Jo maksettujen luottojen kohtuullistaminen

Anonyymi

Olen vuosien 2016-2019 aikana nostanu useita pikavippejä monesta eri yrityksestä. Olen saanut jo kaikki maksettua äärimmäisten korkojen kanssa takaisin.

Kysynkin voinko näin jälkikäteen vaatia luottojen kohtuullistamista vaikka yhtäkään lainaa ei ole auki? En ole ilmoittautunut noihin ryhmäkanteisiin, vaikka olisin molemmista saanut korvauksia. Onko siis nyt jo liian myöhäistä vai pitäisikö minulla olla tällä hetkellä avointa lainaa, jotta jotakin voisi kohtuullistaa? Kysymys saattaa kuulostaa ehkä tyhmältä, mutta kysyn jos jollakin olisi asiasta kokemusta.

Kiitos erittäin paljon jo etukäteen!

17

2432

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit vaatia. Riitautu kulut ja vaadi kulujen kohtuullistamista 50% todellisen vuosikoron tasolle. Vaadi tämän ylittävän osan palauttamista sinulle takaisin. Vie asia kuluttajariitalautakuntaan reklamaation jälkeen ja odota sieltä myönteistä päätöstä. Pyydä uudelleen kulujen kohtuullistamista. Jos eivät suostu vie oikeuteen.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Lähden selvittelemään tilannetta.

        T. Aloittaja


    • Anonyymi

      Hyvää osaamista

    • Anonyymi

      Jos saatava on myyty perintätoimistolle, niin laitetaanko vaatimusta perintä firmalle?

      • Anonyymi

        Voit laittaa vaatimuksesi kaikile mukana olleille. Voit saada kaikki liikaa perityt rahasi takaisin korkojen kanssa ja maksattaa heillä kaikki oikeudenkäyntikulusi.


    • Anonyymi

      Miksi et muuten ilmoittautunut kanteisiin, kysyn ihan vain mielenkiinnolla.

    • Anonyymi

      Teijen touhut muistuttaa jo tupakkayhtiöiltä korvauksien vaatimista ihan siksi vaan kun polttanut sätkää varoituksista välittämättä ensin koko ikänsä.

    • Anonyymi

      Itse olen yhden vaatimuksen laittanut vireille kuluttajariitalautakuntaan. Käsittelyaika n. 18kk, ja ennenkuin edes ottivat käsittelyyn, meni n. Pari kuukautta, eli helvetin hidas prosessi. Saa nähdä, tuleeko silloinkaan päätöstä, 1,5vuotta jo kulunut, onko kellään kokemuksia kauan on mennyt päätöksissä?

      Mä pelkään että tein koko valituksen väärin tai vaadin liikaa ja sitten käy niin etten ole oikeutettu hyvityksiin:/ he kun voivat tehdä päätöksen ainoastaan sen perusteella, mitä itse vaadin, eivät siis voi muuttaa vaatimuksiani. Vaikka tiedän, että periaatteessa olen oikeutettu hyvityksiin, korko oli 216%, onneksi sain lopulta maksettua pois..

      • Anonyymi

        Jatkan vielä, että jos olet lainasi
        Jo maksanut, ei yhtiö varmasti palauta sulle mitääm jälkikäteen ja silloin ainoa tie on tuo kuluttajariitalautakunta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jatkan vielä, että jos olet lainasi
        Jo maksanut, ei yhtiö varmasti palauta sulle mitääm jälkikäteen ja silloin ainoa tie on tuo kuluttajariitalautakunta.

        Itse olen laittanut noin vuosi sitten KKV:lle jutun. Tammikuussa heiltä päin viimeinen yhteydenotto, että asia etenee... Malttia kyllä vaatii. Toisaalta hyvä, että edes tälläinen apu on saatavissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse olen laittanut noin vuosi sitten KKV:lle jutun. Tammikuussa heiltä päin viimeinen yhteydenotto, että asia etenee... Malttia kyllä vaatii. Toisaalta hyvä, että edes tälläinen apu on saatavissa.

        Siis tämän vuoden tammikuussa? Mä laitoin silloin 1,5 vuotta sitten lautakuntaan asiani ja sen verran eteni silloin, että vastapuolelta pyydettiin vastinetta. Sen jälkeen on jumahtanut siihen ”kirjeenvaihto”- kohtaan. Eli koko juttua ei ole vielä edes katsottu enempi. Ja päätös pitäisi periaatteessa tulla jo ihan näillä näppäimillä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis tämän vuoden tammikuussa? Mä laitoin silloin 1,5 vuotta sitten lautakuntaan asiani ja sen verran eteni silloin, että vastapuolelta pyydettiin vastinetta. Sen jälkeen on jumahtanut siihen ”kirjeenvaihto”- kohtaan. Eli koko juttua ei ole vielä edes katsottu enempi. Ja päätös pitäisi periaatteessa tulla jo ihan näillä näppäimillä...

        Joo. Vuosi meni tuohon kommenttiin. Kirjeenvaihto-kohdassa näkyy minullakin asia olevan. Kommenttina oli yhdessä "kirjeessä" että avustavat asiassa. Laitoin kyselyä, että auttaako tuo ryhmäkanteen peruminen asiaani. En ollut siinä mukana, mutta asia on ihan sams. Ei ole tullut vielä KKV:ltä vastausta. ..


    • Anonyymi

      Älkää kyselkö mitään, vaan esittäkää tiukkoja vaatimuksia mahdollisimman muodollisessa asussa. Pyytäkää tarvittaessa joku kaveriinne toimimaan asianajajana (avustajana). Googlea ja copy-pastea saa ihan vapaasti käyttää. Ei tarvitse olla mikään lyhyt tiivistelmä.

    • Anonyymi

      Laitoin korkojen kohtuulistamispyyntöjä laina firmoihin ja vastauksena tuli että laina on siirtynyt perintään, joten sinne pitää olla yhteydessä.

      Yhdeltä perintätoimisto firmalta sain vastauksen, että olemme vaatineet vain 50€ 50€ maksusuunnitelman teosta. Maksoin sinne vajaa 2000€

      • Anonyymi

        Rahoitat rikollista toimintaa oikein urakalla.


    • Anonyymi

      Pyyntö laitettu credit24:lle, ja vastaus oli että takautuvasti eivät mitenkään voi korkoja kohtuullistaa,pahoittelut. Tietenkään, jännä että vastaus on aiemmin ollut että ei voi kohtuullistaa ollenkaan. Kunnes siis nyt yhtäkkiä pyytämättä laskivat korkoa. Mutta 2tonnia maksettu ja edelleen 2tonnia velkaa, et ei se vaan lohduta vaikka tästä hetkestä korko on matalampi...

      • Anonyymi

        Pikavippiyhtiöt on rikollista toimintaa . Kysy vaikka avilta ti fivalta, ihan rikostuomioistuimeen on juttu vietävä, koska rikos on muuttunut maan tavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      374
      9883
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6238
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      382
      5905
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      158
      4313
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3612
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3198
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      84
      3150
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2916
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2852
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      62
      2844
    Aihe