Voisko suoraan vaihtokytkimellä liittää kuulokkeet stereolinjaan? Vai vaatiiko se jonkuarvoset vastukset linjaan? Stereoissa ei ole valmiina kuulokeliitäntää.
Kuulokeliitäntä
6
1133
Vastaukset
- Anonyymi
Kytke linjalähtöön Bluetooth-lähetin ja hommaa Bluetooth-kuulokkeet, joissa on äänenvoimakkuuden säätö.
- Anonyymi
Periaatteessa kuulokkeet voisi liittää suoraan kaiutinlähtöön. Muistikuva on, että kuulokkeet olisivat tyypillisesti 32 ohm impedanssilla ja kaiuttimet 8 ohm (alin sallittu yleensä 4...6...8 ohm vahvistimesta riippuen). Ei vahvistin ainakaan liian suureen kuormitukseen/matalaan impedanssiin kyykkää ;-D
Korvat voi kyllä olla lujilla, jos pitää äänenvoimakkuus vääntää kuulokkeiden kanssa "kaakkoon" ja sitten napsautat kytkimestä kaiuttimet päälle. Mutta sama ongelma on myös "virallisen" kuulokeliitännän kanssa. Sehän normisti mykistää kaiuttimet... kunnes vahingossa nykäiset johdon irti.
... siisä tämä olettaen, että "stereolinja" tarkoitti kaiutinliitäntöjä.
Linjaliitäntään ei kannata yrittää - puuttuu mm. äänenvoimakkuuden säätö. Tällöin ratkaisu on kuulokevahvistin. Ok, kokeilen. Juuri tuota vahvistimen kohtaloa ujostelin.
- Anonyymi
Tehokas vahvistin, oikeastaan mikä tahansa, käräyttää kaiutinlinjassa olevat kuulokkeet välittömästi jos nuppi on vähänkin kaakkoa kohti.
Kuulokevahvistimien tehot ovat vain muutaman watin luokkaa.- Anonyymi
Nalyk152 kirjoitti:
No minkä vastusarvon laittaisit sarjaan kuulokkeiden kans?
Ei tuo pelle ymmärrä, että korkea impendanssi = pieni virta ja teho. Ei vahvistimelta ihan helpolla sellaista jännitettä kuulokkeille syötetä, että ne saataisiin rikki. Ja korvat menee joka tapauksessa paljon aikaisemmin rikki.... siis jos lähteään siitä ajatuksesta, että laitteita kytkettäessä on äänenvoimakkuus säädetty minimiin, mistä sitä säädetään varovasti ylöspäin.
Ei kannata laittaa laittaa ensin nupit kaakkoon ja sitten virrat päälle. Voit tulla niiden tavan kauiuttimienkin kanssa yllätyksiä tällä metodilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4593043Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3092994- 702078
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401588Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1911464- 1051213
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121097K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81065- 111980