Muutetaan perheen kanssa paikkakunnalle. Ainakin näin on suunniteltu. Sen tiedän, että kyläkoulut valitettavasti in lakkautettu mutta onko Karvian pohjoispäässä ( Sara- Karviankylä akselilla) perhepäivähoitoa tai päiväkotia. Muistaakseni Saran koululla oli ja kuulin, että olisi lopetettu.
Vähän tuntuu tympeältä lähteä viemään lapsia kirkonkylään päivähoitoon ja lähteä vastakkaiseen suuntaan töihin.
Luulisi, että samalla suunnalla olisi muitakin lapsiperheitä jotka tarvitsisivat samaa palvelua.
Terveisin paluumuuttaja.
P.s. Siinä olisi hyvä "liikeidea" jollekin nuorelle ja lapsirakkaalle.
Perhepäivähoito
8
284
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä Karviassakin viedään kaikki palvelut kirkonkylän taajamaan.
Yrittävät autioittaaa kylät eivätkä huomaa ihan näitä tavallisten ihmisten tarpeita.
Siinä olisi nyt teemaa kunnallisvaaliehdokkaille.
Sivukulut eläväksi ja palvelut takaisin.- Anonyymi
Se juna meni jo, pitäisi olla myös ihmisiä käyttämässä niitä palveluja. Kyllä on tyhmä kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se juna meni jo, pitäisi olla myös ihmisiä käyttämässä niitä palveluja. Kyllä on tyhmä kommentti.
Ottakaa konsultti järjestämään asioita. Paljonko säästöä tulee yläkoulusta?
Minusta ei ollut tyhmä kommentti.
Mutta onhan tämä nähty ettei Karviaan tarvita nuoria perheitä ja sitä kautta veroeuroja.
En yhtään ihmettele, että nuoret parit lapsineen perustavat perheen esimerkiksi Kurikan puolelle, jossa nuoria kannustetaan ja kuunnellaan heitä.
Mutta onneksi yksityisiä perhepäivähoitoa pystyy järjestämään ja niihin saa asiakkaat valita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se juna meni jo, pitäisi olla myös ihmisiä käyttämässä niitä palveluja. Kyllä on tyhmä kommentti.
Mee töihin kun oot noin viisas.
- Anonyymi
Rakenteilla on hieno uusi päiväkoti, moderni ja lapseen huomioonottava, mielestäni se on edistystä. Pienen kunnan on ajateltava taloutta vaikka se ikävä kyllä aiheuttaa ylimääräistä ajelua sivukyläsille, näin kuitenki saadaan pidettyä kunta itsenäisenä. Itse kyläkoulujen kannattaja olen nyt huomannut että isoissa ryhmissäkin on etunsa, ei se ole lapselle kivaa että on yksin omalla luokalla ja edes koko koulu ei saa kunnon ryhmäliikuntatunteja tmv pidettyä. Kaikki muuttuu ja vanhat mielipiteensä pitää koitttaa kääntää toiseen suuntaan. Todellakin toivon että tämä hoitoasia ei ole ainut mikä ratkaiseen karvialaistumisenne, täälä on ihmisen hyvä olla, tervetuloa!
- Anonyymi
7 tähtiä on tämänkin asian hoitanut kuntoon
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
7 tähtiä on tämänkin asian hoitanut kuntoon
Kyllä some-kansa on fiksua!
- Anonyymi
Eihän se ole mahdotonta jos joku perustaisi yksityisen perhepäivähoidon pohjoisosaan. Muutamalle lapselle.
Tai voisihan ne Onnimannin vanhat tilat vuokrata jollekin yrittäjälle. Vinkiksi vain nuorille. Tulijoita varmasti riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1983622Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 861035
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975