Voisiko vanha samurari, Timo Soini ottaa Sinisen tulevaisuuden käsiohjaukseen ja siten johdattaa kohti menestystä tulevissa kunnallisvaaleissa? Soinihan on monasti kehunut, miten ennen jytkyvaaleja otti perussuomalaisen puoleen ns. käsiohjaukseen ja nosti laskeneen kannatuksen jytkylukemiin. Soini on myös sanonut sinisten loikkauksen jälkeen, että hän tietää miten kannatus saadaan nousuun. Joten voisiko Soini näyttää miten se temppu tehdään ja ottaa siniset käsiohjaukseen?
Siniset Soinin käsiohjaukseen?
13
91
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi. Soinin aika oli ja meni. Lopullisesti.
- Anonyymi
PS:n saaminen lentoon vei 15 vuotta. Ei ehkä riitä Soinilla enää innostusta alkaa toistamaan samaa uudelleen.
Tosiasia kuitenkin on, että Soinin kaudella PS oli poliittiselta painoarvoltaan painavampi puolue kuin nyt. Tällä hetkellä PS:n vaikutusvalta perustuu muiden pelkoon menettää liikkuvia protestiäänestäjiä PS:n äänestäjiksi.
Nyky-PS:llä on hyvin vähän saavutettavaa ja suunta hukassa. Tällä hetkellä on vaikea esim. tietää, mikä on PS:n kanta EU-eroon. Vaikuttaa siltä, ettei EU-ero ole nyky-PS:n agendalla edes pidemmän aikavälin tavoitteena. Tosiasia kuitenkin on, että maahanmuuton vastustaminen ilman EU-eroa on epäuskottavaa. Niin kauan kuin Suomi on EU:n vasallivaltio, Suomen on pakko ottaa kansainvaeltajia vastaan, jos EU niin käskee. Edes Unkari ja Puola ja Tsekki eivät voi enää olla tottelematta, koska silloin "oikeusvaltioperiaatetta" voidaan tulkita noiden maiden tappioksi ja vetää osa rahoituksesta niiltä pois.
- Anonyymi
Soinin käsiohjaus on yhtä tyhjän kanssa. Siniset petturit ovat poliittista historiaa.
- Anonyymi
Siniset jatkoivat aidon PS:n linjoilla. Halla-ahon klaani muutti PS:n linjaa. Periaatteessa Soini olisi pettänyt ison osan kannattajakuntaansa lähtemällä mukaan Halla-ahon klaanin aikaansaamattomaan yhden asian hankkeeseen kaiken maailman epänormaaline elämäntapoineen mitä nyky-PS:ssä on vallalla.
Moni Soinin äänestäjä ei äänestänyt häntä puolueen vaan takia vaan yksilönä. Sama juttu päti pienemmässä määrin myös joihinkin muihin. Nyky-PS:ssä on vallalla kumma käsitys, että puolueen linjan muuttaminen toiseksi ei jotenkin muka olisi takinkääntö. Nykyäänhän tuo nyky-PS jopa avoimesti kannattaa EU:a. Että semmoinen takinkääntö... - Anonyymi
Soinin käsiohjaus ylettyy lähinnä henk koht hillopurkkeihin
- Anonyymi
Haapajärvellä kohdellaan kunnanvaltuuston puheenjohtajaa huonosti.
Linkeistä voi lukea ja persu kyseessä.
Persujen johdon pitäs ottaa ohjat käsiinsä ja valistaa ja kouluttaa porukoitansa käytöstavoille. Tosin taitaa olla myöhäistä kun musta energia on päästetty irti.
Päättäjät joukolla vaatimaan oikeuksiaan ja törkyjuttujen levittäjät vastuuseen.
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/613201
https://yle.fi/uutiset/3-11840400 - Anonyymi
Soini pääsi eduskuntaan kuudennella kertaa. Se on karismaa.
- Anonyymi
Vasta Tony Halmeen vetämänä
- Anonyymi
Huvittavaa on se, että Soini soittaa suutaan kunatvaalien tuloksesta, vaikka itse ei uskaltanut edes enää lähteä ehdolle, koska pääsy edes valtuustoon on vaikeaa hänellä. Kaikki luottamuksen rippeetkin menneet............
- Anonyymi
Se abortointikin meni aivan överiksi ja kannatukset romahti
- Anonyymi
Vistbacka Kokoomuksen listoille sitoutumattomana. Sanoi muuten, että sinisten johdolta ei onnistunut puolueen ohjaus edes kohtuullisesti. Niinhän se oli, tönötettiin ja itteä kehuttiin. Kuuleman olivat arvokkainta, jota saatiin pelastettua perussuomalaisesta puolueesta. Jos asenne on tuo, että kaikki arvokas saatiin pelastettua niin on selvää, että hommasta ei mitään tule.Odottivat, että ps-puolueen jäsenet lähtevät heidän perään. Miten voi olla noin huono itsetuntemus.
- Anonyymi
Siniset menossa koko maassa vaaliliittoihin, jos pääsevät.Suuri osa kokoomukseen, osa Liike Nyttiin. Suurin osa luopuu politiikasta
- Anonyymi
Kummallista ajattelua sinisillä. He eivät ymmärrä, että maailma muuttuu. Hamaan historian tappiin pitäisi pokkuroida Vennamoa ja Soinia. Tulee uusia ihmisiä uusin ajatuksin. Ei he ole takkia kääntäneet, he elävät tässä ajassa omin ajatuksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722390Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831191Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44952
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767