Kuulokeliitäntä

Voisko suoraan vaihtokytkimellä liittää kuulokkeet stereolinjaan? Vai vaatiiko se jonkuarvoset vastukset linjaan? Stereoissa ei ole valmiina kuulokeliitäntää.

6

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kytke linjalähtöön Bluetooth-lähetin ja hommaa Bluetooth-kuulokkeet, joissa on äänenvoimakkuuden säätö.

    • Anonyymi

      Periaatteessa kuulokkeet voisi liittää suoraan kaiutinlähtöön. Muistikuva on, että kuulokkeet olisivat tyypillisesti 32 ohm impedanssilla ja kaiuttimet 8 ohm (alin sallittu yleensä 4...6...8 ohm vahvistimesta riippuen). Ei vahvistin ainakaan liian suureen kuormitukseen/matalaan impedanssiin kyykkää ;-D

      Korvat voi kyllä olla lujilla, jos pitää äänenvoimakkuus vääntää kuulokkeiden kanssa "kaakkoon" ja sitten napsautat kytkimestä kaiuttimet päälle. Mutta sama ongelma on myös "virallisen" kuulokeliitännän kanssa. Sehän normisti mykistää kaiuttimet... kunnes vahingossa nykäiset johdon irti.

      ... siisä tämä olettaen, että "stereolinja" tarkoitti kaiutinliitäntöjä.

      Linjaliitäntään ei kannata yrittää - puuttuu mm. äänenvoimakkuuden säätö. Tällöin ratkaisu on kuulokevahvistin.

    • Ok, kokeilen. Juuri tuota vahvistimen kohtaloa ujostelin.

    • Anonyymi

      Tehokas vahvistin, oikeastaan mikä tahansa, käräyttää kaiutinlinjassa olevat kuulokkeet välittömästi jos nuppi on vähänkin kaakkoa kohti.

      Kuulokevahvistimien tehot ovat vain muutaman watin luokkaa.

      • No minkä vastusarvon laittaisit sarjaan kuulokkeiden kans?


      • Anonyymi
        Nalyk152 kirjoitti:

        No minkä vastusarvon laittaisit sarjaan kuulokkeiden kans?

        Ei tuo pelle ymmärrä, että korkea impendanssi = pieni virta ja teho. Ei vahvistimelta ihan helpolla sellaista jännitettä kuulokkeille syötetä, että ne saataisiin rikki. Ja korvat menee joka tapauksessa paljon aikaisemmin rikki.... siis jos lähteään siitä ajatuksesta, että laitteita kytkettäessä on äänenvoimakkuus säädetty minimiin, mistä sitä säädetään varovasti ylöspäin.

        Ei kannata laittaa laittaa ensin nupit kaakkoon ja sitten virrat päälle. Voit tulla niiden tavan kauiuttimienkin kanssa yllätyksiä tällä metodilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      214
      1829
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      151
      1568
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1428
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1328
    5. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      58
      1262
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1125
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1049
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      1010
    9. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      62
      1007
    10. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      890
    Aihe