Haluan tappaa itseni

Anonyymi

Hei olen 15 vuotias tyttö jonka itsetunto on nollassa puoli iskän takia. Hän on haukkunut minua siitä lähtien kun menin yläasteelle. Tällä hetkellä se tilanne on sen verran paha että olen harkinnut itsemurhaa. Hän syyttää minua sen ja mun äidin riidoista, että se kaikki olisi minun vikani ja jos he eroisivat se olisi toden näköisesti minun vikani. En todellakaan halua elää enää tällaisessa elämässä, haluan syntyä joksikin toiseksi kenellä on perheasiat hyvin. Mitä tehdä? Tarvitsen apua.
Muuten olen puhunut tästä äidin kanssa eikä hän usko minua.

5

480

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sekaisin247 chat auttaa.

    • Anonyymi

      Soita 112 jos on akuutti hätä tai sitten netistä löytyy paljon apua tarjoavia sivuja esim sekaisin chat

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Aikaisemmilta kirjoittajilta saitkin jo hyvän neuvon Sekasin-chatistä sekä muista netissä olevista auttamispalveluista.

      Tässä vielä pari suoraa linkkiä palveluihin:

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joista voisit hyötyä. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä ja kaikkia siellä olevia palveluita pääsee käyttämään, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivustolle. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Kannustan sinua kertomaan tilanteestasi myös jollekulle lähipiirissä olevalle turvalliselle aikuiselle, joko perhepiirissä tai koulussa.

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Itellä on sellane tilanne että oon 14v ja oon kärsinyt masennuksen tunteesta kauan oletan että mulla ei oo virallista masennusta vaikka onkin sellane tunne. Haluan vain kuolla pois

      • ei siinä täysin terve vissiin oon mutta oon halunnut kuolla sit siitä lähtiin kun muistan 4vestä. Selitä masentuneen tunne 😂 miten olla masentunut jos ei ole masentunut. Sori jos kommentoin oudosti ja se haittaa sua, mutta olen yksinäinen ihminen eikä minulla ole ketään jolle puhua ihan perus settiä, mutta mullakin sellanen olo enkä oikeen jaksa välittää yhtään mistään et jos elämä tästä menee vaikeeks niin ainahan vapaana pystyn tekee sen kauvan odotetun ja halutun itsarin. Olenhan ollut tällä kannalla pitkään ja toivonut jokaiselle synttärilläni tätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3151
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2413
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1565
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe