Olemme muutaman vuoden veneilleet noin 25 jalkaisella veneellä. Tulevana kesänä olisi kuitenkin tarkoitus tehdä pidempiä reissuja, jolloin vessa ja hanavesi olisivat mukavat. Veneemme sisältää vesi-WC:n ja noin 50l septitankin, mutta emme ole sitä käyttäneet peläten mahdollista työläyttä ja hajuahaittoja.
Kysymys kuuluisikin kokeneemmille veneilijöille/karavaanareille, kuinka paljon huoltoa/ vaivaa veneen vesi-WC aiheuttaa? Ymmärrettävästi septitankki tulee tyhjentää tietyin väliajoin, mutta onko muuten asiassa jotain tärkeää huomioitavaa? Usealla muulla foorumilla on mainittu myös todennäköisistä hajuhaitoista, jotka taitavat olla enemmänkin sääntö kuin poikkeus?
Kuinka pitkään veneen vesitankin vesi pysyy juomakelpoisena? Vaatiiko se enempää huoltoa, kuin kerran vuodessa puhdistuksen esimerkiksi sitruunahapolla?
Veneen vesi-WC ja vesisäiliö
9
697
Vastaukset
- Anonyymi
Jos vessan letkut ovat oikeaa materiaalia eikä liian vanhoja niin ei haise.
- Anonyymi
Veneen vesitankkiin laitetaan usein kemikaaleja, jotka pitävät veden juomakelpoisena.
On kuitenkin selvää, että veteen tulee makuhaittoja muutamassa päivässä ja jos tankkiin vain lisätään vettä, siihen mahdollisesti joutuneet bakteerit lisääntyvät koko kesän.
Meillä tankkiin laitetaan klooritonta kemikaalia ja vettä käytetään astianpesuun ja suihkuun. Juomavesi on kanistereissa, jotka pestään aina ennen seuraavaa täyttöä. Vesi otetaan satamasta tai vedentekokoneesta tilanteen mukaan. - Anonyymi
Ainoa hajuhaitta septistäni on sen huohotinventtiili jos tuulee sopivasta suunnasta. Huuhteluvettä ei kannata viimeisen päälle pihdata, matskusta voi tulla niin sakeaa että mopompi pumppu ei jaksa imeä. En juo vesitankin vettä, pidän juomaveden erillisissä 10l kannuissa joita on 4 esim kolmen viikon reissulle - plus mahdollisesti pullovettä.
- Anonyymi
jätetankista kansihelalle satamatyhjennykseen lähtevä letku kannattaa varustaa y-haaralla, ja mereen pumppaukseen tehdyllä käsipumpulla. joka matkan jälkeen tavarat mereen vauhdissa loppumatkasta, säiliön täyttö vetämällä vessaa peräkkäin monta kertas, ja vielä tyhjäys mereen. ei ole hajuja, voin taata.
- Anonyymi
Kuka jaksaa joka matkan jälkeen käydä aluevesirajan ulkopuolella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka jaksaa joka matkan jälkeen käydä aluevesirajan ulkopuolella?
En tiedä, kerro.
- Anonyymi
Oletkin näitä todella herrasmiesmäisiä veneilijöitä. Toivottavasti perässätulija ei saa kikkareita silmilleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletkin näitä todella herrasmiesmäisiä veneilijöitä. Toivottavasti perässätulija ei saa kikkareita silmilleen.
Katson aina ympärille ennen mereen pumppausta. Toisinaan haen jännitystä ja puppaan jonkun ökyhyvilan rannan kohdalla silleen että ulostulo on ulapan puolella etteivät näe. Haistatan ympäristösäädöksille septit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katson aina ympärille ennen mereen pumppausta. Toisinaan haen jännitystä ja puppaan jonkun ökyhyvilan rannan kohdalla silleen että ulostulo on ulapan puolella etteivät näe. Haistatan ympäristösäädöksille septit.
Tietysti haistatat.
Mutta kun sä olet tollanen trolli, niin kukaan ei ole uskonut sua vuosiin, vaika itse pidät itseäsi nokkelana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928573Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2764836Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889