Itsetuhoisuus, paha olla

Anonyymi

Olen itsetuhoinen ja kaipaan apua. En ole ikinä soittanut apua tarjoaville help-lineille; tänään yritin ja ovat kaikki varattuja. Olen ollut viisi vuotta suhteessa, jossa toinen haukkuu minua kaikesta; tänään, kun sanoin, että olen itsetuhoinen, käski hypätä parvekkeelta ja uhkasi soittaa poliisit hakemaan minut pois asunnosta vaihtaakseen lukot. Yritin viiltää ranteet, mutta olen ihan paska, en pystynyt. Yritin kirjoittaa testamentin. Mutta pelkään että hän löytää sen online-tiedostoistani. Vihaan tätä ja olen niin peloissani?!!!!!!!!!!! Haluan vain että joku sanoo ettei minun kannata tappaa itseäni; olen pahoillani, tämä on niin noloa.

6

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaan numeroa 080 005 005 johon olet yrittänyt soittaa. Tai soita 112. Kun en tiedä tilannetta, en osaa kuin olla mukana. Voimia sinulle! Toivottavasti pääset vaikeasta tilanteestasi ohi ja elämäsi helpottuu.

    • Anonyymi

      Hei olen joku. ei kannata tappaa itseään.

      Nyt kun se on sanottu, niin muista, ei ole häpeä hakea apua. Apu ei myöskään ole taikasauva, tai lottovoitto joka kerralla muuttaa asiat, vaan se on pitkä prosessi.

      Numeroista 112 vastaa aina. Jokaisessa kylässä ja kunnassa on jonkinasteinen "akuutti työryhmä" joka ottaa homman haltuun tavalla tai toisella.

      • Anonyymi

        "Jokaisessa kylässä ja kunnassa on jonkinasteinen "akuutti työryhmä" joka ottaa homman haltuun tavalla tai toisella."

        Älä viitti jauhaa paskaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jokaisessa kylässä ja kunnassa on jonkinasteinen "akuutti työryhmä" joka ottaa homman haltuun tavalla tai toisella."

        Älä viitti jauhaa paskaa.

        Olen pahoillani siitä mitä joudut kokemaan. Väkivaltaisesta ihmissuhteesta on hyvin vaikea irrottautua. Muista että väkivalta ei ole sinun syysi, vaan sen toisen syy. Et kertonut onko suhteessa myös fyysistä väkivaltaa, mutta se ei olekaan olennaisinta, koska henkinen väkivalta on usein pahinta. Jos on fyysistä väkivaltaa se voi tehdä lähtemisen ja avunsaamisen jopa helpommaksi, kun on näyttää edes mustelmia. Henkinen ja fyysinen väkivalta ovat vaikutuksiltaan hyvin samankaltaisia. Kumppanisi on selvästi erittäin vaarallinen.

        Lue vaikka tämä kirja, sen on kirjoittanut ihminen jolla on omaa kokemusta:
        Riina-Maria Metso: Miksi se ei vain lähde?
        Väkivaltainen parisuhde ja miten siitä pääsee irti

        https://atena.fi/kirjat/miksi-se-ei-vain-lahde


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Aikaisemmilta kirjoittajilta saitkin jo useita hyviä neuvoja. Akuutissa tilanteessa kannattaa soittaa 112 tai hakeutua oman kunnan psykiatriseen päivystykseen.

      Lisäksi on olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Näistä palveluista voi saada sekä tukea että vinkkejä avun hakemiseen. Ulkopuolinen keskusteluapu voi antaa voimavaroja ja uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollinen asuinpaikkakunnasta ja sen koronatilanteesta riippuen. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Olisi todella aika päästä tyypistä eroon ja sitten keskittyä omien ongelmien hoitamiseen. Mitä kauemmin jatkat noin vihamielisen ihmisen kanssa sitä huonommaksi itsetuntosi menee. Sinulla on vielä mahdollisuus päästä jaloillesi, kun vaan rohkenet toimia. Jostain sitä apua alkaa tulla, kun vaan tekee itse aloitteen omien asioiden hoitamiseksi kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1126
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe