Toisen peiffiellä alkossa

Anonyymi

Se ei kuulemma oo rikos, jos näyttää yksityishenkilölle kuten portsarille kaverin peiffit. Mut se on taas rikos jos näyttää virkamiehelle kuten poliisille toisen peiffit.

MTV artikkelissa lukee seuraavasti: "Kaverin papereiden esittäminen ovimiehelle, tai muullekaan yksityishenkilölle, ei nimittäin ole rikos. Eri asia olisi, jos portsari olisi viranomainen, kuten poliisi tai sairaanhoitaja."

Onko se sitten virkavallan harhauttamista, jos näyttää alkon työntekijälle kaverin peiffit? Alkohan ei ole viranomainen, niin ne työntekijät on yksityishenkilöitä samoin kuin portsarit

4

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri noin se menee. Yksityishenkilön erehdyttäminen poistui rikoslaista v. 1998.
      Sen sijaan alkon myyjä, tai ravintolan portsari voi joutua hankaluuksiin, sillä molempien on pidettävä siitä huoli, ettei myydä, tai anniskella alaikäiselle.
      Sairaanhoitajat harvoin ovat viranomaisia.

      • Anonyymi

        Eikö toisen peiffejä käyttävä henkilö tosiaan syyllisty mihinkään rikokseen? Eikö kyseessä voisi olla kuitenkin esim. lievä petos tai asiakirja väärennös?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö toisen peiffejä käyttävä henkilö tosiaan syyllisty mihinkään rikokseen? Eikö kyseessä voisi olla kuitenkin esim. lievä petos tai asiakirja väärennös?

        Tehdään lapset niin, että "peiffien" (mitä sellaiset "peiffit" nyt sitten lienevätkään) sijaan menette leikkimään vaikka jollain leluilla tai vaikka ulos urheilemaan.

        Sitten baariin ja Alkoon, kun ikää riittää.

        Ja niin kauan kun ihan perustiedot on hukassa siitä, mikä on petos tai "asiakirja väärennös" (yhdyssana, ja rikos, jota tarkoitat on nimeltään "väärennys") niin kannattaa jättää koko asialla leikkimättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tehdään lapset niin, että "peiffien" (mitä sellaiset "peiffit" nyt sitten lienevätkään) sijaan menette leikkimään vaikka jollain leluilla tai vaikka ulos urheilemaan.

        Sitten baariin ja Alkoon, kun ikää riittää.

        Ja niin kauan kun ihan perustiedot on hukassa siitä, mikä on petos tai "asiakirja väärennös" (yhdyssana, ja rikos, jota tarkoitat on nimeltään "väärennys") niin kannattaa jättää koko asialla leikkimättä.

        Niin, eivät lapset , eivätkä monet edes tällä palstalla tiedä rikoksien oikeista nimistä mitään.
        Väärennys on monimuotoinen rikos. Sen suojeluobjektina on yleinen luottamus ja teko-objektina todistuskappale.
        Väärennys voi kohdistua julkiseen asiakirjaan, yksityiseen asiakirjaan, toimitusasiakirjaan, tai arkistoasiakirjaan. Myös maastomerkkeihin, mittaamisvälineisiin, jne.
        Nyt puheena oleva peiffi, mitä se nyt tarkoittaakaan on viranomaisen antama toimitusasiakirja.
        Sitä voi väärentää mielensä mukaan syyllistymättä väärennykseen, ellei sitä käytä, eli esitä. Väärennys täytyy vain asiakirjaa käyttämällä.
        Sen sijaan, jos poliisi esimerkiksi turvallisuustarkastuksessa löytää tarkastettavan taskusta väärennetyn toimitusasiakirjan eli ajokortin, tai henkilökortin, niin silloin sen hallussapitäjä on syyllistynyt väärennysaineiston hallussapitoon, joka on sakkorikos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2548
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      54
      2276
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      68
      2267
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1769
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1738
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1660
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1469
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1450
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1410
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1394
    Aihe