Meiltä ohi loikkiva rusakko syö joka kevät krookuksen nuput / kukat pihasta. Erityisesti valkoiset krookukset maistuvat, mutta tänä vuonna kaikki krookukset ovat hävinneet. Miten tämän voi estää?
Kuinka suojaan krookukset rusakolta?
6
983
Vastaukset
- myyrä
LAITA VERKKO YMPÄRILLE.
- Tytteli
Ha ha, ei verkolla suojattu ole mikään koriste. Kokeile vaikka ihmisen tuoksua tuovia hajusteita niinkuin partavesi- tai dödösuihkauksia tai muuta vahvan hajuista, mitä kotoasi keksit. Puutarhakaupoista kai löytyy hirvien hajukarkoitettakin. Itse suojasin ihan totta viime talvena rivitalopihan vadelmapuskat ja omenapuun oksia vahvan hajuisella deodoranttisuihkeella muutaman kerran talven mittaan, kun en halunnut virittää metalliverkkoja näköpaikalle. Ja hyvin toimi!
Voisi myös kannattaa siirtää krookukset ihan talon viereen, ja istuttaa kauemmas muita kauniita kevään sipulikasveja. Ihan talon viereen jänöt ja rusakot eivät yhtä helpolla uskalla. - kyllä uskalsi
Tytteli kirjoitti:
Ha ha, ei verkolla suojattu ole mikään koriste. Kokeile vaikka ihmisen tuoksua tuovia hajusteita niinkuin partavesi- tai dödösuihkauksia tai muuta vahvan hajuista, mitä kotoasi keksit. Puutarhakaupoista kai löytyy hirvien hajukarkoitettakin. Itse suojasin ihan totta viime talvena rivitalopihan vadelmapuskat ja omenapuun oksia vahvan hajuisella deodoranttisuihkeella muutaman kerran talven mittaan, kun en halunnut virittää metalliverkkoja näköpaikalle. Ja hyvin toimi!
Voisi myös kannattaa siirtää krookukset ihan talon viereen, ja istuttaa kauemmas muita kauniita kevään sipulikasveja. Ihan talon viereen jänöt ja rusakot eivät yhtä helpolla uskalla.tulla talon seinustalla, etupihan puolella olevaan perennapenkkiin maistelemaan krookuksia, scilloja ja liljakukkaisia tulppaaneja, vaikka talossa on koira.
Lienee samainen tihulainen, joka popsi viime kesänä joka ainoan parsakaalin ja leikkasi omanapuun taimen puolestani.
Ajattelin kokeilla "videonauha"-aitausta, jota olen nähnyt räksille käytettävän mansikoilla ja herukoilla, mutta tuo Tyttelin dödö-idea on parempi. Kiitos! - mörri
kyllä uskalsi kirjoitti:
tulla talon seinustalla, etupihan puolella olevaan perennapenkkiin maistelemaan krookuksia, scilloja ja liljakukkaisia tulppaaneja, vaikka talossa on koira.
Lienee samainen tihulainen, joka popsi viime kesänä joka ainoan parsakaalin ja leikkasi omanapuun taimen puolestani.
Ajattelin kokeilla "videonauha"-aitausta, jota olen nähnyt räksille käytettävän mansikoilla ja herukoilla, mutta tuo Tyttelin dödö-idea on parempi. Kiitos!Oletko varma että krookukset on maistunut juuri pupulle, meillä niitä söi tavalliset hiirulaiset, joten tuli hiirenloukuille käyttöä myös kukkapenkissä.
- atnip
kaupan pakastealtaasta veripullo ja siitä laimennus kastelu- tai suihkepulloon niin jopa ristiturpa pysyy poissa
- ...
Hiuksia ne kauhuaa. Haisee ihmiseltä. Ei muuta kun parturikäynnin jälkeen tuppo hiuksia esim. sukkahousunpalasen sisään =), kiedot nyttyrälle ja viet sinne, mihin ei jänö saa tulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2029734
- 114758
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523760Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043116Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952772Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t102565Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122098Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131549- 481511
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos721358