Tapaus Halme.
https://www.youtube.com/watch?v=K_CeOiNHvbY
"Edes oikeuden tuomio ei helposti johda kansanedustajan eroon.."
https://www.youtube.com/watch?v=K_CeOiNHvbY
"Edes oikeuden tuomio ei helposti johda kansanedustajan eroon.."
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Demaritkin julistettiin rikolliseksi terroristiryhmäksi jo yli satavuotta sitten. Sekään ei estänyt heidän voittokulkua. Päinvastoin
Missä tuollainen noin yleistävä julistus on mahtanut tapahtua?
Onpa kumma sitten, ettei demareita ole koskaan puolueena kielletty Suomessa, jos puolue on julistettu rikolliseksi terroristiryhmäksi.
1930-luvulla "isänmaalliset" voimat kyllä yritti saada demaritkin vaiennetuiksi, vähintäänkin arveluttavin keinoin. Suorastaan laittomin keinoin, näin se vaan on.
"Minun on vaikea keksiä maailmankaikkeudesta alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti. Tämän reptiilin erityisen limainen alalaji on ruotsalainen sosiaalidemokraatti."
Jussi Halla-ahon kirjoitus.
Suomessa ennen ja jälkeen sisällissodan kun väkivaltainen Demarijoukko valtasi useita kaupnkeja ja hallintorakennuksia. Etkö siis tunne suomen historiaa?
Tarkotitatko niitä 30-luvun Demareita jotka olivat Terijoki hallituksessa Väinö Tannerin johdolla liittämässä Suomea ilman vastarintaa Neuvostoliittoon?
En tarkoittanut.
Sinun näkemyksesikö on että Suomen Puolustusvoimat on laiton äärioikestolainen terroristiryhmä?
Jos Väinö Tanner eläisi, voisit kysyä häneltä, kuinka asiat meni.
Tanner johtamassa? Oho.
Halme oli kova jätkä. Isänmaallinen Perussuomalainen.
"Etkö siis tunne suomen historiaa?"
Halla-aho ei tunne edes oman puolueensa historiaa.
Se meni niin että Marxisitinen vallankumousaalto pyyhkäisi euroopan yli 10 ja 20-luvuilla jonka pyrkimys on Neuvostoliiton tavoin perustaa kommunistinen diktatuuri jossa kaikki omaisuus takavarikoitiin valtiolle. Tämä aiheutti sen että kristityt vapaaehtoiset miehet tarttuivat aseisiin ja lähtivät puolustamaan vapautta ja yksityistäomistusoikeutta .
Perussuomalaiset on perustettu Suomen EU:hun liittymisen jälkeen tarjoamaan kansalle EU skeptinen kansallismielinen vaihtoehto. Se osoittatuu joka päivä yhä aiheellisemmaksi ja siksi Perussuomalaiset kasvaa.
Tanner ei ollut mukana tuollaisessa. Neukuillehan Tanner olikin persona non grata.
Mutta sepä siitä, kun ollaan persupalstalla.
Tanner tuomittiin jopa sotasyyllisenä. UKK vehkeili siinäkin pelastaakseen oman nahkansa.
Persut on perustettu SMP:n konkurssin jälkeen jatkamaan vennamolaista linjaa, joka sekin loppui 2017, kun halla-aholaiset kaappasivat puolueessa vallan.
Rehellinen lakeja kunnioittava persu. Toden totta, ihan persutotta.