Jälleen hyvä esimerkki Marinin huolimattomasta lakitekstin kirjoituksesta, joka johti kaaokseen: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7cf0b255-6c25-40ac-83eb-5ca643160382
Marinin hallituksen löperö lainkirjoitustapa menee harakoille!
13
73
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Marin lakeja kirjoita vaan eduskunnan lakivaliokunnan virkamiehet.
- Anonyymi
Jos ministeri laittaa siihen nimensä alle, se tarkoittaa, että ministeri tietää, ymmärtää ja vastaa siitä mitä kyseisessä laissa lukee!
Ystävällisin terveisin, persu
Persu taas "tietämässä" asioista. Lait säätää eduskunta, ei pääministeri.
- Anonyymi
Jonkun pitää ensin tehdä esitys laista ennenkuin eduskunta päättää. Esityksen tekovastuu ainakin tässä laissa oli vain ja ainoastaan hallituksella, kuten yleensäkin lakiesityksissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jonkun pitää ensin tehdä esitys laista ennenkuin eduskunta päättää. Esityksen tekovastuu ainakin tässä laissa oli vain ja ainoastaan hallituksella, kuten yleensäkin lakiesityksissä.
Eduskunta päättää kulloisenkin lakitekstin lopullisesta sisällöstä ja hyväksymisestä.
Anonyymi kirjoitti:
Jonkun pitää ensin tehdä esitys laista ennenkuin eduskunta päättää. Esityksen tekovastuu ainakin tässä laissa oli vain ja ainoastaan hallituksella, kuten yleensäkin lakiesityksissä.
Pääministeri ei edelleenkään esittele lakeja.
- Anonyymi
Kai ne joku elin tarkastaa ennenkuin otetaan käyttöön. Jos lakivaliokunta itse tarkastaa niin ei tarvitse kovin suurta viisautta päätelmiin että siellä istuu epäpätevä porukka. Joka laissa joku porsaanreikä ja tulkinta erimielisyys. Jopa perustuslakia voidaan tulkita oman agendan hyväksi. Mitä lakeja tuollaiset on.
- Anonyymi
Kokoomuksen trollilehti. Toimittajina mm. Yleltä poispotkittuja ja muita, jotka eivät kelpaa muualle.
- Anonyymi
Sama kuin koronan rajatarkastukset. Eduskunta joutui palauttamaan valmisteluun Sannan ja Kristan esityksen, eikä siitä ole sen jälkeen kuultu.
- Anonyymi
Tarkat linkkitiedot väitteisiisi eli ei mitään epämääräisiä vihjailuja vaan eksaktia tietoa väitteistäsi.
- Anonyymi
Se on nyt vaan niin, että kun ministeri laittaa lain alle nimensä, se tarkoittaa, että ministeri tietää, ymmärtää ja vastaa siitä mitä kyseisessä lakitekstissä lukee!
Marinin hallituksella ei valitettavasti ole riittävästi aikaa ohjata lainvalmiustelua, eikä tarkastaa laadittuja lakitekstejä, johtuen lyhyestä 3-päiväisestä työviikosta ja erinomaisen pitkistä (lähes 5kk) vuosilomista.
Ystävällisin terveisin, persu vaan!- Anonyymi
Joo kyllä persu "tietää" koska persuilla on kaikesta hallussaan absoluuttinen "totuus".
- Anonyymi
Palkkaisivat lisää avustajia, niin saisivat hommat hoidettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190