Helppoa. Seuraa vain ääntä. Kuka istuttaa ennakkoluuloja muiden ajatuksiin? Miksi jollakin on aina niin makeat juorut ja jutut? Ehkä hän lisää niihin paljon makeutusainetta. Mikään ei estä narsistin käyttämättä myös narsisti sanaa mustamaalaukseen. Usein paha onkin vain siinä missä mainitaan ja istuu vain puhujan suussa.
Narsistin tunnistaminen
Anonyymi
42350
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Tai ehkä toisille vain tapahtuu enemmän asioita kuin toisille? Ehkä he ovatkin empaattisia ja katsovat ympärilleen, tarkkailet enemmän.
Juoruaminen on rumaa, se on varmasti narsistinen piirre, ei niinkään se, että ympäristöään havainnoivalle ihmiselle tapahtuu paljon enemmän mielenkiintoisia asioita kuin muille.
Se on vähän sama asia kun kysyisi joltain, "mitä kuuluu?" ja vastaus on aina "ei mitään".
Tai "mitä olet tänään puuhannut?" , vastaus on "en mitään." Ei taida tarvita olla narsisti, että elää mielenkiintoisempaa elämää kuin "ei mitään" - tyypit.
Mulle asiat maailmassa ei ole juuri mitään siitä mitä olisi luullut. Meno on tosi kummallista nykyään. Mä en olisi ikinä uskonut että mä voisin päätyä "modernissa" Suomessa kaivamaan syöpää kynnellä jalastani etikan jne kera. Aina vaan käsittämättömämmäksi menee. Mitähän seuraavaksi.
poiiuui
Samaan aikaan näiden käsittämättömien karmeuksien kanssa ihmetyttää ettei löydy juuri ketään ihmisiä lähinympäristöstä jakamaan mitäänkauniita henkisiä juttuja.
ppoiuyyuuy
Tämä nyt ei välttis kaikki koske narsismia, m utta emmä sitäkään ymmärrä että joku alkaa vihaamaan minua sentakia, että oon yrittänyt taidejuttuani jakaa kanssaan. En mä osannut mitenkään kuvitella että joku vois semosesta hirveesti suuttua, Luulinkoko aika että täyty olla jokin väärinkäsitys. mutta niin vaan joku suuttu semmosestakin.
ppoiuuuyuy
kaikki on ihan outoa. Kenen kamnssa vois keskustella jotain ihan selkeetä' juttua ?
ppiiuuu
Äiti ei vissiin halua minun ihan vielä kuolevan. Sain kotiovelleni päivällisen.
ppiouiuuu
mua kyllästyttää nämä koronajutut kun niin paljon todennäköisemmälle tuntuu syöpäänkin kuoleminen.
poiouiuu
Joo ei mutta kun jos ne rasvaiset jutut onkin aina jostain muista henkilöistä. Väritettyä totuutta.
Jos joku on käsittämätöntä on että "poiijuu" isoisän ominaisuudessa kirjoittaa naisukupuolen edustajana...kymmenvuotiaasta tytöstä, aina yli 50 vuotiaisiin naisiin.
Itsekeskusteluketjun päätteeksi poiijuu saattaa harmitella, ettei kukaan ole vastannut hänen laadukkaaseen ketjuunsa "sivistyneesti".
Puuttuu älli, että raide johtaa vääjäämättömän varmasti umpikujaan.
"Äiti ei vissiinhalua minun ihan vielä kuolevan. Sain kotiovelleni päivällisen".
ppiouiuuu.
- Täytyny olla päivällinen haudan takaa. Vanhempasi nääs poistuivat tuonilmaisiin pitkän elämänsä päätteeksi jo ennen v. 1990.
Narsistin tunnistamiseen vaaditaan pelisilmää. Pitää olla tarpeeksi lähellä, että näkee kokonaisuuden, mutta kuitenkin niin etäällä ettei mene narsistin pauloihin.
Itse olen noista kovasti kärsinyt ja pelisilmä on kehittynyt. Huomaan jo varhaisessa vaiheessa kenen seura aiheuttaa ylimääräistä ongelmaa.
