Luottotiedot kun menee

Kuinka pitkän ajan päästä voi hakea velkajärjestelyyn?
6169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hakeudu ensin velkaneuvontaan. Jono tällä hetkellä about 6kk(riippuen missä asut). Sen jälkeen velkojen saldotus yms. tietojen selvitys. Koko projektissa voi mennä yli 12kk tällä hetkellä. Aina toitotetaan, että pitäisi maksaa ulosottoon 1-2vuotta, ennen kuin voi hakeutua velkajärjestelyyn. Tämä ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Voit hakea järjestelyä vaikka heti! On olemassa ostettavia palveluja, joissa lakimies hoitaa kaiken sinun puolestasi. Näiden kautta on mahdollista päästä n. 2kk ajassa velkajärjestelyyn, vs. Velkaneuvonta 12kk. Palvelujen hinta 500-1000e. Mieti oletko velkaantunut ns. Kevyin perustein, vai onko syynä jokin sairaus tms. Pikavippi/kulutusluotto/osari velkaantuminen saatta kaataa haaveet järjestelyyn pääsemisestä. Jos velkaa ei ole paljon, niin ulosotto voi olla järkevämpi(ainakin mielenterveydelle ja lompakolle).

Äänestä

Aika lavea sanoa että tiedot menee ja kysyä kuinka nopeasti pääsee järjestelyyn. Järjestelyyn pääsy ei kuulema ole ihan helppoa. 15 v ulosoton jälkee olet suju ja se on parempi.

Äänestä
  • Kuulemma sinnikkyys tässäkin asiassa kannattaa. Tarkoitan sinnikkyydellä tässä yhteydessä sinnikästä velkajärjestelyn hakemista, en sinnikästä velkojenmaksua. Monesti oikeus heltyy vasta muutaman velkajärjestelyhakemuksen jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuulemma sinnikkyys tässäkin asiassa kannattaa. Tarkoitan sinnikkyydellä tässä yhteydessä sinnikästä velkajärjestelyn hakemista, en sinnikästä velkojenmaksua. Monesti oikeus heltyy vasta muutaman velkajärjestelyhakemuksen jälkeen.

    Jos velkaneuvojalle pääsy kestää vuoden ja järjestelyyn pari niin kyllä kolmen kierroksen jälkeen ollaan jo pitkällä ulosotossa ja sehän loppuu viidessätoistavuodessa.

    Monet kuvittelee saavansa uuden alun ja niin ei saa /pidä olla

    Äänestä

Harva pääsee heti velkajärjestelyyn mutta kannattaa ottaa yhteys talous- ja velkaneuvontaan ja sieltä saa lisätietoa. Veikkaisin että keskimäärin 2-3 vuotta mutta voi olla että aiemmin, voi olla ettei siihen pääse ollenkaan. Se ei ole automaatio ja jokainen tapaus omanlaisensa.

Äänestä
  • Kirjoitin ylemmäs kommentin jossa kannatan ulosottoa.

    Itse olen nähnyt kuinka velalla elistellään ja kun homma kusee niin päästään velkajärjestelyyn ja neljäntenä vuonna vuotta ennen järjestelyn pättymistä ollaan jo laskeskelemassa omakotitalon rakentamista kun järjestelyn jälkeen ollaan puhtaita.

    Jos lakia velkajärjestelystä ei olisi ja ulosotto olisi ainoa niin kyllä 15 vuotta karsisi kuvitelmat. Jos 40v iässä tippuu pohja ja olet 60v kun saat tiedot takas niin varman toista ajattelet kun 50v iässä.

    Pahinta tuo korvimyöten kusessa olevien valehtelu ja siipeiy. Osahan olisi pitänyt asettaa edunvalvontasn aiemmin kun ongelmat alkoi kytemään jo ekojen velkojen kanssa kun ne meni takaajille.

    Pankki osiossa puhutaan pankin velvollisuudesta tuntea asiakas. Tottakai pankin pitää seurata velallisia ja muitakin sen takia että molemmin puolinen turva kasvaisi ja ongelmilta vältytään. Järjestely ja ulosotto ei ole kenenkää etu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuinka pitkän ajan päästä voi hakea velkajärjestelyyn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu