Voisko suoraan vaihtokytkimellä liittää kuulokkeet stereolinjaan? Vai vaatiiko se jonkuarvoset vastukset linjaan? Stereoissa ei ole valmiina kuulokeliitäntää.
Kuulokeliitäntä
6
1228
Vastaukset
- Anonyymi
Kytke linjalähtöön Bluetooth-lähetin ja hommaa Bluetooth-kuulokkeet, joissa on äänenvoimakkuuden säätö.
- Anonyymi
Periaatteessa kuulokkeet voisi liittää suoraan kaiutinlähtöön. Muistikuva on, että kuulokkeet olisivat tyypillisesti 32 ohm impedanssilla ja kaiuttimet 8 ohm (alin sallittu yleensä 4...6...8 ohm vahvistimesta riippuen). Ei vahvistin ainakaan liian suureen kuormitukseen/matalaan impedanssiin kyykkää ;-D
Korvat voi kyllä olla lujilla, jos pitää äänenvoimakkuus vääntää kuulokkeiden kanssa "kaakkoon" ja sitten napsautat kytkimestä kaiuttimet päälle. Mutta sama ongelma on myös "virallisen" kuulokeliitännän kanssa. Sehän normisti mykistää kaiuttimet... kunnes vahingossa nykäiset johdon irti.
... siisä tämä olettaen, että "stereolinja" tarkoitti kaiutinliitäntöjä.
Linjaliitäntään ei kannata yrittää - puuttuu mm. äänenvoimakkuuden säätö. Tällöin ratkaisu on kuulokevahvistin. Ok, kokeilen. Juuri tuota vahvistimen kohtaloa ujostelin.
- Anonyymi
Tehokas vahvistin, oikeastaan mikä tahansa, käräyttää kaiutinlinjassa olevat kuulokkeet välittömästi jos nuppi on vähänkin kaakkoa kohti.
Kuulokevahvistimien tehot ovat vain muutaman watin luokkaa.- Anonyymi
Nalyk152 kirjoitti:
No minkä vastusarvon laittaisit sarjaan kuulokkeiden kans?
Ei tuo pelle ymmärrä, että korkea impendanssi = pieni virta ja teho. Ei vahvistimelta ihan helpolla sellaista jännitettä kuulokkeille syötetä, että ne saataisiin rikki. Ja korvat menee joka tapauksessa paljon aikaisemmin rikki.... siis jos lähteään siitä ajatuksesta, että laitteita kytkettäessä on äänenvoimakkuus säädetty minimiin, mistä sitä säädetään varovasti ylöspäin.
Ei kannata laittaa laittaa ensin nupit kaakkoon ja sitten virrat päälle. Voit tulla niiden tavan kauiuttimienkin kanssa yllätyksiä tällä metodilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116