Osan tunnistan jo kuvan perusteella silmistä ja ilmeistä. Silmät tuijottaa ja kasvoissa näkyy tekohymy/näytellyt ilmeet, onnen tunne onnistuneista peleistä tai hätä/epävarmuus.
En usko että narsistista ihmistä voi pelkästä äänestä tunnistaa, vaikka "äänekkäässä" ihmisessä onkin narsistisia piirteitä, niin maailmassa ei juurikaan olisi narsistin uhreja, mikäli niiden tunnistaminen olisi helppoa. Tai sitten hyvä osa uhreista on itse narsisteja jotka vain väittävät olevansa uhreja.
Niin tai näin niin narsismi ei ole ihan mustavalkoinen juttu.
Ei niin. Pidin yhtä henkilöä ensin vain harvinaisen hyvän itsetunnon omaavavana ja rohkeana. Myöhemmin itsekkäänä ja ajattelemattoma. Sittemin egoismi ja muista piittaamattomuus löi yli. Luulee olevansa muiden yläpuolella, ei kuulu tavallisiin ihmisiin. Ei noudata normaaleja käytöstapoja.
Psykologit puhuvat terveestä narsismista(mikä on esim. omien rajojen laittamista, muille ei:n sanomisen opettelemista, jne.) mikä on syytä erottaa sairaasta narsismista.
Mielestäni ongelmallinen narsismi on enemmän spektrumi kuin mustavalkoinen joko-tai.
Moni hankala tyyppi voi vaikuttaa alkuun hyvältä tyypiltä mutta sitten huonot piirteet alkavat tulla ilmi. Persoonan häiriintyneisyys voi olla piilotettu silotellun pintakuoren alle.
Kannattaa kysyä itseltä miten päädyit hankalan henkilön seuraan ja olisitko voinut ennaltaehkäistä sitä jotenkin.
Narsistin tunnistaa vasta kun pääsee tarpeeksi lähelle. Ulkopuolisen voi olla hankalaa uskoa ja nähdä millainen ihminen siellä todellisuudessa on. Narsisti nimittäin on ulkokuoreltaan näyttävä, ainakin usein. Monet panostavat paljon ulkonäköön ja urheilevat paljon. Sekä joilkakin on hyvät manipuloinnin taidot ja muutenkin sosiaalisesti lahjakas.
Kun narsistilla on harha kuvitelmia omasta erinomaisuudestaan ja ajattelee että ansaitsee erityiskohtelua kun on kaikkien yläpuolella. Mutta kun tämmöinen kohtelu ei tapahdu niin ihminen on jatkuvasti riidoissa muiden kanssa kun ei saa sitä ansaitsemaansa erityiskohtelua muilta. Tämä saa egoon kolhuja narsistilla ja hän purkaantuu raivokkaasti. Impulsiiviset raivokohtaukset ovat yleisiä. Ja narsistin tunnistaa myöskin monista katkenneista ystävyyssuhteista joissa hänen kertomuksien mukaan häntä on kohdeltu huonosti ja hän on aina uhrin roolissa. Vaikka todellisuus on usein aivan toinen. Ja jos viettää aikaa narsistisen ihmisen kanssa sen huomaa kyllä kun kuuntelee miten hän kertoilee asioista. Hänen puheessaan ja käytöksessään huomaa, ettei hän arvosta muita pätkääkään. Paitsi leikisti näitä joita manipuloi ja ajattelee hyötyvän heistä jotenkin. Hän puhuu monista ihmisistä aina negatiiviseen sävyyn ja on katkera monille ihmisille. Ja kateellisuus on myös narsismin tunnuspiirteitä saattaa olla kateellinen jos toinen on hyvällä tuulella ja itse ei. Narsistilta puuttuu empatiakyky, jossain tilanteissa todella kylmätunteinen eikä näytä tuntevan mitään. Todella ääripää narsistit nauttivat muiden kärsimyksestä, varsinkin näiden joille ovat kateellisia ja katkeria. Patologinen valehtelu ja manipulointi, selviää ajan kanssa kun kuulee muista ihmisiltä heidän puolen tarinasta.. valehdeltu kaikenlaista. Hänelle pinnalliset asiat ovat tärkeitä raha, koulutus, ulkonäkö ja narsisti hakee näillä itselleen arvoa.
