Joutsen lensi rivipihani ylitse ja ilmoitti tulostaan

Anonyymi

Yksi ainoa, onko Tampereen seudulla jo yleinen, muutto myöhässä tai aikasessa, en tiedä, mutta yksin lenteli ja huusi. Muutamaan vuoteen en ole nähnyt, mutta niiden lento kulki useita vuosia em. pihan ylitse tai sivussa. Tämä lensi noin klo 16 ja haluasi selkeällä äänellä ilmoittaa, että olen saapunut. Yritin ilmoittaa Tiiraan, mutta se vaatii aina vaan uudestaan lajin nimityksen, joten kerron sitten täällä, sillä joutsen ei muuksi muutu.

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin lisäisin vielä, että en huomannut tarkistaa oliko kyseessä varmasti laulujoutsen. Lintu lensi ensin edestä päin minua kohden ja äänteli voimakkaasti. Oletin ensin, että ainakin yksi isokokoinen lokki on jo tullut Suomeen,. Asun Pyhäjärven rantatuntumassa. Sivusta katsottaessa ei voinut erhtyä, että kyseessä oli joutsen. Lentosuunta oli kuitenkin paremmin syysmuuttoa vastaava. Tiiraan en osannut laittaa pesiikö vai ei. Mikään variaatio vaan ei mennyt läpi kontrollin, joten kerron täällä havainnostani. Nyt kun tarkistelin netistä lisätietoja, tuli mieleen, että kyseessä saattoi olla myös pikkujoutsen muuttomatkalla. On niin tyhmä, että ei ymmärrä pesiä Suomessa., vaan lentää ohi muualle. Eli kysymys, onko muualla nähty tai kuultu jo joutsenten lentoja. Aikaisemmat joutsenhavaintoni ovat koskeneet muuttoparveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      147
      3252
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2995
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1966
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      78
      1592
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1437
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1014
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      978
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      12
      913
    Aihe