Keskusta, tosiasioiden pohjalta

Keskustalla on isommat linjat lähes ok. Muilla liikaa tuijotusta yhteen pisteeseen.

11

134

    Vastaukset

    • Politiikassa kannattaa tarkastella isompia linjoja. Liiallinen keskittyminen yksityiskohtiin vie usein harhaan, jopa jonkin puolueen kannattajaksi.

      • Anonyymi

        Niinhän se kannattaa. Mutta tätä palstaa ajatellen Kapi on mielestäni enemmänkin yksityiskohta (=yksi monista kirjoittajista) kuin isompi linja (=palstan aihe Suomen Keskusta). Sinä itse olet täyttänyt tämän palstan keskustelulla yhdestä yksityiskohdasta, ja kirjoituksesi isommista linjoista ovat olleet harvassa. Ja silloin kun kirjoitat vähän isommista linjoista, teet sen parilla lauseella.


      • Anonyymi

        Ikäni on 47 vuotta. Mutta kirjoitit tuossa edellä, että pitää keskittyä yksityiskohtien sijasta isompiin linjoihin. Mutta mielestäni sinä itse et tee sitä, vaan olet jumiutunut tällä palstalla palstan aiheen kannalta yksityiskohtaan. Etkä edes yksityiskohtaan, joka liittyisi mitenkään palstan aiheeseen, siihen suurempaan kokonaisuuteen. Joten en tajunnut, miksi puhut isompien linjojen puolesta, jos olet itse tällä palstalla kaikkein selkeimmin "yksityiskohtiin"... tai ei monikossa, vaan yhteen ainoaan "yksityiskohtaan" keskittyvä kirjoittaja?


    • Anonyymi

      Lestadiolaisuuden ja keskustalaisuuden pohjalta tehdään päätökset.

    • Anonyymi

      KEPULAISET ON JUUTTISÄKKI ELÄTTIÄ MILLON MISTÄKIN PUMMIMASSA PUMMAAMASSA KATOKORVAUKSIA, TUKIAISIA JA VEHVILÄINEN LEHESSÄ SANOO : yli-viikaria ei pidä virasta pidättää.

    • Anonyymi

      Hiekkatiet kuntoon jotta suomalaiset pääsevät kirkolle.

    • Anonyymi

      Keskusta on ollut perinteisesti Suomen sivistykse ja talouden ja hyvivoinnin perusta, mutte ei enää nykyään.
      SDP .ssä varsinkin tuijotetaan yhteen pisteeseen kaikkessa, Sanna Marin eloton tuijottaja, kuollut puolue, hapattaa mätäntyessään kaiken.

    • Anonyymi

      Keskusta mädännyttää kaiken, se tuli vaaleissa ilmi.

    • Anonyymi

      Jarno Liski kirjoittaa 2019 ilmestyneessä kirjassa Keskustan valtakunta - kertomus rahasta, vallasta ja korruptiosta (Into), että Sipilän rikastumisella ei ole ollut tekemistä äänestäjille esitellyn autotallissa puuhastelun tai insinööriosaamisen kanssa.


      Liski Jarno, Hänninen Jyri: Keskustan valtakunta - Kertomus rahasta, vallasta ja korruptiosta

    • Anonyymi

      Huijattinko keskustaa Sote-uudistuksessa? Nyt paikallisuutisissa kävi selväksi, että maakuntasoten päättäviin elimiin äänestetään isojen kaupunkien edustajat, jolloin siellä ei taida montaa keskustalaista olla.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      140
      5886
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      421
      2830
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      142
      2704
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      20
      2165
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2148
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      74
      1360
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      12
      1151
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1092
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      988
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      86
      937
    Aihe