Mietiskelin tässä Suomen valtion taloustilannetta. Suomalainen sosiaaliturva haukkaa julkisista menoista 45 %. Euroina mitattuna 57,7 mrd.
Annan hetken aikaa sulatella tuota lukua.
Esim. korkeaksi moitittu kotitalouksien tulovero tuo valtion kassaan 30 mrd, ja autoilijoilta kerätään 7 mrd yhteiseen kassaan.
Tuo luku on järisyttävän iso, joten olisi aiheellista saada maksajillekin tietoa minne nuo rahat menevät.
Eipä löydy millään tietoa miten tuo jakautuu. Vain ohjeita kuinka hakea sitä, ja mihin tukiin olet oikeutettu!
En siis automaattisesti kritisoi suomalaista sosiaaliturvaa. Se tekee paljon hyvää heikommilla oleville kansalaisille. Vähäosaisia tulee sivistysyhteiskunnassa auttaa.
Mutta eikö kansalaisilla sosiaaliturvan maksumiehinä olisi oikeus tietää miten nuo jättimäiset verovarat käytetään?
Sosiaaliturva käsitteenä on niin laaja, että sehän raha voi hävitä kenen tahansa taskuihin!
Sosiaaliturva
3
114
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös tieto löydy siitä samasta budjettikirjasta, josta nuo kokonaisluvutkin löytyvät? Menothan on eritelty hallinnonaloittain.
- Anonyymi
Kyllä tietoa löytyy, miten verorahat jakautuu. Ne on kaikki pääosin julkista tietoa ja löydettävissä.
Ihmisten virheellinen ja vahingollinen käyttäytyminen aiheuttaa näitä ylimääräisiä kustannuksia. Kaikki ihmiset eivät ole siinä suhteessa tasa-arvoisia, tai tasaveroisia.
Suomalainen ihminen saa yhteiskunnalta ensiksi n. 300 000eur arvoisen varhaiskasvatuksen, peruskoulun, jatko-opinnot jo ennenkuin saapuu työelämään.
Tämän jälkeen n. 5000eur vuosi yhteiskunnan palveluita per henkilö.
Tässä ei voi olla kovin pitkiä katkoksia työelämässä, tai häiriöitä, että ihminen saa maksettua saamansa sosiaaliset palvelut takaisin yhteiskunnalle. Jopa 60% ihmisistä on nettosaajia verotuksessa.
Tyypillisin palkka suomessa on n. 2600eur. Tästä maksellaan veroja n. 9000eur/vuosi.
Aika pitkään saa tehdä duunia, että se 500 donaa on maksettu...
Tämän takia yhteiskunta ei kovin paljoa kestä väärää käyttäytymistä. Alkoholinkäyttöä, pelaamista, järjestyshäiriöitä ym. jotka laskevat henkilön itsensä elintasoa, mutta myös maksettuja veroja.- Anonyymi
Järkevätkin käyttäytymismallit voivat aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia. Esim. pysyvä vuokralla asuminen. Se on pitemmän päälle niin kallista, että hyvin harvalla on varaa maksaa eläkeikäisenä vuokriaan. Se kaatuu lopulta yhteiskunnan maksettavaksi.
Sosiaaliturvasta koituu aina kustannuksia, mutta tässä nyt varmaan tarkoitettiin niitä ylimääräisiä kustannuksia. Yhdenkin ihmisen virheellinen käyttäytyminen vie 20 tavallisen duunarin maksaman mahdollisen pienen nettoveron pakkasen puolelle.
Yhteiskunnan perusajatushan on se, että kaikki ihmiset olisivat järkeviä ja käyttätyisivät älykkäästi. Asiahan ei ole näin, vaan joukossa on paljon mätämunia. Paljon on niitä, jotka vain kuluttaa verovaroja, mutta eivät itse maksa mitään.
Tämä erilainen käyttäytymismalli aiheuttaa myös kateutta ja eripuraa. Siinä missä joku käyttää rahansa nopeasti ja kenties ennemmänkin, kuin tienaa (ottaa velkaa enemmän kuin voi lyhentää sitä), toinen ostaa sen, mitä tarvitsee ja investoi loput rahat omaisuuden ja tulojen kasvattamiseksi.
Lopputulos on se, että on ns. kahden kerroksen väkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam25914269Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu637245Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2067039Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä425054K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1114829Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754694Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos834425PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194381Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754142Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023938