Mun kehoni vaurioitui täysin jop toisen kerran. Täl kertaa tavallaan vielä kamalampaa. Ei huvita puhua enää juuri kenellekään. Koska en kaipaa mitään emotionaalista vaurioittamista kehon painalaismaisten vaurioiden lisäksi,. Mä en ymmärrä todellakaan useimpien ihmisten käytöstä. Heitä ei yhtäänhaittaa minkään vahingon aiheutuminen.
ppoiuuyuyu
Emotionaalöinmen väkivalta kirjaimellisesti tappaa. Olis aika tajuta se edes liian myöhään.
pouiuyyyuy
"Narsistin tunnistaa vasta kun pääsee tarpeeksi lähelle. Ulkopuolisen voi olla hankalaa uskoa ja nähdä millainen ihminen siellä todellisuudessa on."
- Hoviväki on kyllä lähellä, mutta se ei tunnista narsismia.
Jos riittäisi vain läheisyys niin narsisti paljastuisi, mutta
näyttelemisen ja naamion taka ei narsistia tunne, ennekuin
se tekee hovistaan uhreja.
Jos on ollut tekemisissä vain tavisten kanssa, ei varmasti tunnistakaan, koska normaali ihminen ei pysty käsittämään, minkälaisia voi olla. Kun on kohdannut ehkä useammankin, kehittyy jonkinlaiset antennit päähän ja sen vain aistii heti, saattaa happi loppua kun tuollainen tulee samaan huoneeseen. Kohtaamisesta seuraa hyvin voimaton olo, kun joutuu koko ajan olemaan varuillaan hälytyskellojen soidessa päässä.
Joo se on kummallinen ilmiö. Minunkin äiti käyttäyty minulle välillä ihan normaalisti ja sitten hänelle tulee yhtäkkiä semmonen että hän pettää kaiken ja alkaa puhua ihan kauheita ja outoja ja itsekin myöntään ilmiön olevan outo. Kun sanon että "Tämä on aivan kauheaa ja outoa" hän vastaa: "Niin on "
ppiuuuyu
Ja narsisti sanoo aina toisen fyysisiin sairauksiin silleen äkäsen hermostuneen tuhahduksen ettei ne mitään ole ja itseltään tutkituttaa paljon pienemmätkin.
Tuossa pari päivää sitten kun sain sairaukohtauksen ja painostin äitiä käymään katsomassa miltä näytän naama tulipunaisen turvonneena kydos lahoten silmän alta ja samalla äiti otti valokuvia syövän näköisistä ihostani. No hänen kommenttinsa oli lopulta vakaviin oireisiini: "Joillekin asioille ei vaan voi mitään."
poiuuyuyuy
Kyllä niille oikeesti voi jos todella tahtoo...ei ehkä kaikelle mutta paljon voi voidakin.
ppiuuyuu
Mua oksettaa kuunnella semmosta. Jos mun lapsella olis mikään hätä sanoisin aina että teen kaikkeni auttaakseni. Jos lapsi sanoo: "Et sä pysty", mä saatan vastasta_: "Pystympäs".
ppiuyyyuy
Ehkä musta on siksi tullut tämmönen "itsehoitokotilääkäri", oon vaikka mitä sairauksia hoidellut itse elämäni aikana kymmeniä. Syöpäleikkauksessa tuli raja vastaan, sitä mä en osaa, vaikka täytyy myöntää että välähti mielessä sekin, että kumpa mulla olis semmonen syövänleikkausväline, mutta en mä nyt tosissaan sentään semmoiseen ryhtyisi.
