Maksahaimatiehyeen syöpä

Ei ihan yleisin syöpä mutta onko joku joka sairastaa tai on sairastanut tätä. Veljelläni syöpä on niin syvällä maksassa että kyseeseen tulee nyt maksansiirto.

Veljeni ei käytä alkoholia eikä tupakoi lainkaan.
Ennuste ei ole paras mahdollinen.

Jos joku tietää jotain tästä taudista tai vaikka maksansiirrosta , olisi kiva kuulla muiden kokemuksia.
4222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarkoitat varmaan maksa-sappitiehyitä, ei haima.
Pahoittelut veljesi tilanteesta.

Joskus syöpä voi iskeä, vaikka olisi kuinka hyvät elintavat, se ei aina riipu niistä.
En pysty kysymykseesi kuitenkaan vastaamaan, koska mulla ei ole tietoa kyseisestä sairaudesta.

Toivottavasti veljelläsi on mahdollisuus saada uusi maksa ja saa elää vielä hyviä vuosia tulevaisuudessa. Voimia sinullekin.

Äänestä
  • Isälläni oli tuo syöpä maksassa. Syöpä havaittiin liian myöhään (vasta kun alkoi naama kellastua) niin eli enää muutaman viikon.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kiitos. Olet oikeassa syövän nimen suhteen, juuri se se on. Tällä hetkellä ennuste elämälle on 2-3 vuotta mutta jos hoidoista (säde) on jotain hyötyä ja jos oikeanlainen maksakin löytyisi niin toivoa voisi niistä lisää vuosia.

    Tosin maksan siirto ei ole vain kiinni siitä että löytyykö sopiva. Hylkimisreaktiot voivat pilata kaiken vaikka niitäkin pystytään hoitamaan.

    Paljon mutkia matkassa varmaan mutta kun ei vaihtoehtoja ole niin on mentävä niin kuin lääkäri määrää.
    Kiitos vastauksesta ja nimen korjauksesta.

    Onnen sattumakin oli että syöpä löytyi. Veljeni oli käynyt lääkärillä joka lähetti verikokeeseen.
    Mehiläinen oli paikka johon hän meni lähetteellä kokeisiin ja siellä ollut lääkäri oli vilkaissut lähetettä ja todennut veljelleni että tuossa pitäisi olla mukana ehdottomasti myös maksakoe.
    Veljeni oli sanonut että ok, otetaan sekin ja maksanut itse maksakokeen hinnan kun se ei sisältynyt lähetteeseen.
    Miettinyt olen miten olisi käynyt tätä tarkkaavaista ulkopuolista lääkäriä.

    Olisihan se selvinnyt aikaa myöten mutta tässä voitettiin aikaa paljon.

    Eli " ei mitään niin pahaa ettei jotain hyvääkin" . Se on johtolauseeni ja tässä se taas nähtiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Isälläni oli tuo syöpä maksassa. Syöpä havaittiin liian myöhään (vasta kun alkoi naama kellastua) niin eli enää muutaman viikon.

    Joo on ikävää että oireet voivat olla tässä syövässä olemattom
    at ennen kuin syöpä on jo pitkällä.

    Ei veljellänikään ollut muuta kuin että ihmetteli kun kakka oli harmaata ja se kellui.
    Kun googlasin harmaan kakan niin se oli selvä syövän syy. Ei kipuja missään ja tunsi olevansa terve.
    Meni sitte lääkäriin ja mutkan kautta on jo kertaalleen leikattu ja vauriot todettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taruolento kirjoitti:

Ei ihan yleisin syöpä mutta onko joku joka sairastaa tai on sairastanut tätä. Veljelläni syöpä on niin syvällä maksassa että kyseeseen tulee nyt maksansiirto.

Veljeni ei käytä alkoholia eikä tupakoi lainkaan.
Ennuste ei ole paras mahdollinen.

Jos joku tietää jotain tästä taudista tai vaikka maksansiirrosta , olisi kiva kuulla muiden kokemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu