Kun Gabriel opetti Muhammedia lähes toistakymmentä (22) vuotta, hän aina käytti puhuessaaan Jumalasta yleisnimeä Jumala, eikä koskaan nimeä Allah (erisnimi) vaikka aivan opetustoimensa loppupuolella se kahdesti meinasikin tulla hengen vaikutuksesta hänen huulilleen yleisen ilmapiirin ollessa tuolloin Allah (erisnimi) myönteinen. Alkuperäisissä ilmoituksissa Muhammedille ei siis mainittu Allah nimeä lainkaan.
Gabrielin opetustoiminta
7
1112
Vastaukset
- Anonyymi
Olisiko tämä syy miksi Muhammed aikoi järkytyksestä hypätä alas kallion kielekkeeltä? Ja muuten toisin kuin tarinan uudessa versiossa jossa Gabriel pelastaa profeetan estämällä hypyn niin tarinan vanhemmissa versioissa Muhammed hyppää ja säästyy pudotuksesta hengissä.
- Anonyymi
Se siis ainakin tiedetään että Muhammed itse alkoi käyttämään eli otti Allah nimen käyttöönsä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se siis ainakin tiedetään että Muhammed itse alkoi käyttämään eli otti Allah nimen käyttöönsä.
Ja aivan opetustoimintansa (Gabrielin) loppupuolella alkoivat ihmiset ottaa tuon Allahin nimen käyttöön minkä tähden myös Gabriel lopetti opettamasta enää Muhammedia.
- Anonyymi
Miten kauvan tätä harhaumaa pyritään ihmisraukalle tuputamaan
- joista tulee sitten kehityksen ja joustavan yhteiskunnan jarruja- Anonyymi
Koraanin kaltaisia pläjäyksiä eri ylimaallisten hahmojen viehkoista opetuksista syntyy nykypäivinäkin, ja käy hyvin kaupaksi. Eksytykset ovat monet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koraanin kaltaisia pläjäyksiä eri ylimaallisten hahmojen viehkoista opetuksista syntyy nykypäivinäkin, ja käy hyvin kaupaksi. Eksytykset ovat monet.
Joo ja-kun julkeevat tuon opia soveltaen elää sivistysvaltioissa ilmaisesti valeitaan pukaten
- järetön lisääntyminen on näillä aina ollut aivan syyntakeetonta
- Anonyymi
Buraq oli islamin tarinoissa ratsu, jonka kyydissä profeetta Muhammedin kerrotaan kulkeneen taivaaseen.
Buraq kuvastaa muslimeiden muunsukupuolisuutta ja muslimien seksuaalisuuden moninaisuutta. Se on yksisarvinen ja näkyvä toteemi ihmiseläin ja kuvaa muslimi seksuaalivähemmistöille tärkeää ja pyhää tarua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353