojeluilmoituksen. Jos valmista ilmoituskanavaa ei ole, niin ilmoituksen voi silti jättää. Sosiaalitoimella on velvollisuus tutkia asia.

      Oikeasti sinun on ajateltava myös omaa jaksamistasi. Omaishoitajaksi ryhtyminen on loputon suo, jossa ei tunneta sellaista mahdollisuutta kuin auttajan oma uupuminen. Eli älä ryhdy hoitajaksi vasten tahtoasi, älä edes painostettuna. Ehkä sosiaalitoimella on keinonsa saada läheisellesi tehtyä asialliset tutkimukset? Uskoisin, että lääkäri voidaan järjestää kotikäynnille.

      Dementiassa on tärkeää aloittaa aikaisin lääkehoito. Esim. alzheimerin taudissa on käsitykseni mukaan lääkkeet kehittyneet, ja niillä oikeasti saadaan toimintakykyä ylläpidettyä.

      Soita kuntasi sosiaalityöhön. Siellä on todennäköisesti joku oma osastonsa vanhustyöhön. Heidän velvollisuutensa on auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      126
      2627
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      214
      2021
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      89
      1806
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1794
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      97
      1729
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1559
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1212
    Aihe