Liika on liikaa

😷👓👜 minusta liiallinen asian toistelu vesittää sanojen merkityksen. Sanat arkipäiväistyvät ja alkaa miettimään tuleeko sanat oikeasti sydämestä vai ovatko ne vain totuttuja maneereita.

No ehkä minua vain tänään harmittaa etten joitakin asioita ole päässyt ääneen sanomaan 😍

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alapa latelemaan niitä sitten 😁

      • Niin! Voisihan tuon koiran kanssa harjoitella 😅


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Niin! Voisihan tuon koiran kanssa harjoitella 😅

        Lateleppa, sinä ap kyllä osaat.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lateleppa, sinä ap kyllä osaat.

        Kyllä ne minun taidot on ihan muilla alueilla kuin latelemisessa. Turha siinä tunnistella kun 100%:sti osuu väärin.


    • Anonyymi

      Enpä ole koskaan aiemmin näitä sanoja kenellekään sanonut.. Siksi kun vihdoin olen rakastunut sanon näin, uudelleen ja uudelleen, vaikken livenä näin saa hänelle sanoakaan.. Ehkä vielä turvallisessa paikassa hiljaa saan hänelle niin sanoa..

      Anteeksi jos tuntuu että arkipäiväistän niitä täällä jankutuksellani.. Yritän malttaa rakas.

      • Ooh! Ei munulla ollut tarkoitus kenenkään toisen kirjoituksia arvostella. Aloitus pyrki olemaan selitys siihen, miksi en esim. tuota rakas sanaa täällä omissa kirjoituksissani viljele (vaikka hänestä. joka on mielessä ajattelenkin että hän on tärkeä).


    • Anonyymi

      Siinä mielessä asia sopiikin vapaa-ajatteliloiden palstalle.

      • Anonyymi

        Sitä minäkii

        Minusta on tullu runoilija

        Keksin ne ihan tosta noin

        Aamu on paras


      • Mulla kun on electrolux ultra silencer, niin voin tänne kirjoittaa. Eihän näitä minun omia kukaan lue.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sitä minäkii

        Minusta on tullu runoilija

        Keksin ne ihan tosta noin

        Aamu on paras

        Ihmisellä pitääkin olla harrastuksia!


    • Jatkuvasti käytettyjen sanojen inflaatio on ihan validi teoria, mutta eri ihmiset ovat eri määrin alttiina inflaatiolle.

      Vaimoni ja minä olemme esimerkiksi käyttäneet samoja hellittelysanoja yli 50 vuoden ajan useita kertoja päivässä, emmekä ole tunteneet niiden kokevan inflaatiota. Kielessä kun ei riitä uusia sanoja loputtomiin.

      • Ohos, onnittelut teille pitkästä liitosta. Ei kai siinä mitään kummallista ole, jos parisuhteessa ollessa noita hellyttelysanoja käytetään. Tarkoitin tuolla sanojen inflatiolla tutustumisvaihetta. Suhtaudun varovaisesti liian lipeviin miehiin. Suomalaiset naisethan ovat tunnetusti helposti huijattavia niinkuin jonkun Auervaaran ja Kreivi Lindgreninkin suosiosta voidaan nähdä.

        Tässä Kreivin vihjeitä 76 naisen kihlaukseen
        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/09/08/kreivi-lindgren-suosii-kotimaisia-naisia


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Ohos, onnittelut teille pitkästä liitosta. Ei kai siinä mitään kummallista ole, jos parisuhteessa ollessa noita hellyttelysanoja käytetään. Tarkoitin tuolla sanojen inflatiolla tutustumisvaihetta. Suhtaudun varovaisesti liian lipeviin miehiin. Suomalaiset naisethan ovat tunnetusti helposti huijattavia niinkuin jonkun Auervaaran ja Kreivi Lindgreninkin suosiosta voidaan nähdä.

        Tässä Kreivin vihjeitä 76 naisen kihlaukseen
        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/09/08/kreivi-lindgren-suosii-kotimaisia-naisia

        Pitkässä liitossa tuskin kukaan on lipevä. Ymmärrän, kun kerroit, että tarkoitit tutustumisvaiheen lipevyyttä ja sanojen inflaatiota. Moi vaan sinulle.


    • Anonyymi

      Eivätkä sanat täysin tavoita tunteiden, kokemusten ja elämysten sanoittamatonta, mystistä puolta. Oma puhe tuntuu sanahelinältä, tyhjiltä sanoilta. Sanojen tausta kuitenkin Järjessä. Musiikki, taide tavoittaa enemmän noita elämyksellisiä puolia, synestesiaa, synkroniaa, synergiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1545
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe