HS-gallup: Perussuomalaiset kasvatti eroa SDP:hen, myös keskustan suosio nousussa -Yle-otsikko ---
Populismilla tarkoitetaan kansankielisyyttä siten, että kuulija ymmärtää helposti tavoitteen ja viestin mitä tämä populistiksi "haukuttu" haluaa ilmaista. Populisti on siis yksinkertaistaja, joka ajaa omaa selvää lähinnä yhteen aiheeseen liittyvää teemaa.
Nationalismi on taas kansallista keskittymistä omiensa kanssa - omilla tarkoitetaan samankaltaisuusryhmiä, joilla on paljon erilaisia yhtäläisyyksiä - ollaan ikään kuin me, meidän tavoitteet ja meidän teot.
Näitä kahta ominaisuutta yhdistää reviiripuolustus, joka on taas evoluution luoma järjestely jo miljoonien vuosien takaa - ylläpitämään samankaltaisuusryhmiä (geneettistä yhtäläisyyttä?), jotta niiden elon vahvuus ja lisääntyvyys turvautuvat.
Reviiri on fyysinen ja/tai henkinen kehä, jonka taakse saatetaan jopa linnoittautua - todellista tai kuviteltua vihollista vastaan, jopa tarkoitushakuisesti. Reviiriajattelu kohtaantuu kaikissa eliölajeissa - kasveista eläimiin ja siinä seassa ihmiset, jotka edustavat häviävän pientä osuutta Maapallon kokonaisbiomassasta!
...
Talouden ja yleisen ahdingon kasvaessa – herää vastustus kaikkea outoa ja vierasta kohtaan. Tutuilta haetaan turvaa ja hyväksyntää. Ulkomaalaisia vieroksutaan ja epäoikeudenmukaisuutta vihataan – kuten ei siedetä myöskään selitteitä, että olemme velkaa kehitysmaille, joista ”vieraamme” usein meille pakolaisina muuttavat
Moni laukoo tekstiä rasismista, usein ymmärtämättä täysin mitä se syvimmiltään tarkoittaa. Suomalainen keskiarvoihminen ei ole rasisti, eikä kovin moni muukaan. Hyväksymme erilaisuutta, mutta emme etuoikeuksia ansiotta.
Reviiripuolustus on evoluution vuosimiljoonatuote, joka on taannut sen, että esimerkiksi me ihmiset olemme olemassa. Perusreviiri on maapallo, nk. yleisreviiri; on sanottu että biosfääri on vain yksi eliö, jossa ihminen muodostaa vain osasen, kuten haima ihmisessä.
On syytä perehtyä reviiripuolustuksen ominaisuuksiin ja tapoihin, onhan se ylläpitänyt suvun jatkamisen voittoa kuhunkin.
..
HS: "Populistinen nationalismi on tullut jäädäkseen"
~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006020095.html - -tulevaisuudentutkimuksen professori Markku Wilenius Turun Yliopistosta
Ote: ” … ERI PUOLILLA maailmaa populistinen nationalismi näyttää kuitenkin tulleen jäädäkseen. Aate vahvistuu ja heikentyy poliittisten suhdanteiden mukana, eikä se yleensä synnytä pitkäaikaisia johtajia. Meidän on kuitenkin opittava ymmärtämään paljon syvemmin niitä syitä, jotka ovat synnyttäneet tämän aikamme vaikutusvaltaisimman liikkeen. … ”
...
26233
PS voi olla 1/4 osa Suomesta!
0
51
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 63781
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21696Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha510684Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60570
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23560- 57551
