Toisen peiffiellä alkossa

Anonyymi

Se ei kuulemma oo rikos, jos näyttää yksityishenkilölle kuten portsarille kaverin peiffit. Mut se on taas rikos jos näyttää virkamiehelle kuten poliisille toisen peiffit.

MTV artikkelissa lukee seuraavasti: "Kaverin papereiden esittäminen ovimiehelle, tai muullekaan yksityishenkilölle, ei nimittäin ole rikos. Eri asia olisi, jos portsari olisi viranomainen, kuten poliisi tai sairaanhoitaja."

Onko se sitten virkavallan harhauttamista, jos näyttää alkon työntekijälle kaverin peiffit? Alkohan ei ole viranomainen, niin ne työntekijät on yksityishenkilöitä samoin kuin portsarit

4

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri noin se menee. Yksityishenkilön erehdyttäminen poistui rikoslaista v. 1998.
      Sen sijaan alkon myyjä, tai ravintolan portsari voi joutua hankaluuksiin, sillä molempien on pidettävä siitä huoli, ettei myydä, tai anniskella alaikäiselle.
      Sairaanhoitajat harvoin ovat viranomaisia.

      • Anonyymi

        Eikö toisen peiffejä käyttävä henkilö tosiaan syyllisty mihinkään rikokseen? Eikö kyseessä voisi olla kuitenkin esim. lievä petos tai asiakirja väärennös?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö toisen peiffejä käyttävä henkilö tosiaan syyllisty mihinkään rikokseen? Eikö kyseessä voisi olla kuitenkin esim. lievä petos tai asiakirja väärennös?

        Tehdään lapset niin, että "peiffien" (mitä sellaiset "peiffit" nyt sitten lienevätkään) sijaan menette leikkimään vaikka jollain leluilla tai vaikka ulos urheilemaan.

        Sitten baariin ja Alkoon, kun ikää riittää.

        Ja niin kauan kun ihan perustiedot on hukassa siitä, mikä on petos tai "asiakirja väärennös" (yhdyssana, ja rikos, jota tarkoitat on nimeltään "väärennys") niin kannattaa jättää koko asialla leikkimättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tehdään lapset niin, että "peiffien" (mitä sellaiset "peiffit" nyt sitten lienevätkään) sijaan menette leikkimään vaikka jollain leluilla tai vaikka ulos urheilemaan.

        Sitten baariin ja Alkoon, kun ikää riittää.

        Ja niin kauan kun ihan perustiedot on hukassa siitä, mikä on petos tai "asiakirja väärennös" (yhdyssana, ja rikos, jota tarkoitat on nimeltään "väärennys") niin kannattaa jättää koko asialla leikkimättä.

        Niin, eivät lapset , eivätkä monet edes tällä palstalla tiedä rikoksien oikeista nimistä mitään.
        Väärennys on monimuotoinen rikos. Sen suojeluobjektina on yleinen luottamus ja teko-objektina todistuskappale.
        Väärennys voi kohdistua julkiseen asiakirjaan, yksityiseen asiakirjaan, toimitusasiakirjaan, tai arkistoasiakirjaan. Myös maastomerkkeihin, mittaamisvälineisiin, jne.
        Nyt puheena oleva peiffi, mitä se nyt tarkoittaakaan on viranomaisen antama toimitusasiakirja.
        Sitä voi väärentää mielensä mukaan syyllistymättä väärennykseen, ellei sitä käytä, eli esitä. Väärennys täytyy vain asiakirjaa käyttämällä.
        Sen sijaan, jos poliisi esimerkiksi turvallisuustarkastuksessa löytää tarkastettavan taskusta väärennetyn toimitusasiakirjan eli ajokortin, tai henkilökortin, niin silloin sen hallussapitäjä on syyllistynyt väärennysaineiston hallussapitoon, joka on sakkorikos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8321
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3982
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1926
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1420
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1341
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      33
      1153
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1100
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      867
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      842
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe