Matti Nykänen on suuri suomalainen urheilija ja koko kansan oma poika. Hänet tunnetaan myös ansioistaan kovana pelimiehenä, ja vaimot on vaihtunut tiheään. Vuodet vierii ja asuinpaikka vaihtuu mutta karisma säilyy. Aika velikulta, etten sanoisi.
Matti Nykänen
Calgary-88
8379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja tuppaa olemaan nää Matille vittuilijat sitä ikäkastia, joilla ei ole pillunpäreen vertaa muistoja Matin hyppäämisestä ja kuinka monen silmäluomet kostuivat aina kun katsottiin King Of Eaglesin mahtavia suorituksia!
Siis aikaan ennen V:tä.
Matti on paras kautta aikojen ja söpöin julkkis mitä olla voi ! Terkkuja Matille Kylmäkoskelle. Koeta kestää!
Matilla on helpompaa olla sisällä, kuin susien raadeltavana.
Pitkää ikää ja terveyttä toivoen !
anteeksi vaan mutta tuntuu niin väärältä lukea lehdistä kuinka Matin leski avautuu siitä mitkä olivat Matin viimeiset sanat ja mistä löytyi ja miten! nämä asiat olisi fiksu ihminen pitänyt omana tietonaan ja sillä siisti! olen todella pettynyt ja järkyttynyt lesken avautumisesta! kammottavaa! hieman pitäisi olla hienotunteinen ja ajatella edes Matin äidin ja muiden läheisten tunteita! todella epäkorrektia!luulisi että leski kunnioittaa miehensä muistoa eikä lavertele yksityiskohtia! oi,aikoja,oi tapoja!
Noissa vanhoissa arkisto pätkissä nuori Matti on itsevarma, katsoo silmiin ja vastaa jämäkästi.
Kilpauran jälkeen Matti muuttui hermostuneen ja epäileväisen oloiseksi mieheksi, jolla usein oli kaveri tukena haastatteluissa.
Viime vuosina hän tavallaan jätti jäähyväiset vierailemalla useissa ohjelmissa Teemun Supersankareista, Haapasalon Sarajevo jaksosta, Hjalliksen talk showsta Veitolan yökyläilyyn jne.
Matilla rahastaa vielä moni ja kauan! Siitähän näissä juutuissa on kysymys. Matti parka!
Juurikin noin, pitäähän hautajaiskulut ja muistopaasit jonkun kustantaa kun ei valtiolliset maksatukset onnistuneet!!
Kävin viime pyhänä Matin haudalla ja seiska-lehden kirjoituksen ja kuvien kanssa etsin Matin "suojelusenkeli" koristetta, joka on n. 40 cm iso ja kaunis valkoinen muistokoriste. Se on ollut Matin yöpöydällä. Pia-vaimo oli sen tuonu Jyväskylään hautakiven päälle. Tuon hautakiven löysin, mutta kaunis enkelikoriste oli poissa. Oliko sen omaiste vieneet pois tai joku on sen "pöllinyt".???