Ja toisaalta isäni on lapsesta asti sanonut, että pitääkö mut viedä lääkäriin, jos olen pikkusenkaan suuttunut tai yrittänyt vastustaa hänen juttujaan. Niin, sitten ei ole koskaan suuttunut, ettei vielä lääkäriin turhaa.
ppiuuuyyyy
Narsisti saattaa uhrinsa semmoiseen tilaan että uhri on ikäänkuin energeettisesti irti omast a kehostaan ja sen ihan tuntee fyysisesti kuinka se kaikki tajunnan energia virtaa sille narsistille...
ppoiuiuuuu
Narsistillw oikea sairaus on vaan semmonen joka on hänen omassa kehossaan..., toisen sairaus ei ole vakava ennenkuin kuolema kolkuttaa, sit kohautetaan olkapäitään ettei asialle voi mitään...
poiuu7uy
toi sitä edellispäiväinen sairauskohtauskin, äiti vaan totes ettei ole mikään tavallinen terveysongelma ja häippäs...
mulla onollut siitä sinisyyttä ja vaika mitä heräsin syks yö siihen kun ei pulssia saanut tuntumaan mistään, no nyt tuntuu, , jos naputin tätä tietokonettakaan tuli sormenpää tumman mustans siniseksi....ei nyt enää paljoa...vähän vielkin
Äiti vaan tokas, että voiko vielä seuraavana yönä kuolla samaan, arvelin että ei, mutta kohtaus toistui, viime yönä oli ihan ok...
ppoiuuuuy
mut niin en viitti ihan kauheesti antaa enää asioitani äidin käsiin nyt, kun tuntuu vähän siltä että se vois nopeuttaa tästä maailmasta poistumista turhaa, jos äidin ideointia toteuttaa sokeesti.
ppiiuuuy
Isällekin jos ilmoittaa vakavia oireta vastaus on tyypilinen : "Sä et tiedä mitään !" ja luurin sulku.
ppiiuu
nää viime aikojen kokemukset vanhemmistani alkaa olla jo pohjanoteeraus.
poiuyuyy
mä enoo huomannu siis omaa kehooni ollenkaan 8 vuoteen. muistan kyllä että valokuvissa oli ruma pieni patti silmäkulmassa, mutta en tullut tutkineeksi mikä se on, nyt jännittää onko se joku hoidettavissa oleva patti vielä vai ettei sekin ole kehittynyt vuosien kuluessa syöväksi,
ppioiuu
mä en nyt kuuntele ketään ja vastoin tahtoaankin alan yrittää hoitaa sairauksiani.
poiuuyy
Eihän he siitä tykkäää jos mä alan yrittää keskittyä hoitamaan sairauksiani, se huomiohan ja energiahan on sitten pois heiltä...
Mutta teen niin, koska muuten varmalla kuolen ennenaikaisesti...
ppiiuiuu
täs on vvaan se kun on niin paljo vaivoja pitää itse yrittää vähän avustaa lääkäriä, ku muuten joutuis käymään niin monta kertaa lääkärissä ettei jaksa. niin montaa kertaa..
popiiuu
eli oon nyt kiireinenk,un kokeilen mitkä kaikki vaivat alkaa parenemaan itsehoidalla ja jäljelle jäävät sitten lääkärille...
ppooiii
Minun sairauksia ei välttis tajuu koska oon yllättävän hyvän näkönen vaikka olis 30 sairautta.
ppoiiuiuu
Rukoilen Jumalaa että tässä olis vielä joku onni onnettomuudessa. Oon kuvitellut, että jos vaikka toi hirvee sairauskohtaus käynnistäis jotain paranemista kun kehon on pakko reagoida..-
ppoiuuu
mutta nyt on tullut ilmi tää että olen saanut kummallisen yliherkkyyreaktion muustakin kuin lääkärin aineesta ja mielenkiintoisesti rajusti reagoi sama silmän alus. ...
ppoiiuuu
Ne on ihan hölmöjä jotka juulee ettei tommosta reaktiota voisi itse tietää. Tottakai voi tietää, sitä ei mitenkään voi olla tietämättä jos turpoo ja tulee siniseksi ja punaiseksi ja sydän melkeen pysähtyy ja vaika mitä...ja kai mun äitikin sen näki kun pakotin iltamyöhään tuleen kattoon miltä näytän..
popiuuuu
höh..näytän viikossa 7 vuotta vanhemmalle ku turposin niinkauheesti että nahka venahti...
poiuuu
Google ja Youtube tietää vissiin kaiken mutta se ei mua haittaa kun ne on niin hyviä kavereita, yhtäkkiä alettiin mainostaa minulle aihetta sinä tarvitset parantumista.
ppioiiuiuiuiu
Muista tappaa itsesi